
Konkurs Muzyki Folkowej? To nie tylko konkurs – to laboratorium dźwięku, w którym przeszłość wibruje w zupełnie nowym rytmie! W tym roku na scenie Studia im. W. Lutosławskiego nie brakowało eksperymentów z elektroniką, rytmem i... wspomnieniami.
Grand Prix – nagrodę ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 20 tysięcy złotych – dla zespołu Tercet Imperial za udowodnienie że kosmos istnieje.
Zespół Tercet Imperial został założony wiosną 2024 roku przez dwóch doświadczonych multiinstrumentalistów - Piotra Zabrodzkiego i Jana Emila Młynarskiego. Muzycy o jazzowych korzeniach, biorący udział w niezliczonej ilości różnych muzycznych przedsięwzięć, od lat jeżdżą na polską wieś w poszukiwaniu wiedzy i inspiracji. Od dawna kooperują też z wiejskimi muzykantami, głównie z Radomszczyzny.
Studiując melodykę i rytm oberka muzycy doszli do fascynujących wniosków łączących rdzenną muzykę polskiego interioru z obrzędową muzyką zachodniego wybrzeża Afryki i Indii, jak i również z wybranymi kierunkami w muzyce elektronicznej. Ta unikatowa fuzja jest podstawą koncepcji muzycznej zespołu. Rdzenne melodie, w tradycji grane na skrzypcach czy harmonii, są tu odwzorowane na starych syntezatorach, a tradycyjny wiejski “dżaz” został zastąpiony elektronicznym, analogowym zestawem perkusyjnym. Do duetu dołączyła młoda śpiewaczka i tancerka Joanna Sztucka - uczennica legendarnej śpiewaczki z Gałek Rusinowskich Marii Siwiec i tak powstał „Tercet Imperial”. Cała trójka podchodzi z wielkim szacunkiem do tradycji. Melodie, przyśpiewki i rytm zachowują swoją postać, a poprzez autorski, nietradycyjny aparat wykonawczy zyskują współczesny walor i płyną ponad czasem i przestrzenią. Uniwersalizm zaklęty w pozornie hermetycznej tradycji jest dla nich najważniejszy
Jury Konkursu Muzyki Folkowej Nowa Tradycja 2025
Jury w składzie: Joanna Słowińska (prz
04:34 joanna slowinska mariana kril.mp3 Joanna Słowińska komentuje wyniki Konkursu Muzyki Folkowej Nowa Tradycja 2025. Rozmawia Mariana Kril
ewodnicząca jury), Sylwia Błażej, Piotr Kędziorek, Marcin Kusy, Damian Sikorski, Maciej Szajkowski, Ewa Szczecińska przyznało następujące nagrody:
Złote Gęśle, nagrodę dla najlepszego instrumentalisty, dla Piotra Wróbla z zespołu Tugłos za wyobraźnię, precyzję i eksperyment oraz poszerzanie i przekraczanie ograniczeń instrumentalno-wykonawczych.
Nagrodę specjalną im. Czesława Niemena dla Piotra Fiedorowicza z projektu Fie.dronowicz za osobowość artystyczną, koncept dźwiękowy i barwną opowieść o swoim regionie.
Nagrodę Czwórki Polskiego Radia dla zespołu Jakub Kluś Kwintet za brawurę, wirtuozerię, szaleństwo i ekspresję oraz dla zespołu Non-adaptive Dance Music za umiejętne połączenie tradycji z nowoczesnością i wykorzystanie nowych technologii.
Nagrodę Programu II Polskiego Radia dla projektu Mala Herba za ukazanie światów równoległych – dźwięku, rytuału i ducha – oraz dla Joanny Szczęsnowicz z projektu jablkagruszki za odwagę w doborze repertuaru i jego interpretację.
Nagrodę Programu I Polskiego Radia dla zespołu Justyna Jary i Alegancka Kapela za muzyczną erudycję oraz swobodny i finezyjny ukłon wobec tradycji folkloru miejskiego.
Trzecią nagrodę ex aequo w wysokości po 4 tysiące złotych każda dla zespołu Justyna Jary i Alegancka Kapela za warszawski styl i przekonującą kreację sceniczną oraz dla projektu Fie.dronowicz za konsekwentne i pełne szacunku eksplorowanie tradycji Suwalszczyzny.
Drugą nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych dla zespołu Trzciny Karabachu za budowanie przestrzeni, spojrzenie w głąb dźwięku, doskonałe i świadome poszerzenie brzmienia instrumentów, za proporcje, harmonię i transowość.
Nagrodę Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w wysokości 10 tysięcy złotych dla zespołu Lunaria za finezję, klarowność koncepcji i świetlistość brzmienia.
Nagrodę Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca w wysokości 10 tysięcy złotych dla zespołu Non-adaptive Dance Music za łączenie równoległych światów myśli technologicznej i tradycji w harmonii z muzyką oraz za wykorzystanie tańca jako instrumentu.
Poza tym Instytut Adama Mickiewicza ufundował nagrodę w postaci wyjazdu dla przedstawicieli trzech zespołów na branżowe targi muzyczne WOMEX. Te zespoły to: Jakub Kluś Kwintet, Fie.dronowicz i Memento Mori Dance Club.
Nagrodę publiczności Burza Braw otrzymuje zespół Justyna Jary i Alegancka Kapela.
ZAPRASZAMY NA KONCERT LAUREATÓW!
18 maja, o godzinie 19.30 rozpocznie się koncert laureatów tegorocznego Konkursu Muzyki Folkowej. Wystąpią w nim: Tercet Imperial, Non-adaptive Dance Music, Trzciny Karabachu, Lunaria, Fie.dronowicz oraz Justyna Jary i Alegancka Kapela. Zapraszamy do Studia im. Witolda Lutosławskiego
OBEJRZYJ STREAMING:
***
26. Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja odbędzie się w dniach 15-18 maja 2025 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego.
Obserwuj nas na rckl.polskieradio.pl / nowatradycja.polskieradio.pl / naszym kanale YouTube
.