Redakcja Polska

Letnie kursy językowe NAWA. Intensywna nauka języka polskiego oraz poznawanie polskiej kultury i historii

22.03.2021 16:05
Jednym z ważnych działań Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, w ramach promocji języka polskiego i kultury polskiej, jest organizacja letnich kursów językowych. Celem kursów jest wzmocnienie kompetencji językowych, a także pogłębienie więzi z Polską i zachęcenie uczestników do podjęcia w Polsce studiów lub – w dalszej perspektywie – podjęcia współpracy z polskimi uczelniami i firmami na polu naukowym i gospodarczym.
Audio
  • Audycja z cyklu "Z językiem polskim w świat". Letnie kursy języka i kultury polskiej to intensywne kursy wakacyjne będące okazją do nauki języka, a także do spotkania z polską kulturą i historią [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Letnie kursy języka i kultury polskiej to intensywne kursy wakacyjne będące okazją do nauki języka, a także do spotkania z polską kulturą i historią. Program kierowany jest do studentów uczących się języka polskiego jako obcego, a także do tych, którzy dopiero planują rozpocząć naukę. Ma on służyć zachęceniu zagranicznych studentów do kontynuowania nauki języka polskiego po powrocie do swoich uczelni lub do rozpoczęcia studiów w Polsce.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, realizując misję promocji języka polskiego, współpracuje z wieloma instytucjami za granicą, ale też w kraju. Program kursu obejmuje intensywne zajęcia z języka polskiego jako obcego, bogaty program wycieczek i wyjść kulturalnych, praktyczne warsztaty, wykłady dotyczące polskiej historii i kultury oraz imprezy integracyjne.

W roku 2021 program „Letnie kursy języka i kultury polskiej” zmienił nazwę na „Letnie kursy NAWA” i został przekształcony w program instytucjonalny, co dla potencjalnych uczestników kursu oznacza nową formułę postępowania rekrutacyjnego. Zgodnie z nowymi założeniami, rekrutację uczestników prowadzą jednostki akredytowane przez NAWA.

- Kursy języka polskiego to jedna z najważniejszych działalności NAWA, na rzecz promowania języka polskiego poza granicami kraju, wśród obcokrajowców. Co roku zapraszamy dużą grupę młodych ludzi do poznawania języka polskiego tutaj w Polsce. Zwykle jest to około siedmiuset osób, które przyjeżdżają do nas podczas wakacji aby uczyć się języka polskiego oraz poznawać naszą kulturę i historię - mówi dr Grażyna Żebrowska, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

- Zapraszamy studentów ze wszystkich krajów świata. Mogą to być osoby, które swoją przygodę z językiem polskim już rozpoczęły, już uczestniczą w lektoratach języka polskiego w swoich rodzimych uczelniach. Ale zapraszamy także osoby, które nigdy wcześniej nie miały okazji języka polskiego poznać, a pobyt w Polsce, uczestnictwo w intensywnym, trzy- albo czterotygodniowym kursie, wraz z bogatym programem kulturowym na pewno jest dobrym wstępem do tej nowej przygody -  wyjaśnia Kamila Dembińska, dyrektor Biura Programów Języka Polskiego.

O ocenę kursów NAWA poprosiliśmy uczestniczki zajęć. Nastasia Davidovich studiowała polonistykę w Kaliningradzie, a letnie kursy potraktowała jako świetną okazję do rozwinięcia swoich umiejętności językowych. Doświadczenia wyniesione z kursu pomagają jej w nauczaniu języka polskiego jako obcego. Obecnie, także dzięki NAWA, studiuje polonistykę w naszym kraju.

Sonia Niewiadomski z Brazylii wzięła z kolei udział w letnim kursie w wersji online. Bardzo docenia poznanie dzięki temu nowoczesnych metod nauczania, dostosowanych do obecnych realiów, wymuszających nauczanie zdalne.

Zapraszamy do wysłuchania audycji z cyklu "Z językiem polskim w świat". O letnich kursach NAWA, mówią: dr Grażyna Żebrowska, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, Kamila Dembińska, dyrektor Biura Programów Języka Polskiego NAWA oraz uczestniczki kursów, Nastasia Davidovich i Sonia Niewiadomski.

Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer. Do jej wysłuchania zaprasza Przemysław Pawełek.

Audycja powstała przy wsparciu finansowym Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.