X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Misteria Paschalia: Wielki Tydzień heretyków

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2011 15:00
W Wielką Sobotę członkowie Goldfrapp i Portishead zmierzą się w Krakowie z tragiczną historią Joanny d'Arc. "Misteria Paschalia" przekształcają się na naszych oczach z festiwalu barokowej muzyki paschalnej w jedną z najciekawszych muzycznych herezji w Polsce.

Transmisje koncertów z festiwalu Misteria Paschalia na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia

W Wielki Piątek w warszawskiej Filharmonii Narodowej (oraz na antenie Dwójki) usłyszeć można będzie klasyczną już "Pasję według św. Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego , a w większości muzycznych stolic Europy zabrzmią religijne arcydzieła Bacha oraz kompozytorów mu współczesnych. Dzień później zapadanie cisza...

Nie w Krakowie. Na festiwalu Misteria Paschalia historia świętej ofiary zostanie opowiedziana raz jeszcze, choć w dosyć niekanonicznej wersji.  Bohaterką wieczoru w Operze Krakowskiej stanie się Joanna d'Arc - słynna XV-wieczna mistyczka, rewolucjonistka i męczenniczka. Po tragicznej śmierci obłożona klątwą. Pięćset lat później uznana oficjalnie za świętą.

Do najważniejszych kreacji artystycznych poświęconych Dziewicy Orleańskiej należy "Męczeństwo Joanny d'Arc" Carla Theodora Dreyera. Arcydzieło niemego kina z 1928 roku zainspirowało Adriana Utleya (Portishead) oraz Willa Gregorego (Goldfrapp) do skomponowania zupełnie nowej ilustracji muzycznej. Ich "Męczeństwo..." w oryginalny sposób łączy środki nowoczesnej minimalistycznej kameralistyki, subtelne archaizacje oraz dyskretne eksperymenty brzmieniowe rodem z trip hopu - jednego z najważniejszych kierunków muzyki elektronicznej lat 90., w którego rozwoju obaj panowie odegrali niebanalną rolę.

Ten muzyczno-filmowy eksperyment przedstawiony zostanie 23 kwietnia w Operze Krakowskiej, przy wsparciu członków Capella Cracoviensis pod dyrekcją Charlesa Hazlewooda oraz zespołu wokalnego Octava.

Kompozycja Utleya i Gregory'ego to pozycja w programie festiwalu muzyki barokowej równie nieoczywista, co film Dreyera w kontekście obchodów Wielkiej Soboty. Ale siła festiwalu Misteria Pachalia od początku polegała właśnie na podważaniu podręcznikowych kanonów i podejmowaniu śmiałych eksperymentów wobec - zdawałoby się - martwego repertuaru. Paradoksalnie bowiem muzyka barokowa oraz dawna - właśnie ze względu na historyczny dystans - stanowi wyśmienitą przestrzeń dla improwizacji wyobraźni oraz stawiania i testowania karkołomnych hipotez.

Z pozoru niewinne spotkania z muzyczną prehistorią prowadzić mogą do fundamentalnych przewartościowań naszej wrażliwości i tożsamości. Taki cel zdaje się stawiać sobie Jordi Savall - wybitny wirtuoz wioli da gamba oraz kolekcjoner muzycznych białych kruków. Ten niemal rokroczny gość krakowskiego festiwalu wydaje od lat niezwykłe concept albumy, stanowiące swoiste dźwiękowe rekonstrukcje losów Don Kichota, Krzysztofa Kolumba czy miasta Jerozolimy. Swoje muzyczne podróże traktuje Savall jako okazje do spotkań z artystami z całego świata, weryfikowania historycznych i kulturowych stereotypów, wreszcie promowania pacyfistycznego oraz ekumenicznego światopoglądu.

W tym roku kataloński wizjoner przywiezie do Krakowa muzyczno-literacką opowieść o katarach. Okazuje się, że w kulturowym kręgu słynnej dualistycznej herezji rozwinęły się zaskakująco oryginalne i wyrafinowane formy średniowiecznej muzyki. W tęsknocie Savalla za pluralistyczną, wielokulturową Europą trudno nie dopatrzeć się całkiem aktualnego, politycznego programu...

Za sektę muzycznych heretyków uchodzi wśród stylistycznych purystów zespół L'Arpeggiata, prowadzony przez Christinę Pluhar. Popularna lutnistka nie uznaje granicy oddzielającej "zmumifikowane" dziedzictwo kulturowe od żywej, wyzwolonej praktyki muzycznej. Na koncertach L'Arpeggiaty arcydzieła podręcznikowych mistrzów zderzone zostają  z natchnionymi improwizacjami, zawiłe formy z ludowym muzykanctwem, archaiczne instrumentarium i retoryka z całkiem współczesną, swingową pulsacją.

W Krakowie L'Arpeggiata przedstawi "Via Crucis" – autorski program Pluhar, złożony z XVII-wiecznych włoskich pieśni pasyjnych w jej własnym wyborze i opracowaniu. 

Festiwal Misteria Paschalia rozpoczyna się w poniedziałek 18 kwietnia. Koncerty Jordiego Savalla (20 kwietnia) oraz Christiny Pluhar (21 kwietnia) transmitowane będa na antenie Dwójki.

Czytaj także

Barok ze szczytów list przebojów

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2010 13:00
Błyskotliwą karierę kontratenora Philippe’a Jaroussky’ego oraz lutnistki Christiny Pluhar przyrównać można tylko do popkulturowego snu. Drugiego dnia świąt zapraszamy na retransmisję ich wspólnego koncertu na krakowskim festiwalu "Misteria Paschalia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Misteria Paschalia 2011 na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2011 16:30
W dniach 18-25 kwietnia Program 2 Polskiego Radia będzie transmitować niemal wszystkie wydarzenia tegorocznego Festiwalu.
rozwiń zwiń