Polskie Radio
Section05
wojna 2022

Wysokie diety dla żołnierzy na granicy. Szef MON: ciężką służbę trzeba doceniać

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał rozporządzenie, które wielokrotnie zwiększy wysokość diety wypłacanej żołnierzom chroniącym granicę państwową. "Ciężką służbę na granicy trzeba doceniać" - dodał na platformie społecznościowej X szef resortu obrony.
Zobacz więcej na temat:  Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja Ukraina ŚWIAT Białoruś granica Mariusz Błaszczak Wojsko Polskie

PR24 Spotkanie Putina z Erdoganem. "Turcja jest ostatnim oknem Rosji na świat"

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozmawiał w poniedziałek z Władimirem Putinem w Soczi o zniesieniu blokady eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. W Polskim Radiu 24 negocjacje komentowali prof. Krzysztof Kubiak (Uniwersytet Jana Kochanowskiego) i prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej).
Zobacz więcej na temat:  Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja Ukraina ŚWIAT Turcja Recep Tayyip Erdogan Władimir Putin zboże Paweł Lekki

Spotkanie Erdogan-Putin. Kluczowe będą rozmowy ws. porozumienia zbożowego

- Odblokowanie porozumienia zbożowego, umożliwiającego eksport produktów żywnościowych przez Morze Czarne, jest najważniejszym tematem moich poniedziałkowych rozmów z Władimirem Putinem - oznajmił prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, który spotyka się z rosyjskim dyktatorem w Soczi.
Zobacz więcej na temat:  Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja Ukraina ŚWIAT Turcja Recep Tayyip Erdogan Władimir Putin zboże

"Żołnierze w stanie wojny z dowódcami". ISW o sytuacji w rosyjskiej armii

- Niedobór uzbrojenia i sprzętu wojskowego, a także niski poziom morale pozostają głównymi problemami rosyjskich sił inwazyjnych walczących na Ukrainie; na niektórych odcinkach frontu żołnierze agresora wręcz przyznają, że są "w stanie wojny" ze swoimi dowódcami - poinformował w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina ŚWIAT Europa Dania wojna na Ukrainie wojna 2022 armia

Władze USA w wielu obszarach są zdane na łaskę Elona Muska. Biznesmen może wyłączyć satelity

Rządowe agencje są zdane na łaskę i niełaskę miliardera Elona Muska, w obszarach od obronności po eksplorację kosmosu - zauważa magazyn "New Yorker". Pismo twierdzi, że poziom uzależnienia państwa od bogacza budzi obawy, m.in. w obliczu jego coraz bardziej impulsywnego zachowania, pogardy dla zasad i "regularnych" konsultacji z Kremlem.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Ukraina elon musk serwis wschodni wojna 2022 wojna na Ukrainie wojna 2023

"Potrzebujemy 128 nowoczesnych myśliwców". Władze ukraińskie o warunkach skutecznej obrony

W poniedziałek w rozmowie z Radiem Swoboda rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego płk Jurij Ihnat oznajmił, że "w celu skutecznej obrony kraju i uzyskania przewagi w powietrzu Ukraina potrzebuje około 128 nowoczesnych myśliwców takich jak amerykańskie samoloty wielozadaniowe F-16 lub podobne maszyny".
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina ŚWIAT Europa Dania wojna na Ukrainie Wołodymyr Zełenski wojna 2022

FA-50 w polskiej armii. Szef MON: konsekwentnie zwiększamy siłę polskich Sił Powietrznych

- Mamy rekordowe tempo wymiany floty i zastępowania postsowieckich samolotów sprzętem zachodniej produkcji. Konsekwentnie zwiększamy siłę polskich Sił Powietrznych - mówił w poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak podczas prezentacji samolotów FA-50 w Mińsku Mazowieckim.
Zobacz więcej na temat:  Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 Wojsko Polskie Sejm Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej lotnictwo