Redakcja Polska

"Traktuję archeologię jako swego rodzaju intelektualną wędrówkę". Spotkanie z dr Pawłem L. Polkowskim

22.10.2021 17:45
Dr Paweł L. Polkowski, archeolog związany z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, jest jednym z tegorocznych laureatów Nagrody Narodowego Centrum Nauki. Prowadzi badania nad sztuką naskalną w oazie Dachla w Egipcie.
Audio
  • Dr Paweł L. Polkowski, archeolog związany z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, jest jednym z tegorocznych laureatów Nagrody Narodowego Centrum Nauki. Rozmowa Marii Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Egipscy bogowie na starożytnych malowidłach. Zdj. ilustracyjne
Egipscy bogowie na starożytnych malowidłach. Zdj. ilustracyjneShutterstock/matrioshka

Młodzi  badacze polskich placówek naukowych wyróżniani są  w trzech kategoriach. Dr Paweł L. Polkowski otrzymał nagrodę w kategorii nauki humanistyczne, społeczne i o sztuce.

- Po raz pierwszy w tej kategorii doceniono archeologa, to wielka satysfakcja dla mnie ale również dostrzeżenie przez ważne gremium archeologii  jako istotnej dziedziny nauki, choć związanej z prehistorią, to współcześnie interesującej i odkrywczej - mówił w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy młody naukowiec. 

Dr Paweł L. Polkowski zajmuje się badaniem sztuki naskalnej Egiptu i Sudanu i innych zagadnień związanych z ikonografią, krajobrazem i teorią w archeologii. Od 2016 r. kieruje misją o nazwie The Petroglyph Unit of the Dakhleh Oasis Project, która bada petroglify w oazie Dachla w Egipcie. Od ponad roku jest też kierownikiem Dakhleh Oasis Project – projektu o ponad 40-letniej historii, który łączy szereg misji badawczych, studiujących różne aspekty tej oazy i egipskiej Pustyni Zachodniej.

- Traktuję archeologię jako swego rodzaju intelektualną wędrówkę, opowiadał w Polskim Radiu dla Zagranicy dr Paweł L. Polkowski. - Zwłaszcza kiedy pracuję z książką, z literaturą przedmiotu tutaj w Polsce. Właśnie dzięki temu dla mnie archeologia jest ciągłym rozwojem, szczególnie, że w dzisiejszych czasach ta dyscyplina „uśmiecha” się do innych dyscyplin, staje się coraz bardziej transdyscyplinarna i interdyscyplinarna. Dlatego współczesny archeolog, aby opowiedzieć o przeszłości musi sięgać do literatury z innych dziedzin, tam szukać inspiracji. Mnie to w nauce zawsze pociągało, także w życiu codziennym czuję, że zyskuję bardzo dużo, że archeologię uprawiam - mówi dr Paweł L. Polkowski.

Do wysłuchania rozmowy z dr Pawłem L. Polkowskim, archeologiem związanym z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, o sztuce odkrywania przeszłości oraz opowiadania o niej, zaprasza Maria Wieczorkiewicz.

Audycja powstała we współpracy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW i Ministerstwem Spraw Zagranicznych.