X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polscy archeolodzy w Ameryce Południowej. Sukcesy badań prekolumbijskich

19.07.2021 12:00
Ameryka Południowa należy do chętnie eksplorowanych terenów przez polskich archeologów. O obecności naszych badaczy na tym kontynencie można mówić już od XIX wieku, o czym przypomniał w Polskim Radiu dla Zagranicy, profesor Mariusz Ziółkowski, wybitny archeolog, dyrektor Centrum Badań Andyjskich Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Historia odkryć polskich archeologów. Spotkanie z prof. Mariuszem Ziółkowskim, wybitnym archeologiem, dyrektorem Centrum Badań Andyjskich UW cz.2. Rozmowa Marii Wieczorkiewicz [posłuchaj]
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjnepixabay.com

Profesor Mariusz Ziółkowski specjalizację w zakresie kultur andyjskich rozpoczął już w czasie studiów archeologicznych na Uniwersytecie Warszawskim, tu również obronił doktorat poświęcony rekonstrukcji metropolitarnego kalendarza Imperium Inków, a za kolejne prace uzyskał habilitację.

- Warszawa, to nie jedyny ośrodek, w którym archeolodzy specjalizują się w badaniach prekolumbijskich - podkreśla profesor Mariusz Ziółkowski. Z sukcesem robią to także uczeni z:  Krakowa, Poznania  i Wrocławia, a znakiem czasu jest współdziałanie  uczelni krajowych i zagranicznych w tej dziedzinie.

Przykładem międzynarodowej aktywności jest niezwykle ważny dla polskiej archeologii, rozpoczęty w latach 1985-86, projekt NASCA Włoskiej Misji Archeologicznej, kierowanej przez profesora Giuseppe Oreficiego, w którym Polacy uczestniczyli  w pracach badawczych w Cahuachi i Pueblo Viejo na pustyni Nazca w Peru. Dzięki trwającej do dziś współpracy, ostatnio prowadzone są m.in. działania  w Boliwii. W projekcie wzięło udział około siedemdziesięciu polskich badaczy i studentów.

Wspólne badania realizowano także z Uniwersytetem Katolickim Santa Maria w Arequipie w Peru oraz z Parkiem Narodowym Machu Picchu. Ukoronowaniem nawiązanych relacji  było powołanie w 2011 roku Centrum Badań Andyjskich UW w Cusco, jedynej polskiej placówki naukowo-badawczej na terenie Ameryki Południowej.

Współcześni archeolodzy często podejmują działania  interdyscyplinarne. Polscy badacze prekolumbijscy obecnie duży nacisk kładą na archeometrię, czyli wszystko, co jest związane z dokumentacją, z zaawansowanymi technikami pomiarowymi. Przykładowo, nasze ostatnie projekty Machu Picchu (Peru), i Samaipata (Boliwia), są realizowane z Politechniką Wrocławską z Laboratorium Skanowania i Modelowania 3D, kierowanym przez profesora Jacka Kościuka. Natomiast za znak firmowy polskich badaczy prekolumbijskich  można dziś uznać zaawansowane techniki skanowania laserowego i dokumentacji zabytków z Listy Światowego Dziedzictwa. Na terenie Ameryki Południowej Polacy opracowali już w ten sposób cztery stanowiska.

Profesor Mariusz Ziółkowski, wybitny specjalista w dziedzinie archeologii i etnohistorii Inków, techniki datowań bezwzględnych w archeologii i archeoastronomii, dyrektor Centrum Badań Andyjskich Uniwersytetu Warszawskiego, o specyfice polskich badań prekolumbijskich, współpracy krajowej i zagranicznej uczonych w tej dziedzinie oraz największych osiągnięciach i wyzwaniach czekających archeologów, opowiedział Marii Wieczorkiewicz. Zapraszamy do wysłuchania drugiej części rozmowy.

Audycja powstała we współpracy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW i Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Sukcesy i historia odkryć polskich archeologów w Ameryce Południowej

09.07.2021 12:54
Polscy archeolodzy od lat z sukcesem prowadzą prace badawcze na terenie Ameryki Południowej. Na tym kontynencie posiadamy własną placówkę naukowo-badawczą w Cusco, w Peru, którą założył i kieruje profesor Mariusz Ziółkowski, wybitny specjalista w dziedzinie archeologii i etnohistorii Inków, techniki datowań bezwzględnych w archeologii i archeoastronomii, dyrektor Centrum Badań Andyjskich Uniwersytetu Warszawskiego.