Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 30.07.2021 r.

30.07.2021 16:32
W tym wydaniu: wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Japonii, represje wobec polskiej mniejszości na Białorusi oraz polska pomoc dla niemieckich powodzian.
Audio
Prezydent RP Andrzej Duda oraz premier Japonii Yoshihide Suga
Prezydent RP Andrzej Duda oraz premier Japonii Yoshihide SugaPAP/EPA/FRANCK ROBICHON/POOL

PREZYDENT ANDRZEJ DUDA ZAKOŃCZYŁ WIZYTĘ W JAPONII

W minioną sobotę zakończyła się wizyta Andrzeja Dudy w Japonii. W jej trakcie polski prezydent wziął udział w otwarciu igrzysk olimpijskich oraz w spotkaniach o charakterze dyplomatycznym

Prezydent Andrzej Duda przyznał, że wizyta na japońskim dworze cesarskim była dla niego wielkim przeżyciem. Prezydent powiedział Polskiemu Radiu, że zaprosił parę cesarską do złożenia wizyty w Polsce.

Rząd japoński wspiera inicjatywę Trójmorza. W rozmowie z przebywającym w Tokio prezydentem Andrzejem Dudą premier Japonii Yoshihide Suga zapewnił, że jego kraj jest zainteresowany udziałem w projekcie. Japonia może zostać kolejnym obok Stanów Zjednoczonych i Niemiec partnerem w forum współpracy 12 państw Europy Środkowej.

Prezydent Andrzej Duda powiedział Polskiemu Radiu, że japoński rząd uważa współpracę z Polską za strategicznie ważną.

Rozmowa prezydenta Polski z premierem Japonii dotyczyła głównie tematów politycznych i gospodarczych. Prezydent Duda zaprosił premiera Sugę do Polski. Nasz kraj zamierza zorganizować polsko-japońskie forum gospodarcze z udziałem przedstawicieli japońskiego świata biznesu.

Polski Prezydent rozmawiał także w Tokio z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Andrzej Duda powiedział, że rozmowa dotyczyła między innymi amerykańsko-niemieckiego porozumienia w sprawie Nordstream 2. "Była ona bardzo ciekawa" - uznał Andrzej Duda. Podkreślił, że dokończenie gazociągu pogorszy sytuację Unii Europejskiej w dziedzinie bezpieczeństwa. Wskazał, że trzeba neutralizować negatywne skutki porozumienia dotyczącego Nordstream 2.

TRWAJĄ REPRESJE WOBEC POLSKIEJ MNIEJSZOŚCI NA BIAŁORUSI

Białoruskie władze kontynuują represję względem polskiej mniejszości, a także własnych obywateli.

Sąd w Mińsku nie zgodził się na zmianę środka zapobiegawczego dla Andrzeja Poczobuta. Polski aktywista i dziennikarz z Białorusi od ponad czterech miesięcy przebywa w areszcie - aktualnie w Żodzinie niedaleko Mińska. W ostatnich dniach z białoruskich aresztów wypuszczono kilku niezależnych dziennikarzy.

Białoruski sąd w Homlu uznał także za ekstremistyczną stronę internetową nadawanej z polski telewizji Biełsat oraz jej kanały w mediach społecznościowych. Podstawą stały się materiały z kontroli milicyjnego Głównego Departamentu do spraw Walki z Przestępczością Zorganizowana i Korupcją.

W Grodnie zamknięto również klub rockowy założony przez Igora Bancera, białoruskiego muzyka, dziennikarza i działacza społecznego polskiego pochodzenia. Niezależne media poinformowały, że lokalne władze zdecydowały o likwidacji klubu 23 lipca. W marcu Igor Bancer został skazany za udział w powyborczych protestach na półtora roku ograniczenia wolności i wysłany do obozu pracy w Witebsku. Obrońcy praw człowieka uznali go za więźnia politycznego.

Igor Bancer w przeszłości był rzecznikiem prasowym Związku Polaków na Białorusi, nieuznawanego przez miejscowe władze.

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz przyznał, że sytuacja związana z Polakami więzionymi na Białorusi jest trudna. W Polskim Radiu podkreślił on, że władze białoruskie nie są zainteresowane rozmową na ten temat. Dodał, że mogą to zmienić sankcje. Marcin Przydacz oświadczył, że Polacy przetrzymywani w białoruskich więzieniach powinni zostać uwolnieni. Dodał, że solidaryzuje się z uczestnikami manifestacji poparcia dla nich.

POLSKA POMAGA NIEMIECKIM POWODZIANOM

Polscy strażacy dostarczyli 164 osuszacze do terenów objętych powodzią w Niemczech. Konwój dotarł do Nadrenii Północnej-Westfalii. Po przyjeździe strażacy spotkali się z przedstawicielami lokalnych władz. Minister spraw wewnętrznych Nadrenii Północnej-Westfalii Herbert Raul powiedział, że mieszkańcy tego regionu nigdy nie zapomną o wsparciu i solidarności z Polski.

We wpisie na Twitterze opublikowanym przez Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Kolonii czytamy: „Wiemy dokładnie, co liczy się w takich momentach, co jest szczególnie ważne: to ludzka solidarność. To część polskiego DNA, zawsze jesteśmy gotowi pomóc sąsiadom.”

W połowie lipca Nadrenię-Palatynat i Nadrenię Północną-Westfalię nawiedziły powodzie, wywołane przez ulewne deszcze. Zginęło co najmniej 175 osób, a straty szacowane są na miliardy euro.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Przemysław Pawełek.