Katar 2022
Section06

Katar 2022: Maroko w ćwierćfinale! Hiszpanie pogrążeni w karnych. Historyczny awans zespołu z Afryki

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 20:15
Maroko wygrało po rzutach karnych (0:0, k. 3:0) z Hiszpanią w przedostatnim meczu 1/8 finału mistrzostw świata w piłce nożnej rozgrywanych w Katarze i osiągnęło historyczny awans do ćwierćfinału. Rywalem będzie Portugalia, która rozbiła Szwajcarię 6:1.
Historyczny awans Maroko do ćwierćfinału mistrzostw świata w Katarze
Historyczny awans Maroko do ćwierćfinału mistrzostw świata w KatarzeFoto: PAP/EPA/Tolga Bozoglu

Polskie Radio - oficjalny nadawca radiowy Mistrzostw Świata Katar 2022 - zaprasza na transmisje i relacje z mundialu. W Katarze są nasi sprawozdawcy Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski.

>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Katar 2022

Maroko - Hiszpania. Historyczny awans zespołu z Afryki do ćwierćfinału mistrzostw świata

Jedną z pierwszych dobrych okazji do zdobycia bramki mieli piłkarze prowadzeni przez trenera Walida Regraguiego. Z rzutu wolnego uderzał Achraf Hakimi, ale piłka przeleciała minimalnie nad poprzeczką.

Od samego początku gra toczyła się głównie w środkowej strefie boiska, a obie drużyny nie pozwalały sobie za wiele, przez co często musiał interweniować arbiter spotkania Fernando Rapallini z Argentyny.

Podopieczni Luisa Enrique w 27. minucie mogli wyjść na prowadzenie. Jordi Alba zagrywał do Marco Asensio, ten z kolei zdecydował się na strzał z dystansu, ale piłka minimalnie przeleciała obok lewego słupka bramki strzeżonej przez Bono.

Jeszcze przed przerwą "Lwy Atlasu" mogło strzelić gola do szatni, ale Nayef Aguerd przestrzelił z bliskiej odległości. Po pierwszej połowie Maroko bezbramkowo remisowało Hiszpanią

Dopiero w 55. minucie Hiszpanie oddali pierwszy... celny strzał w światło bramki rywala. Z rzutu wolnego uderzał Dani Olmo, ale na posterunku był Bono, który nie miał żadnych problemów zatrzymaniem piłki.

Do końca podstawowego czasu gry zespół z Afryki skutecznie bronił się przed atakami mistrzów świata z 2010 roku. Do wyłonienia kolejnego ćwierćfinalisty potrzebna była dogrywka.

00:41 Urban o MARESP.mp3 "Lwy Atlasu" sprawiły na tym turnieju kolejną niespodziankę, bo wcześniej wygrały już trudną grupę m.in. z Belgią i Chorwacją. Z uznaniem mówi o nich były reprezentant Polski Jan Urban, przez lata związany też z hiszpańskim futbolem (IAR)

Dogrywka bez rezultatu. Karne pogrążyły Hiszpanów w Katarze

Dodatkowe pół godziny nie przyniosło rezultatu. Jedną z okazji mieli Marokańczycy, gdy Walid Cheddira próbował zaskoczyć Unai Simona, jednak golkiper ekipy "La Roja" był czujny. Kibice na Education City Stadium doczekali się rzutów karnych, które lepiej wykonywali piłkarze z Afryki.

W ostatnim meczu 1/8 finału mundialu Portugalia rozbiła Szwajcarię 6:1 i będzie rywalem Maroka w kolejnej fazie turnieju

Katar 2022. Mundial już bez reprezentacji Polski

Biało-Czerwoni po raz pierwszy od 1986 roku znaleźli się w czołowej "16" mundialu. W 1/8 finału mistrzostw świata Polska przegrała z broniącą tytułu Francją 1:3 i odpadła z turnieju.

W fazie grupowej reprezentacja Polski bezbramkowo zremisowała z Meksykiem. Rzutu karnego nie wykorzystał w drugiej połowie Robert Lewandowski. Ponadto Biało-Czerwoni wygrali z Arabią Saudyjską 2:0, a rzut karny obronił Wojciech Szczęsny. Pierwszą swoją bramkę na mundialu zdobył Lewandowski. Na zakończenie Polska wyraźnie przegrałaArgentyną 0:2.

00:41 Urban o MARESP 2.mp3 Jan Urban uważa, że ten zespół ma jeszcze czas by dojrzeć - tym bardziej, że nie wszystko wychodzi im idealnie (IAR)

XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Katar 2022 potrwają do 18 grudnia. Jest to ostatni mundial, w którym wystąpią 32 drużyny. Na kolejnym turnieju, w 2026 roku, o Puchar Świata FIFA zagra 48 reprezentacji narodowych.

W dniach 3-6 grudnia odbywają się mecze 1/8 finału, terminy ćwierćfinałów to 9-10 grudnia, półfinały zostaną rozegrane 13 i 14 grudnia, mecz o trzecie miejsce - 17 grudnia, a mistrza globu poznamy dzień później.

Maroko - Hiszpania 0:0 (0:0) k. 3:0

Sędzia: Fernando Rapallini (Argentyna)

Maroko: Bono - Achraf Hakimi, Noussair Mazraoui (82. Yahia Attiat-Allal), Nayef Aguerd (84. Jawad El Yamiq), Romain Saiss, Sofyan Amrabat - Selim Amallah (82. Walid Cheddira), Azzedine Ounahi (120. Badr Benoun), Hakim Ziyech - Sofiane Boufal (66. Abde Ezzalzouli), Youssef En-Nesyri (82. Abdelhamid Sabiri)

Hiszpania: Unai Simon - Marcos Llorente, Aymeric Laporte, Rodri Hernandez, Jordi Alba (98. Alejandro Balde) - Gavi (63. Carlos Soler), Sergio Busquets, Pedri Gonzalez - Ferran Torres (75. Nico Williams, 118. Pablo Sarabia), Dani Olmo (98. Ansu Fati), Marco Asensio (63. Alvaro Morata)

WYJĄTKOWA ANALIZA PO MECZU FRANCJA - POLSKA: "Spokojnie, to tylko Katar"