X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Włodzimierz Wysocki – poeta gitary

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2010 15:30
Pieśni Wysockiego, krążące w całej Rosji w "samizdatowych" nagraniach, nie zostały utrwalone oficjalnie.
Audio
  • Audycja "Włodzimierz Wysocki - poeta gitary" - o młodości Wysockiego, jego studiach i początkach pracy w teatrze opowiadał dr Grzegorz Szymczak z Instytutu Rusycystyki Uniwersytetu Warszawskiego. (PR, 2010)

Audycja  dokumentalna "Włodzimierz Wysocki - poeta gitary" to wspomnienie o niezwykle utalentowanym, zmarłym młodo pieśniarzu, aktorze i poecie. Autor około 600 pieśni, znanych dziś już nie tylko w Rosji, ale i na całym świecie, za życia nie doczekał się  wydania swoich wierszy. Pieśni Wysockiego, krążące w całej Rosji  w "samizdatowych" nagraniach, nie zostały utrwalone oficjalnie. Mówiły bowiem o zjawiskach wynaturzonej, radzieckiej rzeczywistości lat 60. i 70., ograniczeniu wolności  i absurdach życia codziennego. Sam Wysocki, poślubiwszy francuską aktorkę Marinę Vlady, napotykał liczne utrudnienia w kontaktach z żoną. Ona miała prawo tylko do dwutygodniowych wiz, on przez długi czas nie mógł wyjechać do Francji.


O swojej intelektualnej przygodzie z Włodzimierzem Wysockim opowiadał dr Grzegorz Szymczak z Instytutu Rusycystyki UW: mówił m.in. o młodości Wysockiego, jego studiach i początkach pracy w teatrze.

 

 

Nasz gość przypominał wybrane epizody z biografii Wysockiego, mówił m.in. o jego dziwnej obecności w życiu artystycznym Rosji (oficjalnie nieznany, bez wydawanych płyt, nieoficjalnie, dzięki różnym występom, bardzo popularny).

 

 

Tematem rozmowy była także twórczość rosyjskiego barda: jej cechy swoiste (liryzm, mowa ezopowa) oraz jej odbiór w ojczyźnie autora. Grzegorz Szymczak wspominał również o związkach Wysockiego z Polską oraz opowiadał o jego śmierci – okazuje się, że przeszkadzała ona w trwającej wówczas w Moskwie olimpiadzie...

 

 

Rosyjskiego barda wspominali również Daniel Olbrychski (mówił o ukochanej Wysockiego - Marinie Vladi oraz o pogrzebie pieśniarza, na którym młodzi, na znak żałoby, palili na wielkich ogniskach swoje gitary) i Wojciech Młynarski.

Audycję przygotowała Bożena Markowska.


Czytaj także

25 stycznia pamiętamy o 70. rocznicy urodzin Włodzimierza Wysockiego

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2008 16:00
Przez cały dzień, w Ranku, TuBaronie oraz w popołudniowym wydaniu Zapraszamy do Trójki usłuszą Państwo moskiewskie materiały reporterskie, piosenki i wypowiedzi Wołodii Wysockiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieczór literacki: Pisarz, który był sumieniem Rosji – Aleksander Sołżenicyn

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2008 18:20
Najwybitniejszy współczesny pisarz rosyjski - sylwetkę Aleksandra Sołżenicyna przedstawia Witold Melasa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pamięci barda

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2007 21:00
27 lat temu zmarł Włodzimierz Wysocki - dla wielu jeden z najważniejszych pieśniarzy XX wieku.
rozwiń zwiń