X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Jak się robi muzykę do serialu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2010 07:00
- Scena egzekucji sama narzuca pewne skojarzenia - mówił w Jedynce kompozytor muzyki do serialu "Czas Honoru".
Audio

- Muzykę do serialu pisze się trochę inaczej niż do filmu – mówił w Muzycznej Jedynce, kompozytor, Bartosz Chajdecki. - Gdy zaczynałem pracę przy "Czasie Honoru" widziałem tylko fragmenty pierwszego i drugiego odcinka. W takiej sytuacji robi się pewien bank utworów o określonej tematyce i atmosferze. Daje to większe możliwości, gdyż muzyka jest znana przed montażem pierwszych odcinków – tłumaczył w rozmowie z Markiem Niedźwieckim.

Młody kompozytor do serialowej ekipy trafił w wyniku konkursu.

- Michał Kwieciński, jeden z reżyserów "Czasu Honoru", zrobił konkurs na napisanie muzyki. Moja płyta demo dotarła wprawdzie po terminie, ale dostałem szansę żeby zilustrować pierwsze sceny tego serialu. Po dwóch tygodniach dostałem telefon, że zostałem wybrany - wspominał Chajdecki.

Bartosz
Bartosz Chajdecki

Emitowany od 2008 roku serial już zaliczany jest w poczet jednych z najlepszych produkcji w historii Telewizji Polskiej. "Czas Honoru" opowiada o losach specjalnych żołnierzy Armii Krajowej, wyszkolonych w Wielkiej Brytanii i zrzuconych na spadochronach w okupowanej przez Niemców Polsce, tzw. "Cichociemnych". Wojenna tematyka filmu, jak mówił Bartosz Chajdecki, stanowiła pewne ułatwienie przy komponowaniu.

- Sam materiał sugerował pewne rzeczy. Była tam scena egzekucji, kilka takich przejmujących scen i wtedy jest łatwiej, bo człowiek to ogląda i nie musi się zastanawiać jak tu pomóc muzyką, tylko obraz sam z siebie narzuca pewne skojarzenia.

Bartosz Chajdecki, jest młodym kompozytorem, który jak dotąd największe sukcesy odniósł komponując muzykę do spektakli teatralnych. Jak zdradził w rozmowie z Markiem Niedźwieckim jego marzeniem jest stworzenie ścieżki dźwiękowej do filmu pełnometrażowego.

Aby wysłuchać całą rozmowę z Bartoszem Chajdeckim wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" znajdującym się w ramce po prawej stronie.

Płyta z muzyką z serialu "Czas Honoru" ukazała się pod patronatem Polskiego Radia.

Czytaj także

"Klan" zaskoczy hitem

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2010 13:45
Już wkrótce pojawi się nowa aranżacja legendarnej piosenki "Życie jest nowelą" z serialu "Klan". Posłuchaj, w którym kierunku mogą pójść jej autorzy.
rozwiń zwiń