Redakcja Polska

Dziesięciolecie Centrum Edukacji Inicjatyw Przedsiębiorczości imienia Mikołaja Reya we Lwowie

14.10.2023 00:13
Głównym statutowym celem organizacji są działania na rzecz integracji Polaków, osób polskiego pochodzenia oraz sympatyków polskiego narodu, którzy prowadzili działalność gospodarczą. Do celów należy również promocja Polski.
Audio
  • Dziesięciolecie Centrum Edukacji Inicjatyw Przedsiębiorczości imienia Mikołaja Reya. Relacja Wojciecha Jankowskiego [posłuchaj]
Dziesięciolecie Centrum Edukacji Inicjatyw Przedsiębiorczości imienia Mikołaja Reya
Dziesięciolecie Centrum Edukacji Inicjatyw Przedsiębiorczości imienia Mikołaja ReyaFoto: Facebook organizacji

Organizacja powstała w 2012 roku z inicjatywy Lucyny Botwinej, Andrzeja  Miciaka oraz Tatiany Bojko Została zarejestrowana jako „Asocjacja polskich przedsiębiorców Ziemi Lwowskiej”. W 2019  roku zmieniła nazwę na Centrum Edukacji Inicjatyw Przedsiębiorczości im. Mikołaja Reya.

Głównym statutowym celem organizacji były działania na rzecz integracji Polaków, osób polskiego pochodzenia  oraz sympatyków polskiego narodu, którzy prowadzili działalność gospodarczą, zarządzali firmami lub planowali w przyszłości tym się zajmować. Do celów należy również promocja Polski.

-Powstaliśmy aby aktywizować polski biznes, żeby w rozmaity sposób, poprzez szkolenia, wyjazdy na różne fora nabierać doświadczenia i tworzyć start-upy dla młodych ludzi, którzy przy naszym stowarzyszeniu będą działać – opisała cele organizacji prezes Tatiana Bojko.

Centrum Reya prowadziło różnego rodzaju szkolenia i spotkania z firmami z Polski, a także uczestniczyło w forum biznesowym w Krynicy. Zdobyta wiedza w przyszłości mogła posłużyć do założenia firm doradczych, co spowodowało  powstanie nowych miejsc pracy.

Za patrona obrano Mikołaja Reya, który jak się okazuję był nie tylko z Nagłowic: - Mikołaj Rey też był przedsiębiorcą, związany z Kresami. Wszystkim się wydaje, że był z Nagłowic, a on  był z Żurawna - sprostowała Tatiana Bojko.

Od 2018 roku Centrum im. Reya współpracuje z Instytutem Pamięci Narodowej przy projekcie Przystanek Historia Lwów: - Działa to na zasadzie dotarcia z edukatorami do tych wszystkich, którzy chcą edukatorów słuchać. Organizujemy więc różne prelekcje, wykłady, gry terenowe, różne aktywności, które mają popularyzować historię i tradycję narodu polskiego – wyjaśnił koordynator projektu, Artur Żak.

W ramach organizacji powstał też „Klub kobiet”, który ma za cel aktywowanie Polek z ziemi lwowskiej.

Obchody odbyły się 7 października 2023 roku w gmachu szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny. 

Relacja Wojciecha Jankowskiego.

Białoruś: nowa ustawa o organizacjach religijnych eliminuje język polski w oświacie katolickiej

11.10.2023 14:34
Izba Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego Białorusi przyjęła nową ustawę "O wolności sumienia" regulującą działalność i status prawny organizacji religijnych. Niezależni analitycy poprzedzają, że nowa ustawa daje władzom państwowym możliwość ingerencji w działalność kościołów i wspólnot religijnych w celu zabezpieczenia dominującej pozycji rosyjskiej cerkwi prawosławnej w kraju.

Był w Buczy i Bachmacie, czas na ofensywę. Były żołnierz francuskiej Legii wraca na Ukrainę

12.10.2023 17:03

Władysław Strutyński: wojna też ma wpływ na życie Polaków bukowińskich

12.10.2023 19:31
Oczywiście, że wojna ma wpływ na Bukowinę, gdyż przyjechało wielu uchodźców, po drugie wsie i miasteczka są puste, ponieważ zabierają ludzi do wojska – tak ocenił sytuację w tym regionie prezes największej polskiej organizacji w obwodzie czerniowieckim.