Katar 2022
Section06

Katar 2022: bezbarwna Dania wraca do domu. Australia w 1/8 finału!

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 18:00
Reprezentacja Australii pokonała Danię 1:0 w trzecim meczu grupy D piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. Tym samym "Socceroos" niespodziewanie wywalczyli sobie awans do 1/8 finału.
Mathew Leckie strzelił bramkę dla Australii
Mathew Leckie strzelił bramkę dla AustraliiFoto: PAP/EPA/Rolex dela Pena

Polskie Radio - oficjalny nadawca radiowy Mistrzostw Świata Katar 2022 - zaprasza na transmisje i relacje z mundialu. W Katarze są nasi sprawozdawcy Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski.

>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Katar 2022

Brak rozstrzygnięcia do przerwy

Dania potrzebowała zwycięstwa nad Australią, aby w ogóle myśleć o awansie do 1/8 finału i w pierwszych minutach pokazywała, że jest tego świadoma. Podopieczni selekcjonera Kaspera Hjulmanda konstruowali kolejne dynamiczne akcje, które wprawdzie nie przyniosły konkretnego zagrożenia, ale pozwoliły zamknąć Australijczyków na swojej połowie

Nieoczekiwanie napór osłabł po kilkunastu minutach. Wówczas Duńczycy znacznie zwolnili tempo i zaczęli grać niedokładnie, popełniać proste błędy przy podaniach i przyjęciu piłki. W efekcie to Australia zeszła na przerwę z przewagą celnych strzałów 3-2 - choć wynik wciąż był bezbramkowy.

Remis był korzystniejszy dla "Kangurów", bo dawał im awans, pod warunkiem, że w toczonym jednocześnie spotkaniu Tunezja nie pokona Francji. Tam po pierwszej połowie też był remis 0:0.

Duńczycy mieli być czarnym koniem. Teraz żegnają się z Katarem

Po przerwie zespół z północnej Europy wcale nie zaczął grać lepiej. Ataki były powolne i nieporadne, a po jednym z nich Australia wyprowadziła kontratak, skutecznie wykończony w 60. minucie przez Matthew Leckie'ego.

To nie zmieniło obrazu gry i takim wynikiem spotkanie się zakończyło. To oznacza, że z drugiego miejsca w grupie D do 1/8 finału awansowała Australia i to ona będzie rywalem najlepszego zespołu grupy C, w której przed ostatnią kolejką prowadzi reprezentacja Polski

"Kangury" zakwalifikowały się do fazy pucharowej po raz drugi w historii. Wcześniej udało im się to w 2006 roku, kiedy okazały się lepsze w grupie od Chorwacji i Japonii. W 1/8 finału pokonały ich Włochy

Tymczasem Dania sprawiła spory zawód, zwłaszcza biorąc pod uwagę styl, w jakim awansowała do MŚ w Katarze. W swojej grupie eliminacji po dziewięciu z 10 kolejek miała komplet punktów i bilans bramek 28:1

Grupa D: Australia - Dania 1:0 (0:0)

Bramki: 1:0 Mathew Leckie (60).

Żółta kartka - Australia: Aziz Behich, Milos Degenek. Dania: Robert Skov.

Sędzia: Mustapha Ghorbal (Algieria). Widzów 41 232.

Australia: Mathew Ryan - Milos Degenek, Harry Souttar, Kye Rowles, Aziz Behich - Mathew Leckie (89. Ajdin Hrustic), Jackson Irvine, Aaron Mooy, Craig Goodwin (46. Keanu Baccus) - Mitchell Duke (82. Jamie Maclaren), Riley McGree (74. Bailey Wright).

Dania: Kasper Schmeichel - Rasmus Kristensen (46. Alexander Bah), Joachim Andersen, Andreas Christensen, Joakim Maehle (70. Andreas Cornelius) - Andreas Skov Olsen (70. Robert Skov), Pierre-Emile Hojbjerg, Christian Eriksen, Mathias Jensen (59. Mikkel Damsgaard), Jesper Lindstroem - Martin Braithwaite (59. Kasper Dolberg).

Katar 2022. Kiedy i o której mecz Polska - Argentyna?

W kolejnym meczu Biało-Czerwoni zmierzą się w Dosze z Argentyną. Początek spotkania w środę, 30 listopada o godz. 20.00.

XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Katar 2022 potrwają do 18 grudnia. Jest to ostatni mundial, w którym wystąpią 32 drużyny. Na kolejnym turnieju, w 2026 roku, o Puchar Świata FIFA zagra 48 reprezentacji narodowych.

Faza grupowa potrwa do 2 grudnia, 3-6 grudnia to terminy spotkań 1/8 finału, terminy ćwierćfinałów to 9-10 grudnia, półfinały zostaną rozegrane 13 i 14 grudnia, mecz o trzecie miejsce - 17 grudnia, a mistrza globu poznamy dzień później.

Polska - Arabia Saudyjska. "Spokojnie, to tylko Katar", wyjątkowa analiza gry Polaków: