Nowa Tradycja 2024

Ruszają fonograficzne konkursy Polskiego Radia w kategorii FOLK i TRADYCJA

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2024 19:00
Jak zawsze na początku roku otwieramy etap zgłoszeń do radiowych konkursów na najlepszą płytę z muzyką folkową - Folkowy Fonogram Roku, i z muzyką tradycyjną - Fonogram Źródeł. Podsumowujemy w ten sposób fonograficzne inicjatywy artystów z roku 2023.
Termin zgłoszeń do konkursów to 20 lutego 2024.
Termin zgłoszeń do konkursów to 20 lutego 2024.Foto: mat. pras.

Folkowy Fonogram Roku i Fonogram Źródeł to dwa coroczne radiowe konkursy, które od lat stanowią najaktualniejszy i najszerszy obraz polskiego rynku muzycznego minionego roku w kategoriach: muzyka folkowa i tradycyjna. Najnowsze zestawienia zbiorą więc nagrania wyprodukowane w roku 2023, a spośród nadesłanych propozycji jury konkursów wybierze finalistów, a następnie zwycięzców.

CHCESZ ZGŁOSIĆ SWOJE PŁYTY? Oto wskazówki!

Grasz folk lub muzykę tradycyjną i w ubiegłym roku wydałeś płytę? Weź udział w konkursie Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Roku lub Fonogram Źródeł. Te prestiżowe konkursy stanowią od lat najbardziej aktualny i najszerszy obraz polskiego rynku muzycznego w kategoriach muzyki folkowej i tradycyjnej. Radiowe Centrum Kultury Ludowej do 20 lutego czeka na zgłoszenia od solistów i zespołów oraz wydawców płytowych i instytucji archiwizujących lub dokumentujących taką twórczość.

Konkursy skierowane są do muzyków działających w Polsce, inspirujących się tradycjami muzycznymi Polski i świata. Do konkursów mogą przystąpić nagrania w formie:

  • profesjonalnie wydanej płyty kompaktowej, płyty z plikami dźwiękowymi lub płyty gramofonowej, 
  • a także nagrania cyfrowe dostępne na ogólnodostępnych platformach streamingujących.

>>> TERMIN WYSYŁANIA ZGŁOSZEŃ: do 20 lutego 2024 <<<

Folkowo albo tradycyjnie

Radiowe konkursy fonograficzne mają więc dwie wersje. Pierwsza z nich, konkurs na Folkowy Fonogram Roku, organizowana od 1998 roku, towarzyszy festiwalowi od 2002 roku i jest ważną pozycją dla wielbicieli i twórców muzyki folkowej. Celem konkursu jest promocja muzyki folkowej w Polsce. Wziąć w nim udział mogą zespoły, które działają w Polsce i wykonują muzykę inspirowaną tradycjami muzycznymi świata.

Wśród laureatów tej nagrody byli czołowi polscy muzycy związani z folkiem, muzyką świata, etno, eksperymentalną czy jazzem, m.in.: Muzykanci, Golec uOrkiestra, Kapela Brodów, Kapela ze Wsi Warszawa, Dikanda, Osjan, Indialucia, Lautari, Joanna Słowińska, Orkiestra św. Mikołaja, Kwadrofonik, Wołosi i Lasoniowie, Raphael Rogiński czy Maria Pomianowska, WoWaKin i wielu innych wspaniałych artystów.

ZGŁOSZENIA - znajdziesz w zakładkach konkursów || KLIKNIJ


Za rok 2022 na podium FFR znalazły się łącznie cztery płyty:

1. "Dryf" Odpoczno

2. ex aequo: "Toloka" Wernyhora i "Żałość" Naphta

3. "Tamoj" Bastarda & Sutari

CZYTAJ: Punk, muzyka wiejska i dryfujące Odpoczno

Surowe, bliskie oryginałowi brzmienie mocno przyprawione elektroniką, połączenie niekiedy odległych muzycznych światów pod wspólnym mianownikiem muzyki z regionu Opoczyńskiego. Oto części składowe zespołu Odpoczno. Po kilku latach od kapitalnie przyjętego debiutu, zespół powraca z nowym materiałem. Droga do „Dryfu” nie była jednak łatwa... Zespół Odpoczno powstał w roku 2014, w 2018 wydał debiutancką płytę. Teraz czas na drugi album – „Dryf”.
"Catchy new approach to polish folk music. Great energy. Their music is like that of Portishead and Spiro of UK with their circular fiddle riffs". Lopa kothari, dziennikarka BBC

- Troje, później czworo dorosłych ludzi spotyka się i zaczyna eksplorować nieoczywistą muzyczną sferę. Było nas stać na to, by jeździć do wiejskich muzykantów, uczyć się od nich, po czym brać na warsztat oberki – mówił w "Muzycznych spotkaniach" Marek Kądziela, gitarzysta zespołu. Oprócz niego w zespole są Piotr Gwadera, Marcin Lorenc i Joanna Szczęsnowicz.Oprócz albumu z muzyką folkową co roku poznajemy też najlepsze wydawnictwo z repertuarem tradycyjnym - Fonogram Źródeł. Po raz pierwszy konkurs ten odbył się w 2009 roku, a jego podstawowym założeniem jest zmotywowanie lokalnych społeczności do przedstawiania swoich muzycznych tradycji oraz autentycznych artystów. 

"Termin folkowy pragniemy rozumieć jak najszerzej, pozostając jednak na stanowisku, że muzyka tak określana powinna zawierać odniesienia do muzyki tradycyjnej oraz stanowić jej twórczą interpretację", podkreślają w regulaminie organizatorzy konkursu na FFR 2021, którzy w werdykcie oceniają ogólny poziom artystyczny zaprezentowanej na fonogramie muzyki. W cenie jest wszystko, co najważniejsze: dobór i oryginalność repertuaru, jakość techniczna nagrań oraz pomysł, poziom merytoryczny, a nawet okładka albumu.

W ubiegłym roku pierwsze nagrody w konkursie Folkowy Fonogram Roku 2022 zdobyły płyty wydawnictwa In Crudo.

WIĘCEJ O FONOGRAMIE ŹRÓDEŁ 2022 - >>> ZOBACZ <<<

Organizatorzy konkursów fonograficznych 2023 ocenią ogólny poziom artystyczny zaprezentowanej na fonogramie muzyki. W cenie jest wszystko, co najważniejsze: dobór i oryginalność repertuaru, jakość techniczna nagrań oraz pomysł, poziom merytoryczny, a nawet okładka albumu.


Lista finalistów Folkowego Fonogramu Roku ogłoszona zostanie 15 marca, a Fonogramu Źródeł - do 30 kwietnia na stronach Polskiego Radia.


***

at