Oficjalny Nadawca Radiowy

Tokyo 2020

Tokio 2020: Polska - Wenezuela. Biało-Czerwoni wygrali z outsiderem, mimo kryzysu w trzecim secie

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 14:05
Polscy siatkarze wygrali z Wenezuelą 3:1 (25:16, 25:13, 18:25, 25:15) w swoim trzecim meczu turnieju olimpijskiego w Tokio. To druga wygrana Biało-Czerwonych w grupie A.
Kamil Semeniuk w ataku
Kamil Semeniuk w ataku Foto: Forum/Reuters/CARLOS GARCIA RAWLINS

Polskie Radio - Oficjalny Nadawca Radiowy Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 - przekaże 120 godzin transmisji, relacji i serwisów z Japonii. Dodatkowo portal PolskieRadio24.pl specjalnie na to wielkie święto sportu przygotował specjalny serwis.

Tokio 2020 - SERWIS SPECJALNY

Biało-czerwoni zaczęli turniej od porażki z Iranem (2:3). Na szczęście, w poniedziałek podopieczni Vitala Heynena zrehabilitowali się, pokonując w trzech setach Włochów. Wenezuelczycy przegrali z kolei po 0:3 z Japonią i Iranem i wydawało się, że podobny przebieg będzie miało też ich spotkanie z Polską.

Szybko opanowali sytuację

Początek pierwszego seta wskazywał jednak, że rywale nie zamierzają się poddawać. Po dobrych atakach Emersona Rodrigueza, Wenezuelczycy nawet prowadzili (3:5). Na szczęście, Biało-Czerwoni szybko przejęli inicjatywę. Swój pierwszy punkt w turnieju zdobył Michał Kubiak, który wcześniej zmagał się z kontuzją pleców (9:6).

Mistrzowie świata powiększali przewagę z akcji na akcję (16:10). Świetnie w polu serwisowym spisywał się Kamil Semeniuk, który zanotował dwa asy (20:12). Set dobiegł końca, gdy Łukasz Kaczmarek zablokował Willnera Rivasa (25:16).

06:27 Polscy siatkarze pokonali Wenezuelę 3:1 - relacja Cezarego Gurjewa z Tokio Polscy siatkarze pokonali Wenezuelę 3:1 - relacja Cezarego Gurjewa z Tokio

Jednostronna partia

Druga partia była jeszcze bardziej jednostronna. Polacy szybko zbudowali sobie przewagę (5:1). Ze środka ważne punkty zdobywali Kochanowski i Mateusz Bieniek (13:7). Semeniuk bombardował natomiast rywali zagrywką (16:9).

Przewaga biało-czerwonych rosła. Po asie serwisowym Bieńka wynosiła aż jedenaście punktów (21:10). Bohaterem końcówki seta był Kochanowski. Środkowy najpierw zdobył punkt w ataku, a potem popisał się pojedynczym blokiem (25:13).

01:43 Po meczu z Wenezuelą z Jakubem Kochanowskim rozmawiał Cezary Gurjew.mp3 Jakub Kochanowski po meczu z Wenezuelą: zrobiliśmy swoje, ale na chwilę straciliśmy koncentrację (IAR)

Zaskakujący zwrot akcji

Wydawało się, że mecz zakończy się szybką, trzysetową wygraną. Drużyna z Ameryki Południowej niespodziewanie jednak od początku trzeciej partii prowadziła. Po asie Rivasa, Wenezuelczycy mieli o trzy punkty więcej (2:5). Gdy po ataku Semeniuka udało się dojść na punkt, wydawało się, że podopieczni Vitala Heynena opanowują sytuację (7:8).

Nic takiego jednak nie miało miejsca. Bardzo skutecznie w ataku grał Ronald Fayola (11:15). Biało-Czerwoni popełniali z kolei błąd za błędem, a skuteczność zatracił Kaczmarek (13:19). W końcówce seta na parkiecie pojawił się Bartosz Kurek, ale nie odmienił jego losów. Partia zakończyła się punktowym atakiem Emersona (18:25).

Zdołali się podnieść

Podopieczni Ronalda Sartiego nie poszli za ciosem w czwartej partii, która od początku toczyła się pod dyktando faworytów. Trener Wenezuelczyków szybko wziął przerwę na żądanie, ale niewiele to pomogło (6:3). Asa serwisowego zanotował Kubiak (10:5), a w ataku nie do powstrzymania był Semeniuk (13:7).

00:58 Kamil Semieniuk, w meczu z Wenezuelą zdobył 24 punkty. W rozmowie z Cezarym Gurjewem olimpijski debiutant chwalił całą drużynę..mp3 Kamil Semieniuk, w meczu z Wenezuelą zdobył 24 punkty: wszyscy graliśmy dobrze, fajnie, że jesteśmy na pierwszym miejscu (IAR)

Semeniuk do świetnej gry dołożył też następnego asa serwisowego (15:9). Efektownie atakował też z drugiej linii (18:9). Skuteczny był tez Kochanowski (21:12). Mecz dobiegł końca po asie autorstwa Semeniuka (25:15).

To drugie zwycięstwo na igrzyskach podopiecznych Vitala Heynena, którzy w kolejnym spotkaniu w piątek zmierzą się z Japonią. Początek zaplanowano na godzinę 7.20.

Polska - Wenezuela 3:1 (25:16, 25:13, 18:25, 25:15)

Polska: Fabian Drzyzga, Jakub Kochanowski, Mateusz Bieniek, Kamil Semeniuk, Michał Kubiak, Łukasz Kaczmarek, Paweł Zatorski (libero) – Bartosz Kurek, Grzegorz Łomacz.

Wenezuela: Jose Carrasco, Edson Valencia, Jose Verdi, Ronald Fayola, Willner Rivas, Emerson Rodriguez, Hector Mata (libero) - Eliecer Canelo, Luis Arias, Armando Velazquez, Robert Oramas, Fernando Gonzalez.

Polskie Radio jest Patronem Medialnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego Polskie Radio jest Patronem Medialnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Zapis relacji na żywo:

12:06

My już dziękujemy za śledzenie naszej relacji i już zapraszamy na kolejny mecz z Japonią.

Z gospodarzami Biało-Czerwoni zagrają w czwartek!

12:04

25:15 - AS SERWISOWY KAMILA SEMENIUKA KOŃCZY TEN MECZ! WYGRYWAMY 3:1!

12:03

24:15 - Kubiak obija blok i mamy piłkę meczową!

12:03

23:15 - Arias psuje zagrywkę. Coraz bliżej zwycięstwa Biało-Czerwonych.

12:02

22:14 - Pierwszy w dzisiejszym meczu punkt Kurka.

12:01

21:13 - Kochanowski znowu skutecznie zaatakował ze środka.

12:00

20:12 - Teraz skuteczny atak Kochanowskiego.

12:00

19:12 - Nie przyjmujemy zagrywki Carrasco... Błąd Semeniuka.

11:59

19:11 - Fayola kiwnął polski blok.

11:58

19:10 - Wyraźnie autowa zagrywka Valencii.

11:57

18:9 - I kolejny raz - Semeniuk atakuje z szóstej strefy.

11:57

17:9 - Znowu Semeniuk popisał się efektownym pipe'm.

11:56

15:9 - Świetna zagrywka Semeniuka.

11:55

14:9 - Semeniuk atakuje nie do obrony.

11:54

14:8 - Mieliśmy kontrę, ale Bieniek został zablokowany przez Valencię.

11:53

14:7 - Przeciwnicy nie przyjęli zagrywki Kurka, a przechodzącą piłkę wykończył Semeniuk!

Ronaldo Sarti bierze kolejną przerwę dla swojej drużyny.

11:52

13:7 - Semeniuk po raz kolejny skutecznie.

11:52

12:7 - Wenezuelczycy ambitnie grali w obronie, ale nie podbili ataku Bieńka.

11:51

11:7 - Arias kończy kontrę rywali.

11:50

11:6 - Kochanowski skutecznie radzi sobie z blokiem Oramasa.

11:47

7:4 - Fayola tym razem skutecznie zaatakował.

11:47

7:3 - Bieniek "ustrzelił" zagrywką Fayolę.

11:45

6:3 - Przerwa dla trenera Wenezueli po nieudanym ataku Fayoli.

11:44

5:3 - Świetny atak Bieńka ze środka.

11:44

4:3 - Arias radzi sobie z naszym blokiem.

11:43

4:2 - Zagrywka Semeniuka ląduje w polu!

11:42

2:2 - Valencia znowu skutecznie atakuje ze środka.

11:42

2:1 - Skuteczny atak Semeniuka.

11:41

1:1 - Robert Oramas Brizuela dobrze ze środka.

11:40

1:0 - Dobrze zaczynamy czwartego seta.

Na parkiecie zostaje Kurek.

11:37

18:25 - Autowy blok Biało-Czerwonych na Emersonie, co oznacza, że czeka nas czwarty set...

11:35

18:24 - Bieniek jeszcze przedłuża tego seta.

Na parkiecie są Bartosz Kurek i Grzegorz Łomacz.

Przerwa dla rywali.

11:35

17:24 - Rywale mają piłkę setową... Valencia świetnie zaatakował ze środka.

11:34

17:23 - Semeniuk znowu skutecznie atakuje.

11:33

16:23 - Czwarty set coraz bardziej realny...

11:33

16:22 - Semeniuk atakuje. Jeszcze jesteśmy w grze, ale potrzeba punktów przy własnej zagrywce.

11:32

15:22 - Zepsuta zagrywka Kubiaka.

11:32

15:21 - Kochanowski dobrze ze środka.

11:31

14:21 - Autowy blok naszych reprezentantów. Trudno będzie wygrać tego seta.

11:31

14:20 - Kubiak skutecznie w ataku.

11:30

13:20 - Fatalnie to wygląda... Arias kończy kontrę.

11:30

13:19 - Fayola zatrzymał Kaczmarka na pojedynczym bloku.

11:29

13:18 - Arias punktuje po rękach naszych blokujących.

11:29

13:17 - Kubiak skutecznie na skrzydle. Jeden punkt straty mniej.

11:28

12:17 - Błąd Valencii w zagrywce.

11:27

11:17 - Kolejny błąd... Tym razem Kaczmarek uderza w aut.

Co się dzieje z naszą drużyną?

11:26

11:16 - Semeniuk myli się w ataku...

Heynen znowu prosi o czas.

11:26

11:15 - Fayola poradził sobie w ataku, mimo  trudnej sytuacji.

11:25

11:14 - Semeniuk skutecznie z lewego skrzydła.

11:23

10:14 - Fayola radzi sobie z blokiem...

Źle to wygląda, Vital Heynen prosi o przerwę.

11:23

10:13 - Drzyzga i Bieniek skoczyli do bloku, ale Rivas obił ich dłonie.

11:22

10:12 - Kaczmarek po skosie. Zmniejszamy stratę.

11:22

9:12 - Mamy problemy w przyjęciu i Fayola kończy kontrę...

11:21

9:11 - Znowu skutecznie Rivas. Ten siatkarz zdecydowanie się wyróżnia w wenezuelskiej ekipie.

11:20

8:10 - Rivas obił polski blok.

11:19

8:9 - Bardzo pewny atak Kochanowskiego.

11:18

7:8 - Semeniuk punktuje z drugiej linii.

11:18

6:8 - Rivas zatrzymany! Niewiele brakowało, by rywale odskoczyli na cztery punkty...

11:17

5:8 - Arias obił blok biało-czerwonych.

11:17

5:7 - Tym razem Valencia zepsuł zagrywkę.

11:16

4:7 - Kolejny as rywali. Tym razem Valencia zapunktował.

11:16

4:6 - Fayola przedarł się przez blok.

11:15

4:5 - Skuteczna kontra w wykonaniu Bieńka pozwala nam zmniejszyć stratę.

11:14

3:5 - Tym razem Wenezuelczyk zaserwował w siatkę.

11:14

2:5 - Rivas serwuje asa! Zatorski ani Kubiak nie przyjmują.

11:14

2:4 - Kaczmarek zaserwował w aut.

11:13

2:3 - Semeniuk popisał się bardzo mocnym zbiciem.

11:13

1:3 - Ładny atak Rivasa.

11:12

1:2 - Kaczmarek otwiera nasze konto punktowe.

11:12

0:2 - Źle zaczynamy trzeciego seta. Valencia blokuje Kochanowskiego.

11:07

25:13 - Kochanowski pojedynczym blokiem kończy drugiego seta! Wygrana coraz bliżej!

11:07

24:13 - Kochanowski obija blok i daje nam piłkę setową.

11:06

23:13 - Tym razem wyraźnie autowa zagrywka.

11:06

23:12 - Drzyzga też popisuje się asem serwisowym!

11:05

22:12 - Arias nie trafia po prostej.

11:05

21:12 - Błąd Semeniuka. Przekroczył linię trzeciego metra w ataku.

11:03

21:10 - Kolejny as serwisowy naszej ekipy! Tym razem punktuje Bieniek.

11:03

20:10 - Po Michale Kubiaku nie widać żadnego urazu.

Przyjmujący skończył kolejny atak.

11:02

19:9 - Bieniek bezlitosny w kontrze.

Ten mecz zaczyna przypominać gierkę treningową...

11:01

18:9 - Rezerwowy wenezuelski atakujący Luis Arias pomylił się i posłał piłkę w aut.

11:00

17:9 - Valencia zastopowany przez trzyosobowy polski blok!

Czas dla drużyny z Ameryki Południowej.

10:59

16:9 - Kolejny as. Fayola nie przyjmuje zagrywki Semeniuka!

10:58

15:9 - Fayola atakował z pipe'a, ale wyraźnie się pomylił.

10:58

14:9 - Kaczmarek radzi sobie z pojedynczym blokiem.

10:56

12:6 - Wenezuelczycy za często psują zagrywki. Teraz pomylił się Fayola.

10:54

11:5 - Kochanowski powiększa naszą przewagę.

10:54

10:5 - Kaczmarek pewnie z lewego skrzydła.

10:53

9:5 - Skuteczny atak Fayoli po skosie.

10:52

9:4 - Plasowany atak Kubiaka przynosi kolejny punkt. Świetne technicznie zagranie.

Ronald Sarti prosi o przerwę.

10:51

8:4 - Challenge wzięty przez Vitala Heynena dał nam kolejny punkt.

Sędziowie uznali bowiem, że atak Kubiaka był autowy.

10:50

7:4 - Blisko punktowego bloku Biało-Czerwonych. Fayola zdołał jednak obić ręce Polaków.

10:50

7:3 - Semeniuk teraz błysnął w ataku. Świetna próba z drugiej linii.

10:49

6:3 - Błąd Semeniuka w polu serwisowym.

10:48

5:2 - Mocny atak Rivasa, choć Zatorski był bliski skutecznej obrony.

10:48

5:1 - Interwencja w obronie Kubiaka... przyniosła nam punkt.

10:47

4:1 - Świetna akcja zwieńczona atakiem Bieńka.

10:46

3:0 - As Kochanowskiego! Świetna, mocna zagrywka.

10:46

2:0 - Aut po ataku Emersona. Sytuację rozstrzygnął system challenge.

Tym razem Wenezuelczycy nie mieli racji.

10:45

1:0 - Kaczmarek zaczął drugiego seta od skutecznej kiwki.

10:41

25:16 - Kaczmarek blokuje Rivasa! Pewnie wygrywamy inauguracyjnego seta!

10:40

24:16 - Canelo Sanchez wszedł na zagrywkę, ale się pomylił.

Mamy piłkę setową!

10:39

23:15 - Świetna zagrywka Drzyzgi. Piłka wróciła na polską stronę, a Kochanowski zaatakował w linię końcową.

10:38

21:15 - Długa wymiana dla Wenezueli. Kaczmarek walczył w obronie, ale nie podbił piłki po ataku Emersona.

10:37

21:14 - Bieniek popsuł zagrywkę. Piłka zatrzymała się na siatce.

10:36

20:13 - Fayola zrehabilitował się w ataku.

10:35

20:12 - Semeniuk "ustrzelił" Fayolę. Kolejny as.

10:35

19:12 - I jeszcze as serwisowy Semeniuka!

10:35

18:12 - Semeniuk dzisiaj gra bardzo dobrze.

10:33

17:11 - Semeniuk znowu skutecznie.

10:32

16:11 - Mocny atak Emersona po przerwie.

10:31

16:10 - Kolejny punkt ze środka. Tym razem Bieniek wykończył kontrę.

Druga przerwa dla Wenezueli.

10:30

15:10 - Uciekamy na pięć punktów. Emerson zaatakował w aut nad polskim blokiem.

10:30

14:10 - Kochanowski efektownie atakuje z krótkiej na środku.

10:29

13:10 - Skuteczna kiwka Rivasa.

10:29

13:9 - Bardzo niecelna zagrywka Fayoli.

10:28

12:9 - Sędziowie pokazali asa Fabiana Drzyzgi, ale kolejny challenge Wenezuelczyków wykazał wyraźny aut.

10:27

12:8 - Semeniuk efektownie wykończył pipe'a!

10:27

11:8 - Pewny atak Kaczmarka.

10:27

10:8 -Wyglądało na kolejną pomyłkę Fayoli w ataku. Wenezuelczycy poprosili o challenge, który wykazał, że piłka trafiła w linię!

10:25

10:7 - Valencia psuje serwis.

10:23

9:6 - Mocny i skuteczny kontratak Kubiaka! To pierwszy punkt kapitana w olimpijskim turnieju.

Trener Ronald Sarti poprosił o czas dla Wenezueli.

10:23

8:6 - Nieudany atak Fayoli pozwala odskoczyć na dwa punkty.

10:22

7:6 - Bieniek za drugim razem skończył atak.

10:22

6:6 - Rivas kończy kontrę.

10:21

6:5 - Semeniuk wykończył przechodzącą piłkę i wracamy na prowadzenie.

10:20

5:5 - Wyrównujemy! Bieniek pojedynczym blokiem zatrzymał Valencię.

10:19

4:5 - Popsuta zagrywka Emersona.

10:19

3:5 - Znowu Emerson... Atakujący obił ręce naszych blokujących.

10:18

3:4 - As serwisowy Emersona i rywale prowadzą...

10:18

3:3 - Blok na Kaczmarku daje rywalom wyrównanie.

10:17

3:1 - Po autowym ataku Emersona odskakujemy na dwa punkty.

10:16

2:1 - Znowu Semeniuk skutecznie. Dobre wejście w mecz naszego przyjmującego.

10:15

1:0 - Semeniuk kończy atak z lewego skrzydła.

10:15

10.15 - Zaczynamy!

10:15

10.13- Znamy już składy!

Polska: Łukasz Kaczmarek, Fabian Drzyzga, Michał Kubiak, Jakub Kochanowski, Kamil Semeniuk, Mateusz Bieniek, Paweł Zatorski (libero)

Wenezuela: Emerson Rodriguez, Edson Valencia, Jose Carrasco, Jose Verdi, Ronald Fayola, Willner Rivas, Hector Mata (libero)

Vital Heynen zaskoczył!

10:11

10.10 - Wenezuelczycy po raz drugi grają na igrzyskach olimpijskich - w 2008 roku nie wyszli z grupy, ale potrafili pokonać Japonię.

Teraz ekipę z Ameryki Południowej prowadzi Argentyńczyk Ronald Sarti, a jego podopieczni są klasyfikowani na 41. miejscu w rankingu FIVB. Dla porównania, biało-czerwoni zajmują drugą lokatę.

10:06

10.05 - Siatkarze obu drużyn prowadzą rozgrzewkę.

10:02

10.00 - Wszyscy zastanawiają się, czy Vital Heynen pośle do boju najmocniejszą szóstkę, czy też da szansę zmiennikom.

Niepewny jest też udział w meczu Michała Kubiaka, który narzeka na uraz pleców.

09:52

09.51 - Spotkanie z Wenezuelą ma rozpocząć się o 10.15.

09:43

09.43 - Mecz grupy B Argentyna - Francja już za nami. Niespodziewanie lepsi okazali się siatkarze z Ameryki Południowej, wygrywając 3:2.

Mecz Biało-Czerwonych powinien rozpocząć się za około 20-25 minut.

09:41

09.41 - Iran sensacyjnie przegrał w środę 0:3 z Kanadą. Liczymy, że Biało-Czerwoni wykorzystają szansę przeskoczenia Persów w grupowej tabeli.

09:39

09.38 - Biało-Czerwoni we wcześniejszych meczach przegrali z Iranem (2:3) i pokonali Włochy (3:0).

Ich dzisiejszy rywal to grupowy outsider. Wenezuela przegrała bowiem z Japonią i Iranem, nie urywając nawet seta.

09:33

09.32 - Mecz miał się rozpocząć o 9.25, ale ze względu na tie-break w meczu Argentyny z Francją musimy poczekać na występ naszych siatkarzy.

09:31

09.30 - Witamy i zapraszamy do śledzenia naszej relacji z kolejnego meczu polskich siatkarzy na igrzyskach olimpijskich.

Dzisiaj rywalem biało-czerwonych będzie Wenezuela.

Partnerzy

Partner

Wilfredo Leon przyznał, że polscy siatkarze wraz ze sztabem odbyli męską rozmowę po porażce z Iranem w turnieju olimpijskim w Tokio, co przyniosło efekt w postaci zwycięstwa nad Włochami. - Rozmawialiśmy, co trzeba zmienić i dziś to zrobiliśmy - podsumował przyjmujący.

Tokio 2020: Michał Kubiak wraca do zdrowia? "Chciałem wejść chociaż na kilka minut"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 22:20
Polscy siatkarze w poniedziałek pewnie pokonali w trzech setach Włochów i odnieśli pierwsze zwycięstwo w olimpijskim turnieju w Tokio. W końcówce spotkania na parkiecie pojawił się kapitan Michał Kubiak, który walczy z kontuzją pleców. - Chciałem poczuć jak wygląda gra w meczu na hali Ariake - wyjaśnił przyjmujący w rozmowie z TVP Sport.

Tokio 2020: Vital Heynen odetchnął. "Liczę, ze wygrana w Włochami zdejmie z nas część presji"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 21:00
Polscy siatkarze pokonali w poniedziałek Włochów 3:0 i odnieśli swoje pierwsze zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Selekcjoner naszej reprezentacji Vital Heynen nie ukrywał zadowolenia z takiej postawy biało-czerwonych. - Mam nadzieję, że ta wygrana zdejmie z nas część presji - mówił Belg dziennikarzom po meczu.