X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 04.09.2020 r.

04.09.2020 16:53
W tym wydaniu: reakcje UE i NATO na sprawę otrucia Aleksieja Nawalnego, sytuacja na Białorusi oraz polska strategia walki z koronawirusem na wypadek drugiej fali epidemii
Audio
Już oficjalnie wiadomo, że Aleksiej Nawalny został otruty nowiczokiem
Już oficjalnie wiadomo, że Aleksiej Nawalny został otruty nowiczokiemPAP/ITAR-TASS/Sergei Fadeichev

OBURZENIE SPOŁECZNOŚCI MIĘDZYNARODOWEJ PO OTRUCIU NAWALNEGO

Rząd w Berlinie poinformował, że wyniki badań specjalistycznego laboratorium niemieckich sił zbrojnych wskazują na próbę otrucia Aleksieja Nawalnego środkiem z grupy nowiczoków. 

Unia Europejska zaapelowała do Rosji o śledztwo w sprawie próby otrucia rosyjskiego opozycjonisty, wezwała do międzynarodowej reakcji i nie wykluczyła sankcji. Oświadczenie w imieniu dwudziestu siedmiu krajów opublikował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Presja zadziałała, czas na kolejne kroki - skomentowało na Twitterze Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii.

Szef unijnej dyplomacji potępiając zamach przypomniał, że nowiczok został też użyty podczas próby otrucia byłego oficera rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala i jego córki w Wielkiej Brytanii dwa lata temu. Unia Europejska objęła wtedy sankcjami czterech funkcjonariuszy rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU - dwóch podejrzanych o atak oraz szefa i wiceszefa tej instytucji.

Również NATO, jak powiedział Jens Stoltenberg, po nadzwyczajnym spotkaniu ambasadorów Sojuszu, uważa, że Rosja powinna odpowiedzieć na poważne pytania w związku z próbą otrucia Nawalnego.

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz powiedział, że sytuacja wokół osoby Aleksieja Nawalnego jest bardzo niepokojąca i bulwersująca.

Słowa potępienia płyną od przedstawicieli rządów państw Unii Europejskiej i NATO, do których zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami Angeli Merkel, trafiły wyniki badań toksykologicznych Aleksieja Nawalnego. Analogiczna dokumentacja trafiła też do ambasady rosyjskiej w Berlinie.

Lider rosyjskiej opozycji od 20 sierpnia jest w śpiączce i przebywa w berlińskiej klinice Charite.

BIAŁORUSKI PREZYDENT WALCZY O UWAGĘ ROSJI

W czwartek premier Rosji Michaił Miszustin przybył do Mińska. Szef rosyjskiego rządu omówi z najważniejszymi białoruskimi politykami dwustronne relacje. Na Białorusi od niemal miesiąca nie cichną protesty opozycji, która domaga się odejścia prezydenta Aleksandra Łukaszenki.

W opinii białoruskich komentatorów rosyjski premier Michał Miszustin omówi z władzami w Mińsku między innymi kwestie dotyczące współpracy gospodarczej, w tym refinansowania białoruskich długów i przyznanie nowych kredytów. Na razie nie wiadomo czego Rosja będzie się domagać w zamian. Niektórzy białoruscy komentatorzy nie wykluczają, że Moskwa będzie chciała pogłębienia integracji i powstania rosyjskiej bazy wojskowej na terytorium Białorusi.

Prezydent Aleksander Łukaszenka, który jeszcze niedawno krytykował Moskwę, kilka dni temu powiedział, że Białoruś nigdy nie odwracała się do Rosji plecami: "My zachowamy naszą wspólną Ojczyznę, gdzie dziś żyją dwa narody wywodzące się z jednego korzenia. Ta Ojczyzna jest od Brześcia do Władywostoku".

Jednocześnie prezydent Aleksander Łukaszenka znów bezpodstawnie atakuje Polskę pomawiając ją o ingerowanie w białoruskie sprawy. Lawon Barszczeuski, były szef białoruskiego Pen Clubu powiedział, że białoruski przywódca szuka wrogów na Zachodzie, aby znowu przypodobać się Rosji i wyprosić kolejne kredyty. Prezydent Aleksander Łukaszenka powiedział, że protesty białoruskiej opozycji są podsycane między innymi z Warszawy. Dodał, że Mińsk nie pogodzi się z wywieszaniem polskich flag w Grodnie. 

W opinii Lawona Barszczeuskiego, białoruski przywódca musi szukać wsparcia ze strony Moskwy, bo większość Białorusinów już mu nie wierzy. Dlatego widać masowy udział ludzi w powyborczych demonstracjach opozycji.

ZAWIESZONE LOTY I PRZYGOTOWANIA DO EWENTUALNEJ DRUGIEJ FALI PANDEMII

Polskie Linie Lotnicze LOT od czwartku zawiesiły połączenia między Polską a Rumunią, Albanią oraz Hiszpanią. Między innymi te trzy kraje znalazły się na nowej liście z zakazem lotów. Jak mówi rzecznik PLL LOT Krzysztof Moczulski, podróżni, którzy mają wykupione bilety na rejsy do Polski mogą zmienić rezerwację, albo skorzystać z rejsów specjalnych.

Nowy zakaz lotów, który będzie obowiązywał od jutra dotyczy w sumie 44 krajów na całym świecie. Rozporządzenie w tym kształcie będzie obowiązywać do 15 września.

Tymczasem Ministerstwo Zdrowia przedstawiło nową strategię walki z epidemią przygotowaną na spodziewaną jesienią jej drugą falę. Przedstawiając ją, minister zdrowia Adam Niedzielski mówił, że strategia wskazuje cele i kierunki działań.

Minister podkreślał konieczność elastycznego reagowania na sytuację. Tłumaczył, że służyć mają temu między innymi zmiany w sferze zarządzania i organizacji walki z pandemią tak, by zwiększyć efektywność wykorzystania zasobów infrastrukturalnych i ludzkich.

Zmiany będą dotyczyły organizacji szpitalnego leczenia COVID-u oraz systemu przyjmowania zgłoszeń przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Zwiększyć ma się także dostępność do mobilnych punktów wykonywania testów na obecność koronawirusa. 

Szef resortu zdrowia zapowiedział zmianę w podejściu do wykonywania testów. W nowej strategii testowanie będzie skoncentrowane na pacjentach mających objawy.

Trzecim obszarem przedstawionej przez ministra strategii walki z COVID-19 jest profilaktyka. Adam Niedzielski podkreślał, że nadal obowiązuje zasada "DDM", czyli "dezynfekcja, dystans i maseczki". "

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan