Oficjalny Nadawca Radiowy

Tokyo 2020

Tokio 2020: Kopron i Andrejczyk błysną na olimpijskiej rzutni? "Jasno określony cel"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 22:30
Lekkoatleci są jednymi z największych polskich nadziei medalowych przed igrzyskami olimpijskimi w Tokio. Szczególnie silnie obsadzone wydają się być konkurencje rzutowe. Krzysztof Kuzak z Polskiego Radia rozmawiał z młociarką Malwiną Kopron i oszczepniczką Marią Andrejczyk o ich olimpijskich celach i nadziejach. 
Malwina Kopron (z lewej) i Maria Andrejczyk
Malwina Kopron (z lewej) i Maria Andrejczyk Foto: PAP/Tytus Żmijewski/Adam Warżawa
  • W rzucie młotem Polskę reprezentować będzie aż pięcioro zawodników, z których każdy może powalczyć o olimpijski krążek 
  • Po latach otwiera się także szansa na medal w rzucie oszczepem. W świetnej formie jest bowiem Maria Andrejczyk 
Brisbane 1200.jpg
MKOl wyłonił gospodarza igrzysk w 2032 roku. Australijczycy mogą świętować

Kopron przyznała, że kadra młociarzy jest filarem olimpijskiej reprezentacji Polski. Obok niej, w Tokio o medale powalczą Anita Włodarczyk, Joanna Fiodorow, Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki. 

- Od nas jedzie bardzo mocna ekipa, pięć osób na sześć możliwych miejsc. Ale jestem przekonana, że cała reprezentacja będzie na wysokim poziomie. Jedziemy z jasno określonym celem - oceniła brązowa medalistka mistrzostw świata z 2017 roku. 

Eliminacje dają się we znaki 

Młociarka żałuje jedynie, że igrzyska będą zamknięte przed światem ze względu na pandemię koronawirusa. 

- Trzeba będzie ograniczyć kontakty z ludźmi. Co gorsze, nie wyjdziemy zobaczyć miasta. To przykre, ale każdy ma takie same warunki - zauważyła. 


Posłuchaj
02:31 Kopron i Andrejczyk do KS (online-audio-converter.com).mp3 Krzysztof Kuzak rozmawiał z Malwiną Kopron i Marią Andrejczyk przed igrzyskami w Tokio (Radiowa Jedynka/Kronika Sportowa)

 

Malwina Kopron jest przekonana, że stać ją na dobry wynik w stolicy Japonii. 

- Jestem bardzo dobrze przygotowana i psychicznie i fizycznie. Jadę tam z bardzo pozytywnym nastawieniem, by spełniać swoje marzenia. Obiecuję, że będę walczyć i zostawię serce na rzutni - zapewniła. 

W konkurencjach technicznych dla wielu zawodników bardziej stresujące od finału są eliminacje. Wie coś o tym np. Paweł Fajdek. Czterokrotny mistrz świata dwukrotnie odpadał w eliminacjach igrzysk. 

- Eliminacje są bardzo ciężkie. Są trzy rzuty i trzeba złamać granicę kwalifikacyjną. Eliminacje będą najcięższe, a w finale będzie trzeba walczyć - podkreśliła Malwina Kopron. 

Zdrowej łatwiej walczyć o medal 

Inną polską kandydatką do medalu jest Maria Andrejczyk. Pochodząca z Suwalszczyzny zawodniczka ma już za sobą start na igrzyskach. W 2016 roku zajęła czwarte miejsce w Rio de Janeiro, a do olimpijskiego medalu zabrakło jej dwóch centymetrów. 

- Myślę, że jestem zupełnie inną zawodniczką niż przed Rio. Jedyne co pozostaje niezmienne, to że chcę się w Tokio dobrze bawić i być z siebie dumna - przyznała. 

W maju Andrejczyk posłała w Splicie oszczep na odległość 71,40 m. W 2021 roku nikt na świecie nie rzucał tak daleko.  

- Wiem, że jestem rozliczana z wyniku, który osiągnęłam na początku maja. Dobrze wiem, że przez minione pięć lat wykonałam kawał dobrej roboty. Już nic więcej nie zrobię - oceniła oszczepniczka.

Co więc będzie kluczowe w walce o olimpijski medal?

- Teraz pozostało mi zadbać o swoje zdrowie. W Tokio jestem gotowa na wszystko. Potrzebuję tylko odrobiny zdrowia i szczęścia - zakończyła Andrejczyk. 

Czytaj także:

Polskie Radio - Oficjalny Nadawca Radiowy Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 - przekaże 120 godzin transmisji, relacji i serwisów z Japonii. Dodatkowo portal PolskieRadio24.pl specjalnie na to wielkie święto sportu przygotował specjalny serwis.


Polskie Radio jest Patronem Medialnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego Polskie Radio jest Patronem Medialnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego

/empe 


Partnerzy

Partner

Czytaj także

Dwa medale polskich młociarzy w Tokio? Wojciech Nowicki: to jest do osiągnięcia

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 11:43
– Bardzo chciałbym stanąć na podium w Tokio razem z Pawłem Fajdkiem i by jeden z nas miał złoto. Byłby Mazurek Dąbrowskiego, byłyby dwa medale i chyba można śmiało powiedzieć, że byłoby to wielkie wydarzenie w historii naszego sportu. To jest do osiągnięcia – mówi Wojciech Nowicki, mistrz Europy, medalista mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich w rzucie młotem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tokio 2020. Maria Andrejczyk kandydatką do medalu? Trener: potrafi się spiąć

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 16:31
Nie milkną echa niesamowitego wyczynu, jakiego dokonała Maria Andrejczyk w Splicie podczas Pucharu Europy w rzutach. 23-letnia Polka już w 1. kolejce konkursu oszczepniczek uzyskała odległość 71.40 m. - Zawsze dodaje na starcie coś od siebie, ponad trening. Potrafi się spiąć i przełożyć to na bardzo dobry wynik - mówi w rozmowie z Polskim Radiem Karol Sikorski, trener oszczepniczki. 
rozwiń zwiń