Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 23.09.2022 r.

23.09.2022 17:30
W tym wydaniu: wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ z udziałem polskiego szefa dyplomacji Zbigniewa Raua oraz ostatnie pożegnanie brytyjskiej królowej Elżbiety II.
Audio
Prezydent Andrzej Duda podkreślał w rozmowie z TVP Info, że na forum ONZ panuje szerokie przekonanie o konieczności dalszego wsparcia dla Ukrainy
Prezydent Andrzej Duda podkreślał w rozmowie z TVP Info, że na forum ONZ panuje szerokie przekonanie o konieczności dalszego wsparcia dla UkrainyPAP/EPA/Peter Foley

“Rosyjska napaść na Ukrainę jest agresją przeciwko całemu światu” - mówił w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda

Polski prezydent był jednym z przywódców, uczestniczących w dorocznej debacie ONZ na Manhattanie. Całość swojego przemówienia Andrzej Duda poświęcił wojnie na Ukrainie.

Wyraził również przekonanie, że ewentualne użycie przez Rosję taktycznej broni nuklearnej na Ukrainie spotkałoby się ze stanowczą odpowiedzią Stanów Zjednoczonych.

Podczas konferencji prasowej w Nowym Jorku polski prezydent pochwalił stanowisko Białego Domu, według którego Stany Zjednoczone traktują rosyjską groźbę poważnie.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że ogłoszenie mobilizacji przez Rosję to przyznanie się po siedmiu miesiącach wojny do porażki. Polski prezydent w Nowym Jorku powiedział, że wystąpienie Władimira Putina było pokazem słabości.

Władimir Putin ogłosił rozpoczęcie częściowej mobilizacji w kraju. Według rosyjskiego kierownictwa, angażować w wojnę przeciwko Ukrainie będą się przede wszystkim obywatele, którzy mają doświadczenie bojowe - do 300 tysięcy osób. Jednak dekret opublikowany przez władze Rosji pozwala na prawie nieograniczoną mobilizację i nie zakłada wielu ograniczeń poza wyłączeniem z werbunku pracowników sektora zbrojeniowego.

Polska aktywnie działa w sprawie pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za wojnę na Ukrainie

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, który towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie w Nowym Jorku, zapewnił Radę Bezpieczeństwa ONZ, że Polska aktywnie działa w sprawie pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za wojnę na Ukrainie.

Podczas czwartkowej sesji Rady w Nowym Yorku szef polskiej dyplomacji powiedział, że Polska będzie działa na rzecz tego, by Rosja poniosła pełną odpowiedzialność za przemoc oraz zapłaciła za wszystkie zniszczenia: "Wspieramy postępowania prowadzone przez ukraińskich prokuratorów oraz te wszczęte przez inne kraje. Jesteśmy także w bliskiej współpracy z biurem prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego. Oprócz tego, wszczęliśmy także wewnętrzne śledztwo w sprawie rosyjskiej agresji - to zbrodnia penalizowana przez polskie prawo."

Otwierając spotkanie Rady Bezpieczeństwa, sekretarz generalny ONZ wezwał do zbadania zbrodni wojennych dokonywanych przez Rosjan na Ukrainie.

Antonio Guterres mówił w Nowym Jorku, że na Ukrainie każdego dnia ginie lub zostaje rannych pięcioro dzieci. W sumie, tysiące Ukraińców stało się ofiarami rosyjskich bombardowań terenów cywilnych. Antonio Guterres poinformował, że ONZ zebrała liczne raporty o okrucieństwach popełnianych na Ukrainie: "To jest katalog okrucieństwa, egzekucji, przemocy seksualnej, tortur oraz innych nieludzkich zachowań wobec cywilów czy też jeńców wojennych. Wszystkie te doniesienia muszą być starannie zbadane, a winni muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności."

O powołanie specjalnego trybunału ONZ, który rozliczyłby Rosję ze zbrodni na Ukrainie apelował ukraiński prezydent Wołodymyr Zełeński. W ONZ powtórzył to szef dyplomacji tego kraju Dmytro Kuleba: "Z powodów prawnych Międzynarodowy Trybunał Karny nie może tego zrobić. Ale zbrodnia agresji nie może nie zostać ukarana. Będziemy pracować ze wszystkimi krajami, które sprzeciwiają się bezkarności i chcą wystąpić przeciwko złu międzynarodowych zbrodni."

O rozliczenie Rosji przed międzynarodowymi trybunałami apelował również polski prezydent Andrzej Duda. W specjalnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ wziął udział także minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

Pogrzeb brytyjskiej królowej Elżbiety II

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział dalszy rozwój współpracy Polski z Wielką Brytanią po zmianie na stanowisku premiera. Prezydent spotkał się nową szefową brytyjskiego rządu Liz Truss w ambasadzie Polski w Londynie.

Andrzej Duda powiedział, że rozmowa dotyczyła między innymi kwestii bezpieczeństwa, wzajemnej współpracy, także w trójkącie Polska-Wielka Brytania-Ukraina oraz gospodarki.

Andrzej Duda przyleciał do Londynu, aby uczestniczyć pogrzebie królowej Elżbiety II. Prezydent osobiście złożył kondolencje, w imieniu naszego kraju, na ręce króla Karola III oraz rodziny królewskiej. Przekazał mu także zaproszenie do odbycia wizyty w Polsce.

Kolejki do holu Pałacu Westminsterskiego sięgające doby, niezliczona liczba kwiatów składanych przez rodaków i wizerunki Elżbiety II we wszystkich publicznych miejscach brytyjskiej stolicy. Tak Londyn żegnał w ostatnich dniach zmarłą królową. Osoby które oddawały hołd przy trumnie z ciałem monarchini podkreślały olbrzymi wpływ Elżbiety II na losy Wielkiej Brytanii oraz świata.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.