Polskie Radio
Section05
Andrzej Zieliński

Wojciech Cegielski: wojnę łatwiej opisać obrazem niż dźwiękiem

- Obraz działa na wszystkie zmysły, dlatego łatwiej jest coś opisać obrazem niż dźwiękiem. Z drugiej strony za to nam płacą i do tego zostaliśmy wyszkoleni. Te wszystkie lata ćwiczeń, szkoleń, pracy pod bokiem starszych kolegów są właśnie po to, żeby opowiedzieć tę wojnę słowami - mówił w Dwójce Wojciech Cegielski, korespondent zagraniczny Polskiego Radia i dyrektor Informacyjnej Agencji Radiowej - IAR.
Zobacz więcej na temat:  Korespondenci Zagraniczni Jakub Jamrozek Andrzej Zieliński Wojciech Cegielski Jacek Czarnecki Andrzej Mietkowski Maksymilian Rigamonti Dwójka Ukraina wojna na Ukrainie Anna Wojtacha Dwójka rocznica

S.E.A. Trio - sonoryzm, ekspresja i ascetyzm w cyklu "Jazz.PL" [ZOBACZ WIDEO]

Trzy indywidualności. Trzy różne muzyczne światy. Klasyczne trio wibrafonowe, szukające jednak zupełnie nowych środków wyrazu. S.E.A. Trio tworzą: genialny wibrafonista Dominik Bukowski, rozchwytywany basista Piotr Lemańczyk i eksperymentujący perkusista Krzysztof Gradziuk. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo tego wyjątkowego koncertu.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Andrzej Zieliński koncert Dwójka pr poleca

Dominik Bukowski przed koncertem w cyklu "Jazz.PL": S.E.A. Trio to przypływ dobrej energii

- Sonoryzm, ekspresja i ascetyzm to trzy najtrafniejsze, wręcz kluczowe słowa, które opisują naszą muzykę. Nazwa tria powstała tuż po pierwszych próbach, gdy zaczęliśmy się zastanawiać nad naszymi dźwiękami - mówił w Dwójce wibrafonista Dominik Bukowski przed koncertem S.E.A. Trio w cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Jazz Andrzej Zieliński Dwójka koncert Dominik Bukowski wibrafon S.E.A. Trio Piotr Lemańczyk Krzysztof Gradziuk improwizacja

Pierwsze opolskie festiwale. "Dzięki Opolu rozkwitły niezwykłe kariery"

- Wiele ówczesnych gwiazd odmówiło udziału, dzięki temu pierwszy festiwal wykreował nowe postaci polskiej sceny, jak Ewa Demarczyk, Bohdan Łazuka, Karin Stanek i Niebiesko-Czarni. Drugą ważną siłą tego pierwszego festiwalu były zespoły i kabarety studenckie. Nie było artystów z górnej półki, więc zaczęła się tworzyć nowa górna półka - mówił Michał Wilczyński o I Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Andrzej Zieliński Opole festiwal w Opolu polska piosenka Dwójka Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Jacek Fedorowicz Michał Urbaniak Bohdan Łazuka Michał Wilczyński Jan Kawecki Paweł Brodowski Ewa Demarczyk Karin Stanek Czesław Niemen Mateusz Święcicki Jerzy Grygolunas

Wojciech Waglewski: zawód artystyczny opiera się na relacji czeladnik - mistrz

- Zawsze wyobrażałem sobie zawód artystyczny w konkretny sposób. Jak w "Historii żółtej ciżemki": jest czeladnik i mistrz. Szukałem ludzi, od których mogłem się czegoś nauczyć. Byli tacy, którzy się tą wiedzą dzielili fantastycznie, inni niczego nie mówili. Na przełomie lat 60. i 70. bardzo dużo pracowałem jako muzyk sesyjny, miałem dobrą pamięć muzyczną, to było najlepsze miejsce do pobierania wszelakich nauk - mówił w Dwójce Wojciech Waglewski.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Waglewski Andrzej Zieliński Voo Voo Dwójka

Krzysztof Ścierański Quartet - "Jazz, rock i święty spokój" [ZOBACZ WIDEO]

Melodyjne partie, improwizowane dźwięki i mistrz gitary elektrycznej! Za nami kolejny koncert z cyklu "Jazz.pl" - tym razem z udziałem kwartetu Krzysztofa Ścierańskiego. Zespół zagrał materiał z płyty "Jazz, rock i święty spokój" autorstwa Krzysztofa Ścierańskiego. Transmisja koncertu odbyła się na naszej antenie, w formie wideo na stronie internetowej, na kanale YouTube i Facebooku Dwójki. Przeżyjmy to jeszcze raz! 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Ścierański Andrzej Zieliński Jazz Waldemar Gołębski Grzegorz Górkiewicz Marcin Ścierański pr poleca

"Jazz.PL". Krzysztof Ścierański: zagram również na gitarze, nie tylko na basie

- Zamówiłem sobie instrument podwójny: gitarę i bas w jednym, ale nie jest jeszcze skończony. Wkrótce będę mógł grać na basie i gitarze jednocześnie. Na koncercie w Dwójce zagram osobno na gitarze i gitarze basowej. Ta muzyka zyskała dzięki obecności Grześka Górkiewicza, ponieważ on gra akordy pięknym brzmieniem, które inspirują mnie do gitarowych solówek - mówił Krzysztof Ścierański przed piątkowym (26.01) koncertem w cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Krzysztof Ścierański Andrzej Zieliński Jazz gitara koncert

Paweł Szamburski: Bastarda sięga do źródeł polskiej muzyki

- W przypadku "Promitata eterno", debiutanckiej płyty Bastardy, naszym punktem wyjścia są średniowieczne pieśni i motety Piotra z Grudziądza. Ta muzyka nie znała jeszcze podziału na dur i moll, grania z pewnymi ciążeniami harmonicznymi. W muzyce średniowiecznej jest to rodzaj modlitwy - mówił w Dwójce Paweł Szamburski.
Zobacz więcej na temat:  Trio Bastarda Bastarda Jazz Dorota Miśkiewicz Andrzej Zieliński Paweł Szamburski Tomasz Pokrzywiński Dwójka

Roman Wilhelmi - całkowicie oddany aktorstwu. "Długo musiał się dobijać o swoje"

- Zacząłem od punktu widzenia fana. Wielu moich kolegów muzyków przerzucało się cytatami, nie tylko z seriali "Alternatywy 4" i "Kariera Nikodema Dyzmy". Zauważyłem, że Roman Wilhelmi cieszy się swego rodzaju estymą, ale nie wśród elit. Ma szerokie i wierne grono fanów, którzy znają anegdoty o nim, one wciąż żyją. Niektóre trudno zweryfikować, inne bardzo dobrze do niego pasują, te niesprawdzone nie znalazły się w książce - mówił w Dwójce Marcin Rychcik, autor biografii Romana Wilhelmiego.
Zobacz więcej na temat:  Roman Wilhelmi Jakub Kukla Andrzej Zieliński Dwójka aktor aktorstwo aktorzy KULTURA