X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

"The Dark Side Of The Moon" Pink Floyd ma 40 lat!

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 10:58
Na liście dwustu najpopularniejszych albumów "Billboardu" płyta Pink Floyd "The Dark Side Of The Moon" spędziła ponad 14 lat - dłużej niż jakikolwiek album w historii fonografii.
Audio
  • "The Dark Side Of The Moon" Pink Floyd ma 40 lat!/Relacja Moniki Szczygło/PR Olsztyn/IAR
Okładka płyty The Dark Side Of The Moon
Okładka płyty "The Dark Side Of The Moon"Foto: ssjchriscoleman/YouTube

W niedzielę  mija 40 lat od daty jej premiery. - To zbiór pięknych utworów o szlachetnej melodyce, wspaniałym brzmieniu i uniwersalnej wymowie - ocenia Wiesław Weiss, redaktor naczelny pisma "Teraz Rock".
Całość zaczęła nabierać wstępnych kształtów w grudniu 1971 roku. Pierwsze prezentacje sceniczne utworu określanego jako "Dark Side Of The Moon - A Piece For Assorted Lunatics" miały miejsce w połowie lutego 1972 roku. Zapis jednego z występów został wydany na bootlegu  i sprzedał się w nakładzie ponad 100 tysięcy sztuk.
Zespół rozpoczął nagrania 1 czerwca 1972 roku. Realizatorem nagrań został Alan Parsons, znany zespołowi z prac przy poprzednich płytach. - Nie opuściłem żadnej sesji. A gdy muzycy rozjeżdżali się do domów, aby obejrzeć mecz czy kolejny program z cyklu Monty Python, zostawałem w studiu i pracowałem. To wtedy przychodziły mi do głowy najlepsze pomysły..." - mówił Parsons przywołany w książce Wiesława Weissa "Pink Floyd. Szyderczy śmiech i krzyk rozpaczy".
Parsons miał duży wkład w efekty dźwiękowe, które znalazły się na płycie. Jego dziełem była m.in. zegarowa uwertura przed utworem "Time". To także on ściągnął do studia Clare Torry, aby wykonała wokalizę do utworu "The Great Gig In The Sky".


Podczas nagrań Roger Waters z Pink Floyd zaprosił do studia ponad dwadzieścia przypadkowych osób, które miały szybko i bez namysłu odpowiedzieć na trudne i osobiste pytania m.in.: "Czy byłeś kiedykolwiek wściekły?" lub "Kiedy ostatni raz kogoś pobiłeś?". Niektóre odpowiedzi znalazły się potem na płycie.
Bardzo ważnym elementem płyty stała się okładka. - Byliśmy zachwyceni całym pakietem opakowania, na który składały się plakaty i nalepki, ale doskonałością samą w sobie był główny motyw - rysunek pryzmatu na okładce albumu. Storm (Thorgerson, jeden z szefów studia graficznego Hipgnosis) zaprezentował nam kilka pomysłów, ale od razu wiedzieliśmy, że pryzmat rozszczepiający światło to jest to" - wspominał perkusista zespołu Nick Mason.
Album "The Dark Side Of The Moon" pojawił się w sklepach 24 marca 1973 roku i został niemal natychmiast doceniony przez słuchaczy. Płyta sprzedawała się niczym ciepłe bułeczki. Do kwietnia zapracowała na status złotej zarówno w Wielkiej Brytanii,  jak i w USA.  Do dziś rozeszło się ponad 45 mln egzemplarzy "The Dark Side Of the Moon".

PAP, tj

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Pink Floyd

Czytaj także

Debiutancki album Pink Floyd ma już 45 lat

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 11:33
- To raczej pra-Pink Floyd, nie ten, który dziś wszyscy kojarzą - uważa dziennikarz muzyczny Bartek Koziczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roger Waters zagra na Stadionie Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 12:21
Współzałożyciel i główny twórca utworów legendarnego zespołu Pink Floyd poinformował, że historyczna produkcja "The Wall" wraca do Europy.
rozwiń zwiń