Polskie Radio
Section05
Chersoń

Wzrósł bilans rosyjskiego ataku na Krzywy Róg. Rakiety uderzyły tam w wieżowiec

Do 53 wzrosła liczba rannych po rosyjskim ataku rakietowym na Krzywy Róg w centralnej Ukrainie – powiadomiły władze regionu. Dotychczas wiadomo o czterech ofiarach śmiertelnych tego ataku na cele cywilne – budynek mieszkalny i placówkę oświatową. - Zabili cztery osoby. Rannych jest już 53. Pięcioro z nich to dzieci - powiadomił Serihj Łysak, szef władz obwodu dniepropietrowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Chersoń zbrodnie wojenne

Rosyjski ostrzał z powietrza i zacięte walki w Donbasie. Raport z sytuacji na froncie

W ciągu minionej doby Rosjanie ponad sto razy ostrzelali terytorium Ukrainy. Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że rosyjska armia wystrzeliła jedną rakietę, dokonała 27 uderzeń lotniczych i 80 ataków artyleryjskich. Pociski spadły między innymi na osiedla w obwodach zaporoskim i chersońskim.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Kijów drony artyleria lotnictwo Chersoń serwis wschodni Donbas Rosja

Walki w pobliżu mostu Antonowskiego. Rosjanie nie zdołali wyprzeć ukraińskich żołnierzy

- Rosyjscy blogerzy wojskowi informują, że siły rosyjskie nie były w stanie wyprzeć około 70 ukraińskich żołnierzy z ufortyfikowanych pozycji pod wschodnim przęsłem położonego w pobliżu Chersonia mostu Antonowskiego nad Dnieprem - czytamy w najnowszym raporcie amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW).
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna 2023 ŚWIAT Chersoń Europa wojna na Ukrainie

"Rosjanie wstrzymują wolontariuszy na chersońszczyźnie". Ewakuacja po wysadzeniu tamy

Jak poinformowało Amnesty International, "Rosjanie wstrzymują wolontariuszy, którzy chcą pomagać na terenach objętych powodzią po zniszczeniu tamy w Nowej Kachowce". Wcześniej władze rosyjskie okupujące część regionu zalanego przez wodę, wstrzymywały ewakuację ludności z terenów dotkniętych powodzią.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina ŚWIAT Europa wojna na Ukrainie infografika Chersoń Amnesty International

Powódź na Ukrainie. Kard. Krajewski przygotował transport pomocy humanitarnej

Papieski jałmużnik kard. Konrad Krajewski uczestniczył w Rzymie w przygotowaniach do transportu pomocy humanitarnej dla mieszkańców Chersonia na Ukrainie, zalanego w wyniku wysadzenia tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce. Miejscem zbiórki i załadunku darów jest grekokatolicka bazylika Świętej Zofii w Wiecznym Mieście.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan wiara chrześcijaństwo Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Dniepr pomoc Chersoń

"Nie możemy spocząć w pomocy dla Ukrainy". Bartosz Cichocki o sytuacji w obwodzie chersońskim

- Kolejna zbrodnia rosyjska powoduje, że nie możemy spocząć w pomocy dla Ukrainy. Zrobiliśmy już wiele, ale niestety nie możemy powiedzieć, że nasza solidarność się zakończyła - podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki. Dyplomata pojechał z transportem humanitarnym do Chersonia i spotkał się władzami obwodu, który ucierpiał po wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Ukraina wojna na Ukrainie Chersoń Bartosz Cichocki ŚWIAT Europa

Powódź na Ukrainie. Ambasador Cichocki: pomoc z Polski uwzględnia wszystkie bieżące potrzeby

- Tutaj codziennie jest inna sytuacja. Tam, gdzie woda opada, ukazuje się kolejne morze potrzeb - powiedział ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki podczas wizyty w częściowo zalanym Chersoniu. Dodał, że Polska pomoc związana z powodzią uwzględnia wszystkie potrzeby na bieżąco.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Dniepr Chersoń Bartosz Cichocki powódź serwis wschodni ŚWIAT Europa Rosja

Ambasador RP Bartosz Cichocki odwiedził zalany przez Rosjan Chersoń

Ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki odwiedził Chersoń. Spotkał się z władzami obwodu, który ucierpiał w wyniku powodzi spowodowanej wysadzeniem przez Rosjan zapory na Dnieprze. W rozmowie z Polskim Radio dyplomata ocenił, że katastrofa będzie miała wieloletnie negatywne skutki. Jak dodał, objęty powodzią region potrzebuje pomocy.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina Chersoń zbrodnie wojenne Ministerstwo Spraw Zagranicznych

NASZ WYWIAD "Rosja minuje też zakłady Tytan na Krymie". Płk Hrabski: trwa najboleśniejsza faza walk, trzeba wszelkiego typu broni

Płk Serhij Hrabski podkreślił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl, że wysadzenie tamy na Dnieprze to tradycyjny element moskiewskiej taktyki spalonej ziemi. Skutki tej katastrofy trzeba porównać do użycia broni masowego rażenia, a są już informacje, że Rosja zaminowała także zakłady chemiczne na Krymie. – Ukrainie potrzeba obecnie wszelkiej dostępnej broni, całej jej gamy dostępnej na Zachodzie, oprócz broni jądrowej - podkreślił pułkownik, dodając, że trwa nowa faza wojny i Ukraina szuka sposobów przełamania frontu, prowadząc rozpoznanie przez zwiad, co wiąże się z bolesnymi stratami.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojna 2023 Ukraina Rosja Unia Europejska NASZ WYWIAD Dniepr wojsko Chersoń Krym

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce. Szef MSW Ukrainy: w obwodzie chersońskim zostało zatopionych 30 miejscowości

Ukraiński minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko oświadczył w środę, że w wyniku wysadzenia przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce - w obwodzie chersońskim zostało zalanych 30 miejscowości. Dodał, że 20 spośród nich znajduje się na zachodnim brzegu Dniepru, kontrolowanym przez władze w Kijowie, reszta zaś na terenach okupowanych.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Dniepr Chersoń Rosja Europa

"To skandaliczne działanie i zbrodnia wojenna". Szefowie RE i NATO reagują na wysadzenie zapory w Nowej Kachowce

"Skandaliczne działanie" - tak sekretarz generalny NATO nazwał wysadzenie przez Rosjan tamy w okupowanej przez nich Nowej Kachowce na Ukranie. "To zbrodnia" - ocenił z kolei szef RE Charles Michel.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina ŚWIAT Europa Krym Dniepr wojna na Ukrainie Wołodymyr Zełenski Chersoń wojna 2023 Jens Stoltenberg Charles Michel Rada Europejska NATO UE Unia Europejska