Redakcja Polska

Eksperci opracują raport dotyczący pracy polskich medyków na froncie

23.05.2023 15:11
Polscy eksperci pracują nad raportem dotyczącym pracy medyków pola walki na froncie w Ukrainie. Wnioski wyciągnięte z doświadczeń medyków pola walki z fundacji "W międzyczasie" mają posłużyć jako propozycje zmian w wytycznych dotyczących udzielania pomocy medycznej w warunkach bojowych.
Pory polscy ochotnicy pracowali z ukraińskimi oddziałami na pierwszej linii frontu między innymi pod Chersoniem oraz w Bachmucie
Pory polscy ochotnicy pracowali z ukraińskimi oddziałami na pierwszej linii frontu między innymi pod Chersoniem oraz w BachmucieŹródło: www.facebook.com/wmiedzyczasy

TC3 (Tactical Combat Casualty Care) to wytyczne opracowane przez USA dotyczące udzielenia pomocy oraz ewakuacji rannego z pola walki, a także mówiące o zasadach zachowania się samego ratownika. System powstał w oparciu o doświadczenia z Iraku i Afganistanu, a jego celem jest minimalizacja zgonów żołnierzy i medyków pracujących na froncie.

Na podstawie relacji medyków pola walki z fundacji "W międzyczasie" polscy eksperci przygotowują raport mówiący o zmianach, jakie powinny być wprowadzone w TC3. Do tej pory polscy ochotnicy pracowali z ukraińskimi oddziałami na pierwszej linii frontu między innymi pod Chersoniem oraz w Bachmucie. Propozycje zmian mają dotyczyć między innymi warunków w jakich pracują ochotnicy, a także obrażeń z jakimi najczęściej się spotykają - mówi specjalista z zakresu medycyny sądowej, profesor Tomasz Jurek z Uniwersytetu Medycznego imienia Piastów Śląskich we Wrocławiu. - To jest wojna symetryczna, pełnoskalowa. Przewaga ostrzału artyleryjskiego, podobnie jak w I i II wojnie światowej, daje się we znaki - powiedział profesor Tomasz Jurek.

Polscy ochotnicy dzieląc się swoimi doświadczeniami dostarczają danych, które umożliwią stworzenie naukowej analizy nowoczesnego konfliktu. To może przerodzić się w rozwiązania, które pozwolą uratować jeszcze więcej rannych. - Zbieramy od nich informacje dotyczące obrażeń, o tym jakiego sprzętu używają, jakie są najczęstsze przyczyny ciężkiego stanu zdrowia, jak wygląda ewakuacja, co dzieje się w punktach stabilizacji oraz jakie są niedostatki - powiedział naukowiec.

Ostateczna wersja raportu zostanie upubliczniona po zakończeniu prac, prawdopodobnie pod koniec troku. Badania są prowadzone prze naukowców, wojskowych, instruktorów medycznych oraz polskich ochotników pracujących od lat na ukraińskim froncie.

IAR/Youtube/Facebook/dad

Ukraińcy przesuwają limity Piorunów. Zestrzelili rosyjski pocisk manewrujący z polskiego systemu

23.05.2023 09:54
Wojska ukraińskie potrafią wykorzystać możliwości polskiego uzbrojenia, w niektórych przypadkach przekraczając przyjęte przez konstruktorów uzbrojenia limity. Jak powiedział prezes prezes PGZ Sebastian Chwałek, grupa otrzymuje informacje od walczących na Ukrainie o kolejnych strąceniach śmigłowców, samolotów bojowych, a nawet pocisku manewrującego.

Polska rozpoczęła szkolenie ukraińskich pilotów na samolotach F-16 - informuje szef dyplomacji UE

23.05.2023 12:20
Szef unijnej dyplomacji poinformował, że Polska rozpoczęła szkolenie ukraińskich pilotów na F-16. Josep Borrell powiedział o tym przed rozpoczęciem spotkania ministrów obrony krajów członkowskich w Brukseli. Według niego Polska jest pierwszym krajem, który zaczął to robić. 

Minister obrony Litwy: Rosja jest bezpośrednim zagrożeniem

23.05.2023 13:33
- Rosja jest bezpośrednim zagrożeniem - powiedział szef litewskiego resortu obrony Arvydas Anušauskas. W poniedziałek minister brał udział w spotkaniu tak zwanej Grupy Północnej w Polsce.