X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Cygan zdradza jak powstają jego teksty

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 09:00
Z okazji przypadających dziś 62. urodzin jednego z najlepszych polskich tekściarzy przypominamy rozmowę, w której Jacek Cygan odsłania rąbek zawodowej tajemnicy.
Audio

10 płyt z cyklu "The Greatest hits" to raczej marzenie ściętej głowy dla większości gwiazd światowych estrad. Z zapełnieniem takiej przestrzeni swoimi szlagierami problemu nie miał jeden z najlepszych polskich tekściarzy trzech ostatnich dekad, Jacek Cygan, którego największe przeboje ukazały się niedawno w opasłej antologii "Cyganeria".

Jej rozmiary w przypadku tego tekściarza zupełenie nie dziwią. Cygan ma na koncie autorstwo ponad 1000 piosenek, z których przynajmniej kilkadziesiesiąt weszło do codziennego śpiewnika Polaków. W ciągu swojej kariery pisał przeboje młodzieżowe (m.in. "Zakazany owoc", "Wszystkie dzieci nasze są" jak i teksty poruszające serca starszej publiczności (m.in. "Wypijmy za błędy", "Czas nas uczy pogody") Autor ten posiadł rzadką umiejętność pisania utworów zarówno trudnych jak i tych mniej ambitnych. O tym 'jak to się robi z piosenkami' opowiadał w audycji "Cztery pory roku" (Jedynka):

- Inaczej jest, kiedy kompozytor przynosi dramatyczną muzykę i z tego może powstać "Jaka róża taki cierń", inaczej gdy muzyka jest łatwa, lekka i przyjemna. Tekst piosenki ma wzruszać, ale ma też przede wszystkim bawić. - mówił na antenie.

Jacek Cygan zwrócił uwagę na to, iż o dziwo o wiele trudniej napisać jest prosty przebój niż „dramatyczną piosenkę, która kończy się samobójstwem bohaterki.”

Wszystkich zainteresowanych tym dlaczego tak się dzieje oraz czym się różni śpiewanie po norwesku od śpiewania na rybkę zapraszamy do wysłuchania rozmowy "Jacek Cygan w Czterech Porach Roku".

Zobacz więcej na temat: Pop owoce dzieci

Czytaj także

Jarosław Kukulski nie żyje. "To był wielki artysta"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2010 16:57
W Warszawie zmarł Jarosław Kukulski - kompozytor i autor takich przebojów, jak: "Najtrudniejszy pierwszy krok" i "Tyle słońca w całym mieście". Miał 66 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienie o Jarosławie Kukulskim

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2011 07:00
"On wyczuwał ludzką duszę". Współpracownicy i przyjaciele wspominali zmarłego rok temu kompozytora.
rozwiń zwiń