X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Kto naprawdę pisał piosenki Jima Morrisona?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2011 11:00
W trójkowym przeglądzie przebojów The Doors posłuchaliśmy w tym tygodniu "Break on Through", "Alabama Song", "People Are Strange" oraz "Moonlight Drive". Naszym przewodnikiem był sam Ray Manzarek.
Audio
The Doors: Jim Morrison, Ray Manzarek, John Densmore i Robby Krieger
The Doors: Jim Morrison, Ray Manzarek, John Densmore i Robby KriegerFoto: (fot. PAP/Retna)

Według legendy jedną z pierwszy piosenek The Doors było "Moonlight Drive" . W zasadzie ten utwór doprowadził do powstania zespołu. Otóż w 1965 roku na plaży w Venice, części Los Angeles spotkało się dwóch studentów szkoły filmowej Uniwersytetu Kalifornijskiego. Na pytanie Raya Manzarka , co ma zamiar robić po skończeniu szkoły, niejaki Jim Morrison odpowiedział, że pisać piosenki. A potem zaśpiewał swoje "Moonlight Drive". Zachwycony Manzarek - wówczas klasycznie wykształcony pianista - postanowił założyć zespół rockowy. Zaprosił do współpracy swoich dwóch przyjaciół muzyków: specjalizującego się we flamenco gitarzystę Robbiego Kriegera i jazzowego perkusistę Johna Densmore'a .

Tak narodziło się The Doors - grupa, której repertuar w niewielkim stopniu stworzony została przez Morrisona, o czym rzadko się dziś pamięta. Owszem Jim był piekielnie zdolnym poetą i wyjątkowo charyzmatycznym wokalistą, ale oryginalne brzmienie zespołu zawdzięczamy tak na prawdę pozostałym trzem członkom zespołu.

- W The Doors każdy był tak samo ważny, perkusja była równie istotna, co teksty - wyjaśnia po latach klawiszowiec Ray Manzarek i zaznacza - Ale muzykę zespołu tworzyliśmy John Densmore, Robby Krieger i ja.

Większość repertuaru The Doors miała charakter autorski, ale zdarzały się wyjątki. Najsłynniejszym pozostaje chyba "Alabama Song" - pieśń Kurta Weilla i Bertolda Brechta z opery "Rozkwit i upadek miasta Mahagonny", opowiadającej o zachodniej dekadencji. To właśnie amerykańskiemu zespołowi rockowemu zawdzięczamy ogromną popularność tego utworu w kulturze popularnej drugiej połowy XX wieku.

Przebojów The Doors słuchajcie w porannym paśmie "Zapraszamy do Trójki" od poniedziałku do czwartku, po godzinie 7.35. Zaprasza Piotr Metz.

Zobacz więcej na temat: The Doors wybrane

Czytaj także

Ludzki Jim Morrison

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2010 17:48
"The Doors - historia nieopowiedziana" ukazuje nam Jima Morrisona, który był nie tylko żywą legendą i bożyszczem, ale przede wszystkim, zwykłym człowiekiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po 40 latach ułaskawili Morrisona

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2010 17:04
Legendarny wokalista zespołu "The Doors" Jim Morrison został pośmiertnie oczyszczony z zarzutów publicznego obnażania się podczas koncertu w Miami na Florydzie w 1969 r.
rozwiń zwiń