X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Parlament
Section01

Prokurator w stanie spoczynku nie może być parlamentarzystą

migracja
migrator migrator 18.10.2011

Prokurator w stanie spoczynku nie może być parlamentarzystą twierdzą zgodnie: Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, Krajowa Rada Prokuratury oraz politolodzy. Tymczasem Bogdan Święczkowski i Dariusz Barski, wybrani do Sejmu z list PiS deklarują, że nie zrezygnują ani z funkcji prokuratora w stanie spoczynku ani z funkcji posła.

Prokurator w stanie spoczynku nie może być parlamentarzystą twierdzą zgodnie: Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, Krajowa Rada Prokuratury oraz politolodzy. Sprawa łączenia mandatów dotyczy Bogdana Święczkowskiego i Dariusza Barskiego, wybranych do Sejmu z list PiS. Kancelaria Sejmu wysłała do nich oficjalne listy z informacją, że łączenie mandatów poselskiego i prokuratorskiego łamie konstytucję. Poproszeni zostali, aby najpóźniej do dnia ślubowania podjęli decyzję dotyczącą tego, z którego mandatu rezygnują.

 Uchwała Krajowej Rady Prokuratury.

Uchwałę w tej sprawie przyjęła dziś Krajowa Rada Prokuratury. Z uchwały tej wynika, żezgodnie z konstytucją, nie można łączyć mandatu posła i senatora ze stanowiskiem prokuratora. Dotyczy to prokuratora czynnego zawodowo, jak i prokuratora w stanie spoczynku. Przewodniczący Krajowej Rady Prokuratury Edward Zalewski poinformował, że poprzednia uchwała KRP w sprawie łączenia mandatów - z 22 września - dotyczyła wyłącznie okresu kandydowania do Sejmu i Senatu. Jednak - jak wyjaśnił prokurator Zalewski - przyjęta dziś uchwała nikogo do niczego nie zobowiązuje. Według Zalewskiego, z treści tej uchwały można jednoznacznie wywnioskować, że Krajowa Rada Prokuratury stoi na stanowisku, iż mamy do czynienia z taką sytuacją prawną, która wymaga wypowiedzenia się zarówno przez Sąd Najwyższy, jak i ostatecznie przez Trybunał Konstytucyjny.

 Politolodzy: Barski i Święczkowski muszą wybrać.

Również politolodzy są zgodni, że wybrani z list PiS Bogdan Święczkowski i Dariusz Barski muszą zdecydować, czy chcą zasiadać w parlamencie czy pełnić funkcję prokuratorów w stanie spoczynku.

Politolog z Uniwersytetu Warszawskiego Wojciech Jabłoński w rozmowie IAR przekonuje, że kontrowersje związane z łączeniem funkcji ponownie wywołują temat, czy na polityce w Polsce można się dorobić. Zdaniem Jabłońskiego, w tej sytuacji pada pytanie o klasę posłów elektów. "Dżentelmeni nie mówią o pieniądzach tylko rezygnują z wysokiej emerytury, bądź z kandydowania " - zauważa politolog.

Specjalista od marketingu politycznego Bartłomiej Biskup dodaje, że Bogdan Święczkowski i Dariusz Barski staną przed trudnym wyborem. Działalność publiczna i władza to afrodyzjak, więc dużo za tym przemawia, ze wybiorą mandat poselski. Z drugiej strony w dzisiejszych czasach dobra emerytura też by się przydała - podkreśla Bartłomiej Biskup.

Marszałek Sejmu: nie można łączyć funkcji prokuratora z mandatem poselskim.

 W tej sprawie wypowiedział się również Marszałek Sejmu. Grzegorz Schetyna oświadczył, że nie można łączyć funkcji prokuratora z mandatem poselskim.  Schetyna podkreślił, że w tej sprawie konsultował się z prokuratorem generalnym. Według jego relacji, Andrzej Seremet ma w tej sprawie takie samo zdanie i również uważa, że nie można łączyć funkcji prokuratora z mandatem posła. Zapowiedział jednocześnie, że niedługo zostanie przedstawiona dokładna wykładnia prawna w tej sprawie. Przypomniał przy okazji, że 26 października mija termin składania informacji co do przeciwwskazań w sprawowaniu mandatu. Po tym terminie marszałek Sejmu musi podjąć decyzję w sprawie potencjalnych zastrzeżeń do oświadczeń poselskich.

  Oświadczenie Bogdana Święczkowskiego

Bogdan Święczkowski oskarża tymczasem marszałka Sejmu i Krajową Radę Prokuratury o motywacje polityczne.

Według Bogdana Święczkowskiego, który został wybrany do Sejmu z listy PiS, Krajowa Rada Prokuratury skompromitowała się jako organ państwa, bo nie można w ciągu miesiąca całkowicie zmienić zdania.

Zdaniem Święczkowskiego, stanowisko Grzegorza Schetyny nie jest zaskoczeniem "biorąc pod uwagę strach i obawę środowisk związanych z partią rządzącą przed profesjonalną i merytoryczną kontrolą parlamentarną".

"Zarówno Dariusz Barski jak i ja posiadamy wiedzę, umiejętności oraz zapał, który jak sądzę przeraża Donalda Tuska i jego "drużynę"" - napisał Bogdan Święczkowski w oświadczeniu. Jego zdaniem, w przeszłości w podobnej do niego sytuacji byli: emerytowany policjant - Jerzy Dziewulski i sędzia w stanie spoczynku Anna Kurska, co nikomu dotąd nie przeszkadzało.

Bogdan Święczkowski podkreślił, że obecna - jak się wyraził - szopka polityczno-medialna" jest spowodowana wyłącznie chęcią wyeliminowania posłów, wybranych w wolnych i demokratycznych wyborach. Święczkowski powtórzył też, że zrezygnował z pobierania wynagrodzenia poselskiego, ale nie zamierza zrzekać się mandatu poselskiego ani prokuratorskiej emerytury, czyli stanu spoczynku.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/zbiorcza


 

 

 

 

 

 

Section02
Section03
Section04