X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 01.10.2021 r.

01.10.2021 14:58
W tym wydaniu: zaostrzający się kryzys na granicy polsko-białoruskiej, wybory parlamentarne w Niemczech i I Polskie Forum Gospodarcze w Bernie, w Szwajcarii.
Audio
Żołnierze patrolują polską granicę z Białorusią
Żołnierze patrolują polską granicę z BiałorusiąTwitter/Stanisław Żyran

SEJM PRZEDŁUŻYŁ STAN WYJĄTKOWY PRZY GRANICY Z BIAŁORUSIĄ

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że partnerzy Polski z Unii Europejskiej rozumieją sytuację presji migracyjnej, w jakiej znalazł się nasz kraj.

Wiceminister odniósł się w ten sposób do decyzji sejmu o przedłużeniu stanu wyjątkowego przy granicy polsko-białoruskiej. Wiceminister powołał się na rozmowy, które przeprowadził w ostatnich dniach między innymi z ambasadorami Austrii, Francji i Cypru.

Sejm zgodził na przedłużenie o 60 dni stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej.

To agresja ze strony Aleksandra Łukaszenki, by zdestabilizować sytuację w Unii - tak mówiła po spotkaniu z szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim, unijna komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson: "To było bardzo długie, dobre, otwarte, szczere i interesujące spotkanie. Dobrze, że bezpośrednio od ministra usłyszałam jaka jest sytuacja na zewnętrznej granicy. Zgodziliśmy się, że to jest bezprecedensowa agresja ze strony Łukaszenki. To są działania zdesperowanego reżimu, który jest niebezpieczny." Dodała, że ważne, by pokazać też, że na zewnętrznych granicach jest przejrzystość, przestrzegane jest unijne prawo i wartości.

Ylva Johansson powiedziała również, że podniosła podczas spotkania z ministrem Kamińskim kwestię obecności przedstawicieli Frontexu na granicy: "Minister odpowiedział, że Polska nie potrzebuje pomocy Frontexu na granicy. I mogę zrozumieć, że Polska jest silna, jeśli chodzi o służby graniczne i policję. Ale zwróciłam też uwagę, że w obecności Frontexu chodzi również o przejrzystość, że to europejska granica, a nie tylko polska. Mam nadzieję, że minister to rozważy."

Unijna komisarz poinformowała, że w przyszłym tygodniu do Polski przyleci grupa ekspertów z Komisji Europejskiej.

POWYBORCZY KRAJOBRAZ POLITYCZNY W NIEMCZECH

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w rozmowie telefonicznej z przewodniczącym SPD i kandydatem na przyszłego kanclerza Olafem Scholzem, pogratulował mu zwycięstwa w niemieckich wyborach federalnych. Szef polskiej dyplomacji życzył mu również pomyślności w nadchodzących rozmowach koalicyjnych.

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział, że nie spodziewa się przełomu w sytuacji wewnętrznej w Unii Europejskiej po wyborach federalnych w Niemczech.

Jego zdanie nastąpią teraz długie negocjacje koalicyjne, które odwrócą nieco uwagę Berlina od spraw europejskich. Wiceminister Paweł Jabłoński stwierdził, że Niemcy będą skupione na swojej polityce wewnętrznej. 

Eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości profesor Zdzisław Krasnodębski mówił, że jego zdaniem negocjacje koalicyjne w Niemczech potrwają przynajmniej do końca roku. Profesor Krasnodębski podkreślił, że ani SPD ani CDU i CSU nie chce powrotu do idei tzw. wielkiej koalicji między partiami. 

Wybory do niemieckiego parlamentu - Bundestagu - wygrali socjaldemokraci z SPD, uzyskując poparcie 25,7 procent wyborców. Na drugim miejscu znaleźli się chadecy z CDU/CSU, na których zagłosowało 24,1 procent wyborców. Trzecie miejsce zajęli Zieloni z niespełna 15-procentowym poparciem i najlepszym wynikiem w swojej historii.

WSPÓŁPRACA GOSPODARCZA POLSKI I SZWAJCARII

Przedsiębiorczość i solidność - to dwa podobieństwa, które łączą Polskę i Szwajcarię, mówił premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia I Polskiego Forum Gospodarczego w Bernie w Szwajcarii. Szef rządu, który wziął udział w konferencji zdalnie, podkreślił, że Polska gospodarka odgrywa coraz ważniejszą rolę na rynku globalnym.

Mateusz Morawiecki mówił o rozwijającej się dwustronnej współpracy gospodarczej. 

Forum trwało dwa dni i jak poinformował prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztof Drynda zgromadziło pokaźne grono przedstawicieli polskich i szwajcarskich firm, a także instytucji publicznych obu krajów.

Forum w Bernie to wspólne przedsięwzięcie między innymi Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Ambasady RP w Szwajcarii, Forum Polskich Przedsiębiorców w Szwajcarii, a także Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Jak wynika z danych PAIH, Szwajcaria jest ósmym co do wielkości zagranicznym inwestorem w Polsce.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.