JAZZ.PL

Piotr Damasiewicz Into The Roots na festiwalu Nowa Tradycja 2024 [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2024 08:00
Zapraszamy na wyjątkową retransmisję koncertu inaugurującego 25. jubileuszowy Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja" z występem etnojazzowego improwizowanego zespołu pod wodzą trębacza Piotra Damasiewicza. Prezentujemy zapis wideo tego wydarzenia. 

ZOBACZ WIDEO:

Piotr Damasiewicz Into The Roots – laureaci Grand Prix Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" w 2022 roku. Piotr Damasiewicz to kompozytor, trębacz, multiinstrumentalista, edukator, podróżnik. W swojej twórczości sięga do języka jazzu, XX-wiecznej muzyki klasycznej, muzyki etnicznej, muzyki najnowszej, w tym europejskiej muzyki improwizowanej i eksperymentu.

Piotr Damasiewicz w drodze

Damasiewicz już od ponad dekady jest w nieustannej muzycznej i nie tylko "drodze". Odbył muzyczne podróże do Afryki, Azji, Ameryki Północnej i dużej części Europy, w tym znaczące dla artysty rezydencje na Wyspach Owczych, Francji, Ukrainie, Serbii, Szwajcarii i Portugalii. Obecnie działa w obrębie powołanej przez siebie muzycznej platformy pod nazwą L.A.S. listening and sounding, stworzoną na własne potrzeby wydawnicze oraz koncertowo-warsztatowe. 

Jazz i górale

Trio Piotr Damasiewicz - Into the Roots w składzie: Piotr Damasiewicz, Zbigniew Kozera i Paweł Szpura zostało powołane z potrzeby wejścia w korzenie dotyczącego etniczności i naturalnej ekspresji. Na połączenie muzyczne w tym trio również zdecydowanie wpłynął fakt wspólnej fascynacji muzyką afrykańską oraz doświadczenia z Czarnym Lądem.

Kapela "Mała Ziemia Suska" oraz Zespół Regionalny "Ziemia Suska" działają przy Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej. Prezentują folklor Górali Babiogórskich, grając na instrumentach tradycyjnych oraz kultywując śpiew, obrzędy i tradycje miejscowe. Biorą udział w wielu lokalnych festiwalach, występują także w miastach w Polsce oraz za granicą. Na tegorocznym Festiwalu "Nowa Tradycja" artyści zaprezentują nowy materiał zarejestrowany w studiu S4 zimą ubiegłego roku – album "Świtanie".

WYSTAPILI: 

Piotr Damasiewicz – trąbka, organy, głos,

Zbigniew Kozera – kontrabas, guimbri

Paweł Szpura – perkusja

Michał Żak - szałamaja, flet, cymbały

Alicja Krzeszowiak – śpiew,

Paulina Kaźmierczak - Śpiew, sekund

Krzysztof Ryt – altówka pięciostrunowa,

Marek Ryt – dudy, fujarka, waltornia

Koncert prowadzili Hanna Szczęśniak i Andrzej Zieliński Koncert prowadzili Hanna Szczęśniak i Andrzej Zieliński

***

Na retransmisję występu w piątek (17.05) zaprosili Hanna Szczęśniak i Andrzej Zieliński. Koncert był dostępny także w formie streamingu wideo na Facebookukanale YouTube i stronie internetowej Dwójki