Radio Parlament
Section01

Ustawa o gminach uzdrowiskowych uchwalona.

migracja
migrator migrator 20.01.2011

Sejm uchwalił dziś (20 stycznia 2011 r.) zmianę ustawy o gminach uzdrowiskowych

Sejm uchwalił dziś (20 stycznia 2011 r.) zmianę ustawy o gminach uzdrowiskowych.
Nowelizacja ustawy o gminach uzdrowiskowych zawęża  obowiązek sporządzania planów zagospodarowania przestrzennego uzdrowisk jedynie do strefy „A”, w której zlokalizowane są uzdrowiska i sanatoria. Ustawa z 2005 roku nakazała gminom wykonanie w ciągu dwóch lat planów zagospodarowania przestrzennego dla wszystkich trzech stref. Plany powstały w zaledwie kilku gminach głównie z powodu braku funduszy na ich sporządzanie.
Zmiana ustawy zakłada, że w strefie „A” będą mogły powstawać pensjonaty, restauracje lub kawiarnie, czyli obiekty służące obsłudze turysty. W ten sposób  sejmowe komisje złagodziły skutki zakazu budowy nowych hotel w tej strefie.
Uchwalona dziś nowelizacja likwiduje  przepis, który zakazywał budowy stacji bazowych telefonii komórkowej w odległości nie mniejszej niż 500 metrów od strefy „A”. Nadal jednak obowiązuje zakaz budowy tych stacji w strefie „A”. Można je będzie budować na granicy strefy „A” i „B”.
W strefie „A” nie będzie można budować nowych rozlewni wód mineralnych ani nowych domów mieszkalnych. Zakazane jest też budowa garaży wolnostojących, sklepów o pow. powyżej 400 m kw oraz parkingów naziemnych o liczbie miejsc postojowych większej niż 15 proc miejsc noclegowych w uzdrowiskach i sanatoriach. W strefie „A” zabronione będzie również prowadzenie targowisk, organizowanie rajdów i imprez masowych. Stacje paliw będą mogły powstać w odległości nie mniejszej niż 500 m od granicy strefy „A”.
Sejm odrzucił poprawkę PO dotyczącą wykreślenia przepisu, który daje ministrowi Skarbu Państwa możliwość określenia listy spółek uzdrowiskowych, które nie podlegałyby prywatyzacji. W tej chwili zgodnie z rozporządzeniem ministra Skarbu Państwa z 2008 r. siedem uzdrowisk wpisanych jest na listę uzdrowisk nie podlegających prywatyzacji. Są to: Busko-Zdrój, Ciechocinek, Kołobrzeg, Krynica-Żegiestów, Lądek-Długopole, Rymanów i Świnoujście. Ustawa nadal umożliwia prywatyzację tych spółek. Do tej pory sprywatyzowane zostały uzdrowiska w Nałęczowie, Szczawnicy i w Ustce. Z raportu NIK, który opublikowana na początku 2010 r. wynika, że sprywatyzowane uzdrowiska w Nałęczowie i w Szczawnicy utrzymują profil leczenia i w 2009 r. zwiększyły liczbę zakontraktowanych usług.
Ustawa nie zmienia zapisów dotyczących kuracjuszy. Dzieci nadal będą mogły kontynuować naukę przebywając w sanatorium. Pacjenci otrzymają stosowne leki w ramach leczenie uzdrowiskowego.
Ustawę rozpatrzy teraz Senat
Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Danuta Zaczek
 

Section02
Section03
Section04