Redakcja Polska

Polacy z Ukrainy nie tracą wiary w zwycięstwo. Polka z Odessy: miasto nie może się poddać, bo go nie będzie

23.02.2024 17:51
Skutki trwającej wojny ciągle są odczuwane przez mieszkańców południowej części Ukrainy. W Odessie przebywają Polacy, którzy udzielają pomocy swoim rodakom oraz żołnierzom walczącym na froncie. Związek Polaków na Ukrainie imienia Adama Mickiewicza jest jedną z organizacji nadal aktywnie działających w tym mieście.
Zniszczenia po ataku rosyjskich dronów w Odessie. W wyniku ataku zginęły 3 osoby. Trwa inwazja Rosji na Ukrainę.
Zniszczenia po ataku rosyjskich dronów w Odessie. W wyniku ataku zginęły 3 osoby. Trwa inwazja Rosji na Ukrainę. PAP/Alena Solomonova

Prezeska Związku Polaków na Ukrainie im. Adama Mickiewicza Swietłana Zajcewa-Wołykodna podkreśla, że miasto jest pod ciągłym rosyjskim ostrzałem. Niszczone są domy i budynki cywilne. Jak przyznaje, na pierwszy rzut oka życie w mieście wygląda na normalne, tak jak kiedyś: ludzie jeżdżą do pracy, do szkoły, robią zakupy. - Ale tak naprawdę każdy wie, że jest celem - przyznała. 


Posłuchaj
00:50 12831458_1.mp3 Polka z Odessy: miasto nie może się poddać, bo go nie będzie. Materiał przygotował Eugeniusz Sało

 

Polka z Odessy podsumowała też dwa lata pełnoskalowej inwazji Rosjan na Ukrainę. - Gdyby Ukraina miała nowoczesną broń, miała amunicję, to szansa na to, że wojna by się szybciej skończyła, jest ogromna - mówiła.

Mimo życia pod ciągłym ostrzałem mieszkańcy Odessy nie tracą wiary w zwycięstwo Ukrainy.  

Polacy z Kisielówki nie tracą wiary

Z kolei w obwodzie mikołajowskim znajduje się polska wieś Kisielówka, która prawie doszczętnie została zniszczona w czasie działań wojennych. Anna Lisowska ze Stowarzyszenia Polaków w Mikołajowie powiedziała Polskiemu Radiu, że po odbiciu przez ukraińskie wojska tych terenów w październiku 2023 roku, mieszkańcy zaczęli tam ponownie wracać.

Posłuchaj
00:16 12831535_1.mp3 Anna Lisowska ze Stowarzyszenia Polaków w Mikołajowie powiedziała Polskiemu Radiu, że po odbiciu przez ukraińskie wojska tych terenów w październiku 2023 roku, mieszkańcy zaczęli tam ponownie wracać.

 

Jak podkreśliła, jest tam już wiele osób, mimo że nie mają aptek, sklepów. Są zmuszeni jeździć około 60 kilometrów do Mikołajowa. Dodała, że nie traci wiary w zwycięstwo Ukrainy.

Rosjanie zniszczyli całą wieś. Także polski kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP. Świątynia przetrwała dwie wojny światowe, a także Związek Sowiecki.

IAR/dad

Prawie 15 milionów Ukraińców będzie potrzebować pomocy w tym roku

23.02.2024 10:33
Polska Akcja Humanitarna szacuje, że w tym roku pomocy potrzebować będzie prawie 15 milionów Ukraińców, w kraju i na uchodźstwie. Organizacja, w ramach różnych programów wsparcia, dotarła do ponad 600 tysięcy uchodźców. - Polska Akcja Humanitarna działa na ich rzecz już od 2014 roku - powiedziała Magdalena Irzycka z PAH.

"Nie ma dnia, by nie było ostrzałów". Ksiądz z Chersonia o życiu w bombardowanym przez Rosjan mieście

23.02.2024 11:58
Mimo trudnych wojennych warunków, w Chersoniu cały czas funkcjonuje rzymskokatolicka parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wcześniej wspólnota liczyła 150 wiernych, obecnie pozostało 30 osób. Jest z nimi miejscowy proboszcz ksiądz Maksym Padlewski.

Wrak samolotu An-225 Mrija rozcinany na części na macierzystym lotnisku

23.02.2024 14:35
Największy samolot transportowy świata An-225 Mrija, zniszczony w pierwszym dniu inwazji Rosji na Ukrainę, to jeden z symboli rosyjskiego barbarzyństwa w tym kraju. Jego spalony i podziurawiony wrak jest dziś rozcinany na części na macierzystym lotnisku pod Kijowem.

Ewakuacje, pomoc humanitarna, wsparcie uchodźców. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej pomaga Ukrainie

23.02.2024 17:00
- Od pierwszego alarmu byliśmy w Ukrainie. Przez te dwa lata pomogliśmy tysiącom Ukraińców i ukraińskim uchodźcom w Polsce - mówi Zofia Kwolek z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.