X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Komety. Lesław o uczestniczkach "Balu nadziei"

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 14:25
"Kiedy słucha się tej płyty, z głośników cieknie pot" - mówi lider legendarnej rock'n'rollowej grupy o nowej, koncertowej płycie Komet. Poprosiliśmy Lesława o komentarz do piosenek, które znalazły się na krążku "Bal nadziei"
Komety w składzie: Dżony, Lesław i Riczmond
Komety w składzie: Dżony, Lesław i RiczmondFoto: Rafał Wójcik/materiały prasowe

leslaw komety czworka 2.11.2016 1200x660.jpg
Koncert idealny na nowym krążku Komet

Poprzednia koncertowa płyta Komet pt. "Złoto Azteków" ukazała się w 2008 roku. Od tego czasu zespół wydał dwa studyjne albumy. I to właśnie piosenki z płyt "Luminal" i "Paso Fino" stanowią trzon albumu "Bal nadziei". - Chodziło nam o dopełnienie oblicza Komet. Studyjne wersje piosenek w przypadku naszego zespołu różnią się od ich koncertowych wykonań. Poza tym chcieliśmy, żeby słuchacz mógł się w domu lub samochodzie poczuć jak na naszym koncercie.

Album "Bal nadziei" jest zapisem trasy koncertowej, która odbyła się jesienią 2015 roku. Oto jak Lesław komentuje jego zawartość:

1. "Duża nieostrożność" - wersja koncertowa zaczyna się od perkusyjnej solówki Dżonego podczas, której ja i basista Komet Riczmond z reguły wchodzimy na scenę a potem wspólnie przez parędziesiąt sekund wskrzeszamy ducha Bo Diddley'a.

2. "Za chwilę się uduszę" - to jedyna piosenka na "Balu nadziei" która nie ukazała się wcześniej na żadnej z płyt Komet. Kiedy ją śpiewam czuję się jakbym uczestniczył w grupowej terapii.

3. "Niebezpieczny mozg" - kiedy gramy ten utwór i nam, i publiczności poszczają wszelkie hamulce.

4. "Hotel Artemis" - brzmieniowo studyjna wersja tej piosenki ma się tak do koncertowej jak Bitelsi do Oasis. Śpiewając tę piosenkę myślami jestem często już w hotelowym pokoju.

5. "Namiętność kochankow" - to wykonanie uświadamia mi, że obecny skład jest najlepszym, na płaszczyźnie muzycznej, składem w długiej historii zespołu.

6. "Jutro" - pisząc słowa tej piosenki, miałem parę alternatywnych linijek. Zdecydowałem, że te, które nie znajdą się w wersji studyjnej znajdą się w koncertowej.

7. "Krzywe nogi" - ozdobą tej piosenki jest solo na perkusji, które gra Dżony.
Kiedy słyszę, to co gra, jestem z niego dumny. Parafrazując słowa jednej z piosenek duetu Universe: "Dżony kocha cię świat. Dżony kocham cię ja!"

8. "Mogłem być tobą" - tą piosenką prawie zawsze udaje nam się zahipnotyzować publiczność.

9. "Nie mogę przestać o tobie myśleć" - kiedy gramy ten utwór, często widzę łzy spływające po policzkach.

10. "Prywatne piekło" - studyjna wersja jest trochę zagłaskana, więc na koncertach zamieniamy tę kompozycję w funkowy freakout.

11. "Bal nadziei" - w koncertowej surowości jest tej piosence do twarzy, a gitara na nieśmiertelnym fuzzie z powodzeniem zastępuje sekcję dętą.

12. "W dżinsach i w swetrze" - o niesamowite, że przy pomocy tak niewielu dźwięków i słów można doprowadzić publiczność do stanu wrzenia.

13. "Bezsennych nocy" - moim zdaniem to najlepsze wykonanie koncertowe tej piosenki w historii Komet.


Koncert Komet w Czwórce
Leslaw Komety 663 WAJ PR.jpg
Koncert Komet w Czwórce

14. "Dla ciebie nie istnieję" - basista Komet Riczmond to bardzo dobry kolega. Kiedy jestem chory codziennie dzwoni i pyta, jak się czuję. Bardzo lubię z nim śpiewać na dwa głosy. Tak musieli sie czuć Simon i Garfunkel!

15. "Ona i niestety on" - kiedy śpiewam słowa "On cię nie rozumie" widzę zrozumienie w oczach wielu kobiet.

16. "Spotkajmy się pod koniec sierpnia" - ocieramy się tutaj o brzmienie The Cure z czasów "Boys Don't Cry". Co ciekawe to wcale nie było naszą intencją.

17. "Kieszonkowiec Darek" - piosenką tą często kończymy koncerty, gdyż ma ona w sobie coś z eksplozji.

bch

Czytaj także

Komety na drodze naturalnej ewolucji

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 11:00
W połowie marca ukazał się siódmy regularny album zespołu Komety "Paso Fino". - Kiedyś skojarzenie Komety i muzyczne lata 70. to byłby jakiś absurd, a tutaj podjęliśmy i to wyzwanie - zdradza w Czwórce frontman grupy - Lesław.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koncert idealny na nowym krążku Komet

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2016 09:28
"Bal nadziei" to nowa płyta koncertowa Komet, na której znalazły się perły z różnych publicznych występów formacji. W "Rock Bloku" opowiada nam o niej frontman grupy, Lesław.
rozwiń zwiń