X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Traktuję archeologię jako swego rodzaju intelektualną wędrówkę". Spotkanie z dr Pawłem L. Polkowskim

22.10.2021 17:45
Dr Paweł L. Polkowski, archeolog związany z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, jest jednym z tegorocznych laureatów Nagrody Narodowego Centrum Nauki. Prowadzi badania nad sztuką naskalną w oazie Dachla w Egipcie.
Audio
  • Dr Paweł L. Polkowski, archeolog związany z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, jest jednym z tegorocznych laureatów Nagrody Narodowego Centrum Nauki. Rozmowa Marii Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Egipscy bogowie na starożytnych malowidłach. Zdj. ilustracyjne
Egipscy bogowie na starożytnych malowidłach. Zdj. ilustracyjneShutterstock/matrioshka

Młodzi  badacze polskich placówek naukowych wyróżniani są  w trzech kategoriach. Dr Paweł L. Polkowski otrzymał nagrodę w kategorii nauki humanistyczne, społeczne i o sztuce.

- Po raz pierwszy w tej kategorii doceniono archeologa, to wielka satysfakcja dla mnie ale również dostrzeżenie przez ważne gremium archeologii  jako istotnej dziedziny nauki, choć związanej z prehistorią, to współcześnie interesującej i odkrywczej - mówił w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy młody naukowiec. 

Dr Paweł L. Polkowski zajmuje się badaniem sztuki naskalnej Egiptu i Sudanu i innych zagadnień związanych z ikonografią, krajobrazem i teorią w archeologii. Od 2016 r. kieruje misją o nazwie The Petroglyph Unit of the Dakhleh Oasis Project, która bada petroglify w oazie Dachla w Egipcie. Od ponad roku jest też kierownikiem Dakhleh Oasis Project – projektu o ponad 40-letniej historii, który łączy szereg misji badawczych, studiujących różne aspekty tej oazy i egipskiej Pustyni Zachodniej.

- Traktuję archeologię jako swego rodzaju intelektualną wędrówkę, opowiadał w Polskim Radiu dla Zagranicy dr Paweł L. Polkowski. - Zwłaszcza kiedy pracuję z książką, z literaturą przedmiotu tutaj w Polsce. Właśnie dzięki temu dla mnie archeologia jest ciągłym rozwojem, szczególnie, że w dzisiejszych czasach ta dyscyplina „uśmiecha” się do innych dyscyplin, staje się coraz bardziej transdyscyplinarna i interdyscyplinarna. Dlatego współczesny archeolog, aby opowiedzieć o przeszłości musi sięgać do literatury z innych dziedzin, tam szukać inspiracji. Mnie to w nauce zawsze pociągało, także w życiu codziennym czuję, że zyskuję bardzo dużo, że archeologię uprawiam - mówi dr Paweł L. Polkowski.

Do wysłuchania rozmowy z dr Pawłem L. Polkowskim, archeologiem związanym z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, o sztuce odkrywania przeszłości oraz opowiadania o niej, zaprasza Maria Wieczorkiewicz.

Audycja powstała we współpracy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW i Ministerstwem Spraw Zagranicznych.