X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" niesie pomoc naszym rodakom na Ukrainie

07.05.2022 08:47
"Wzywamy środowiska Polaków i Polonii na całym świecie do solidarności z Ukrainą, do pomocy Rodakom na Ukrainie" - takie słowa w specjalnym apelu na swoich stronach internetowych zamieściło Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", organizacja, która od pierwszego dnia agresji militarnej Rosji na Ukrainę niesie pomoc rodakom, ofiarom wojny.
Audio
  • Do wysłuchania audycji z cyklu "Polacy na Ukrainie", zaprasza Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Ukraińska szkoła przy ul. Postępu w Warszawie będzie miała 11 klas, w których będzie mogło się uczyć 120 dzieci
Ukraińska szkoła przy ul. Postępu w Warszawie będzie miała 11 klas, w których będzie mogło się uczyć 120 dzieciFoto: shutterstock.com

Na Ukrainie, żyje kilkuset tysięczna polska zbiorowość. Agresja Rosji spowodowała ogromny kryzys humanitarny -  wielu rodaków uciekło przed wojną do Polski, ci którzy zostali na miejscu często znaleźli się w skrajnie trudnych warunkach - braku żywności i mieszkania.

- To ich wspieramy przede wszystkim - mówi Zenka Bańkowska, dyrektor zarządzająca Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". - Wspólnie z Fundacją "Pomoc Polakom na Wschodzie" oraz  Fundacją "Wolność i Demokracja" przygotowaliśmy ofertę indywidualną, dla osób polskiego pochodzenia, polskich organizacji, firm, ale też samorządów lokalnych, pomagamy właściwie w każdym obszarze - mówi Zenka Bańkowska.

Podkreśla, że wielką wartością w tym nieszczęściu okazała się polonijna solidarność. Polacy ze świata spontanicznie zgłaszają się do pomocy rodakom z Ukrainy. Często organizują zbiórki pieniężne, jak na przykład Związek Polaków w Kazachstanie, czy organizacje polonijne ze Szwecji, ale również z daleka - Australii, USA, Brazylii, Kanady.

- Zgłaszano też chęć przyjęcia rodaków z Ukrainy i zapewnienie im mieszkania. Z taką inicjatywą wystąpiła m.in. Polska Macierz Szkolna z Belgii, ale również organizacje polonijne z Włoch i Austrii. To wielkie odruchy serca i pomoc w zupełnie innym wymiarze - ocenia Zenka Bańkowska.

Polaków żyjących na Ukrainie kojarzymy najczęściej z zachodnią jej częścią, Lwowem i jego okolicami. Tymczasem  duża polska społeczność i to od kilku pokoleń, żyje również na Żytomierszczyźnie, czy w miejscowościach wokół Kijowa. W Browarach, Irpieniu, Buczy, Borodziance. Do tych m.in. miejsc, gdzie jeszcze kilka dni temu toczyły się najcięższe walki, a gdzie aktywnie działają polskie organizacje docierali wolontariusze Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" z wielkanocną paczką.

Tomasz Różniak, członek Biura Zarządu "Wspólnoty Polskiej", koordynator akcji mówił, że udało się przygotować cztery tysiące paczek, głównie dzięki wysiłkowi wolontariuszy w kraju i za granicą.

- To była akcja, ale "Wspólnota Polska" ma plan przeobrażenia jej w stały program pomocowy. Na Ukrainie jest wiele osób potrzebujących, zwłaszcza starszych, chorych, biednych. Od 32 lat pracujemy z organizacjami polskimi na Ukrainie - dodaje Tomasz Różniak. - Mamy doświadczenie, ale to co najbardziej cieszy, to ogromna pozytywna energia, żeby pomagać sobie nawzajem. Nie będziemy mieli  problemu ze znalezieniem osób zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie do prowadzenia tej akcji, także w szerszej skali w przyszłości - mówi Tomasz Różniak.

Spośród trzech milionów uchodźców z Ukrainy, którzy przekroczyli granicę naszego kraju, polskie korzenie może mieć ok. 10 procent. Kartą Polaka legitymuje się mniejszość z nich, ale wiele osób, choć nie dysponuje aktami urodzenia polskich dziadków wie, że tacy byli w rodzinie, zna język polski i miało kontakty z polskimi organizacjami  na Ukrainie. To również dla nich Polska teraz stała się domem, tu znaleźli mieszkanie i pracę.

Wśród nich jest Julia Bojko, która po ucieczce przed wojną, w Warszawie znalazła zajęcie i mieszkanie dzięki Stowarzyszeniu "Wspólnota Polska". Zaangażowana jest w realizację programu „Pomoc Polakom z Ukrainy”. 

Julia Bojko, to Ukrainka niemająca polskich korzeni, a jej działalność  uświadamia nam, że to nie tylko my pomagamy uchodźcom z Ukrainy, ale także oni nam.

Do wysłuchania audycji z cyklu "Polacy na Ukrainie", zaprasza Maria Wieczorkiewicz.

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie wspiera Polaków na Ukrainie

05.05.2022 12:00
Nasi rodacy, dotknięci wojną za naszą wschodnią granicą, wymagają pomocy i na tę pomoc czekają. Docierają do nich m.in. polscy kapłani i siostry zakonne.