X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Francuskie legendy

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2011 19:00
Ferre, Brassens, Brel i Barbara – bez tych wybitnych kompozytorów, poetów i pieśniarzy trudno byłoby sobie wyobrazić francuską piosenkę. Im poświęcona został kolejna audycja w cyklu "Pod dachami Paryża".
Audio

Tym razem Barbara Podmiotko przywołała artystów, którzy przeszli już na tamtą stronę. Zarazem jednak stale są obecni wśród  nas, nadal nas zachwycają, budzą emocje. I bez nich trudno byłoby już sobie wyobrazić historię muzyki popularnej, nie tylko francuskiej. Wszak pieśni Geroges'a Brassensa - za sprawą znakomitych przekładów Wojciecha Młynarskiego i Jerzego Menela - stały się także polską klasyką. On sam czerpał z najlepszych wzorów literackich - z Louisa Aragona, Victora Hugo czy Francoisa Villazona, których poezję wykorzystywał zresztą we własnych kompozycjach.

Baudelaire, Apollinaire, Verlaine, Rimbaud inspirowali natomiast Leo Ferre - przede wszystkim, choć nie tylko, znakomitego kompozytora, autora kilkuset piosenek, a także kilku symfonii, koncertów, a nawet opery. Ponoć wyłącznie twórcą piosenek chciał także zostać Jacques Brel, jedyny Belg w tym paryskim towarzystwie. Spektakularną karierę estradową rozpoczął, bo, jak twierdził, nikt nie chciał śpiewać jego utworów.

Prawda jest taka, że niełatwe dziełka Brela i Brassensa trafiły do szerokiej publiczności za sprawą fenomenalnych interpretacji Barbary. Jedyna w tym gronie kobieta zaczęła pisać dopiero u szczytu swojej kariery, a i tak okazała się równie wyśmienitą autorką, co interpretatorką.

W auydycji zabrzmiały następujące piosenki:

Enzo Enzo Parler

Leo Ferre La chanson du scaphandrier

Leo Ferre Le piano du pauvre

Leo Ferre J'entends passer le temps

Georges Brassens Hecatombe

Georges Brassens Le temps ne fait rien a l'affaire

Georges Brassens Les ricochets

Jacques Brel Le diable

Jacques Brel Les Marquises

Jacques Brel Bruxelles

Barbara Chapeau bas

Barbara Amoiureus

Barbara Il Me Revient

Enzo Enzo Parler

Zachęcamy do wysłuchania całego odcinka cyklu "Pod dachami Paryża" - na antenie Trójki w każdy wtorek po godz. 22:00.

Czytaj także

Okrzyknięta następczynią Edith Piaf - Zaz w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2011 17:00
W audycji "Pod Lupą" francuska wokalistką Zaz opowiadała o swojej przeszłości kabaretowej, odczuciach związanych ze zbliżającym się koncertem w Polsce oraz miłości do... kung-fu.
rozwiń zwiń