X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Rola polskich szkół za granicą w nauczaniu języka polskiego i polskiej kultury

19.10.2020 19:05
Jak skutecznie wykorzystać polskie placówki oświatowe do promocji języka polskiego i polskiej kultury w świecie? Jaką rolę odgrywają nauczyciele? – Polscy nauczyciele są ambasadorami polskości za granicą – mówi Magdalena Zaczek z Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.
Audio
  • W cyku "Język polski bez granic" o roli polskich szkół za granicą w promocji polskiej kultury i polskiego języka [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock

Istnienie i działalność polskich szkół za granicą to nie tylko zapewnienie możliwości poznawania polskiego języka i kultury przez polonijne dzieci i młodzież oraz polskich uczniów na Wschodzie. To także skuteczne narzędzie w promocji polskiej kultury.

– Polscy nauczyciele są ambasadorami polskości za granicą – mówi Magdalena Zaczek z Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Ośrodek wspiera i promuje naukę języka polskiego wśród młodych Polaków, przebywających poza granicami Polski. Prowadzi szkoły polskie przy naszych placówkach dyplomatycznych w wielu krajach świata, w dodatku na czterech kontynentach. Ośrodek sprawuje nadzór nad szkołami europejskimi. Szczególnie ważną stroną działalności ORPEG jest kształcenie na odległość - dzięki niemu polscy uczniowie, którzy z różnych powodów znaleźli się z dala od kraju, mają szansę na edukację w ramach polskiego systemu oświaty, mogą też zdawać polską maturę.

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą co roku kieruje też do pracy za granicą polskich nauczycieli w ramach wspomagania nauczania języka polskiego, historii, geografii i kultury polskiej. Trafiają oni głównie na Wschód – na Białoruś, Ukrainę, do Kazachstanu, Armenii, Gruzji, ale też np. do Turcji czy Argentyny.

Jakie są najistotniejszych potrzeby i oczekiwania środowisk polonijnych i Polaków na Wschodzie, jeśli chodzi o naukę języka i kultury polskiej? Na czym przede wszystkim powinni się skupić nauczyciele w polskich szkołach? A także co jest najważniejsze w tego rodzaju edukacji i jak uczyć nie tylko poprawnej polszczyzny, ale i wiedzy o Polsce, o naszej historii i kulturze? Właśnie na te pytania odpowiada Magdalena Zaczek z Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

Cykl "Język polski bez granic" powstaje we współpracy z Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie.

Audycja finansowana jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer.

Do wysłuchania programu zaprasza Ewa Plisiecka.