Redakcja Polska

Polacy uruchomili stały punkt pomocy medycznej w Bachmucie

23.03.2023 12:23
Polscy medycy pola walki uruchomili w Bachmucie punkt stałej pomocy medycznej. Zadaniem zespołu o nazwie "W międzyczasie" jest ustabilizowanie stanu rannego żołnierza oraz wywiezienie go poza rejon walk i przekazanie do szpitala polowego.
W Bachmucie polscy paramedycy dziennie pomagają nawet kilkudziesięciu rannym.
W Bachmucie polscy paramedycy dziennie pomagają nawet kilkudziesięciu rannym. Źródło: Facebook/W międzyczasie

Bachmut, położony w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, jest jednym z miejsc najbardziej intensywnych walk na całym froncie. MImo bardzo trudnej sytuacji, Ukraińcy decydują się bronić miasta. Jest wielu rannych i zabitych. Polscy medycy stale znajdują się pod rosyjskim ostrzałem, mimo to, udaje się im pomóc wielu Ukraińcom.

Jak mówi szef grupy "W międzyczasie" Damian Duda, polskiemu zespołowi udało się uratować życie żołnierza, który ze względu na rany był już uznany za martwego. - Nasi ludzie wyłapali, że drga mu powieka i zaczęli go ratować, szprycować lekami i stabilizpować. Tak się zdarzyło, że udało się go wyprowadzić. Będzie żył. W oczach Ukraińców nasi polscy medycy niemal go wskrzesili - powiedział Damian Duda.

Polscy medycy z zespołu "W międzyczasie" pracują na Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji. Do tej pory działali m.in. pod Chersoniem oraz w Donbasie. W tym momencie na Ukrainie pracuje jeden zespół medyków, w przygotowaniu jest wyjazd kolejnej grupy.

W Bachmucie polscy paramedycy pracują z oddziałami szturmowymi. Dziennie pomagają nawet kilkudziesięciu rannym.

Działania grupy polskich medyków można śledzić na facebooku pod tym adresem.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Ukraina wojna na Ukrainie

Wojciech Jankowski, korespondent wojenny, doceniony w konkursie SDP za reportaże z Ukrainy

23.03.2023 12:45
Rozstrzygnięto konkurs Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Wśród laureatów znalazł się Wojciech Jankowski, współpracownik Polskiego Radia dla Zagranicy.

Polska chce większych pieniędzy UE dla Ukrainy. Andrzej Sadoś: to konkretne narzędzie wsparcia

23.03.2023 10:28
Zwiększenie funduszu na dozbrajanie Ukrainy i sankcje wobec Rosji - na te tematy będzie zwracać Polska na rozpoczynającym się w czwartek unijnym szczycie - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Młodzi Izraelczycy znów będą jeździć do Polski na wycieczki edukacyjne. Szynkowski vel Sęk: to dobry prognostyk

23.03.2023 11:22
Młodzi Izraelczycy znów będą jeździć do Polski na wycieczki edukacyjne. Ministrowie spraw zagranicznych obu krajów podpisali w Warszawie umowę w tej sprawie. Dokument ma nie tylko usystematyzować wyjazdy młodzieży, ale także przełamać impas w relacjach Polski i Izraela. - Jest to dobry prognostyk - powiedział minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk.