Redakcja Polska

Dmytro Antoniuk: marzę, żebyśmy znów mieli naszą Rzeczpospolitą

27.03.2023 16:54
Pisarz i dziennikarz z Kijowa jest autorem otwartej w Sejmie wystawy „Byłem Polakiem – obywatelem Ukrainy”, w której ukazano Polaków z Ukrainy, którzy polegli w obronie Ukrainy. Dmytro Antoniuk opowiedział Polskiemu Radiu dla Zagranicy o wspólnych losach obydwu narodów i duchu Rzeczypospolitej.
Audio
  • Z Dmytro Antoniukiem, pisarzem i dziennikarzem z Kijowa, autorem otwartej w Sejmie wystawy „Byłem Polakiem – obywatelem Ukrainy”, rozmawia Wojciech Jankowski [posłuchaj]
Dmytro Antoniuk, autor otwartej w Sejmie wystawy Byłem Polakiem  obywatelem Ukrainy
Dmytro Antoniuk, autor otwartej w Sejmie wystawy „Byłem Polakiem – obywatelem Ukrainy”Foto: Wojciech Jankowski

Bohaterowie wystawy „Byłem Polakiem – obywatelem Ukrainy” mieli zdaniem naszego gościa „stopnie polskości”. W niektórych domach nie mówiło się już po polsku. W innym posługiwano się polszczyzną, ale wszyscy mieli polskie pochodzenie: -Oni oddali życie za nas wszystkich i za dwie ojczyzny. I nie wątpię, że te rodziny miały dwie ojczyzny i Ukrainę i Polskę.

Nasz gość bardzo ceni spadek po dawnej Rzeczypospolitej. - Ja marzę o tym, żebyśmy mieli taką porządną Rzeczpospolitą wszystkich narodów, bronić się razem. A najważniejsze, żeby nie było tych granic, żebyśmy mogli przyjeżdżać do siebie nawzajem.

Dmytro Antoniuk, autor otwartej w Sejmie wystawy „Byłem Polakiem – obywatelem Ukrainy” Dmytro Antoniuk, autor otwartej w Sejmie wystawy „Byłem Polakiem – obywatelem Ukrainy”

Dmytro Antoniuk przyznał Wojciechowi Jankowskiemu, że historia „zapatoczyła koło”. Podobnie jak w 1920 roku Polacy i Ukraińcy walczą z wrogiem ze wschodu. -Wiemy, że w obronie Lwowa pod Zadwórzem też zginęli Ukraińcy, obywatele II Rzeczpospolitej. Teraz widzimy to samo, Polacy, obywatele Ukrainy ginę za niepodległość swojej ojczyzny, ale z tym samym wrogiem, który ma tę samą taktykę, strategie i narrację!

Dmytro Antoniuk jest krajoznawcą, autorem licznych przewodników, korespondentem Radia Wnet z Kijowa, dziennikarzem "Kuriera Galicyjskiego", publikuje na łamach "Kuriera Lubelskiego". Stworzył otwartą w Sejmie wystawę poświęconą Polakom z Ukrainy, którzy zginęli w obronie swojego kraju. Napisał między innym takie książki jak: „Polskie zamki i rezydencje na Ukrainie”, „Rzymskokatolickie klasztory na Ukrainie” czy „Rok 1920. Pamięć w czasach zarazy”. Został nagrodzony wyróżnieniem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za opublikowany w "Kurierze Lubelskim" cykl „Reportaży wojennych” z 2022 roku.


Wojciech Jankowski

Analitycy ISW: wojna będzie trwać tak długo, jak Putin wierzy, że może pokonać Ukrainę

27.03.2023 09:53
Inwazja Rosji na Ukrainę będzie trwać tak długo, jak Władimir Putin wierzy, że może działaniami militarnymi narzucić Ukrainie swoją wolę lub zmusić ją do zaprzestania walk w sytuacji, gdy Zachód ją porzuci - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

"Foreign Policy" o zaletach powołania sojuszu Polski i Ukrainy - struktury na wzór unii polsko-litewskiej

27.03.2023 11:23
Z koncepcją powołania w obecnych czasach silnego sojuszu polsko-ukraińskiego - struktury na wzór unii polsko-litewskiej - wystąpił w niedzielę amerykański magazyn "Foreign Policy". "Unia polsko-ukraińska stałaby się drugim co do wielkości krajem w UE i prawdopodobnie jej największą potęgą militarną, stanowiąc więcej niż wystarczającą przeciwwagę dla tandemu francusko-niemieckiego - czego tak bardzo brakuje UE po Brexicie" – spekuluje magazyn.