X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Archeolodzy śródziemnomorscy znakomitymi ambasadorami Polski w świecie

22.06.2021 12:00
Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej  UW jest otwarte na uczestnictwo w międzynarodowych projektach ratowania zagrożonego dziedzictwa, zarówno indywidualnie, jak i we współpracy z innymi instytucjami. Polscy archeolodzy są też znakomitymi ambasadorami Polski w świecie.
Audio
  • Historia odkryć polskich archeologów. Audycja z udziałem prof. Artura Obłuskiego, dyrektora Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW [posłuchaj]
Pompeje
Pompejesxc.hu/pinkfreak/lic. CC.

Założone przez wybitnego archeologa prof. Kazimierza Michałowskiego Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego od ponad 50 lat prowadzi badania na terenie basenu Morza Śródziemnego.

Celem tej placówki jest organizacja oraz koordynacja badań archeologicznych, konserwatorskich oraz rekonstrukcyjnych przede wszystkim w północno-wschodniej Afryce, na Bliskim Wschodzie i Cyprze. Pracownicy i współpracownicy centrum prowadzą badania na stanowiskach obejmujących szeroki horyzont czasowy − od zarania cywilizacji, przez wszystkie okresy historyczne starożytnych cywilizacji śródziemnomorskich, aż po późny antyk i arabskie wczesne średniowiecze.

Projektami archeologicznymi kierują uniwersyteccy badacze, którzy ściśle współpracują z naukowcami z ośrodków zagranicznych. Archeolodzy z UW biorą również udział w międzynarodowych akcjach ratowania zagrożonych zabytków, m.in. w Egipcie, Sudanie, Syrii oraz Libanie. Centrum kieruje także stacją badawczą w Kairze. Jego pracownicy czuwają nad sprawnym przebiegiem badań prowadzonych w tamtym rejonie, a także reprezentują polskie środowisko naukowe wobec tamtejszych władz.

- Polscy archeolodzy są najlepszymi ambasadorami Polski w świecie - mówi prof. Artur Obłuski, dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. - To wynika z kilku względów. Przed wszystkim archeologia ma ogromny potencjał romantyzmu. W naturze człowieka tkwi głęboko chęć odkrywania. Ona pcha tak naprawdę naszą cywilizację do przodu, bo to nie chodzi tylko o odkrywanie przeszłości ale i przyszłości. Jeżeli spojrzymy np. na astronomię, na eksplorację kosmosu, człowieka to odkrywanie w olbrzymi sposób fascynuje - dodaje naukowiec.

- Druga sprawa jest taka, że my prowadzimy badania w tych miejscach, które nie są jakimiś priorytetowymi krajami we współpracy takiej bliskiej dla Polski. My stanowimy jedyny taki potencjał dla prowadzenia, nazwijmy to dyplomacji kulturalnej, dla państwa polskiego. My budujemy wszędzie świetne relacje nie tylko z administracją lokalną rządową, ale też organizujemy różnego rodzaju wykłady, na które przychodzą przedstawiciele elit w danych krajach. Rozpoczęliśmy też działania, które mają na celu polepszenie współpracy z lokalnymi społecznościami, które żyją dookoła stanowisk archeologicznych, na których pracujemy. Ale staramy się też wyjść poza archeologię. W Starej Dongoli, w Sudanie, zbudowaliśmy np. projekt który stworzył strategię zrównoważonego rozwoju gospodarczego tego regionu - mówi prof. Artur Obłuski.

Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej  UW jest też otwarte na uczestnictwo w międzynarodowych projektach ratowania zagrożonego dziedzictwa, zarówno indywidualnie, jak i we współpracy z innymi instytucjami.

Centrum współpracuje ze specjalistami z ponad 40 instytucji w kraju i na świecie. Co roku w pracach misji Centrum bierze udział ponad 300 osób: archeologów i innych specjalistów z Polski i z zagranicy. Centrum jest także kluczowym partnerem w projektach rewitalizacji stanowisk archeologicznych i prezentacji muzealnych, realizowanych we współpracy ze służbami starożytności w krajach, gdzie są prowadzone.

Z prof. Arturem Obłuskim, dyrektorem Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, między innymi o współpracy międzynarodowej polskich archeologów i znakomitej promocji Polski, rozmawiała Halina Ostas.

Audycja powstała we współpracy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW i Ministerstwem Spraw Zagranicznych.