X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Wspomnienia autora przebojów Breakoutu

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2011 20:00
Bogdan Loebl napisał teksty do ponad 300 piosenek, w tym do największych szlagierów z repertuaru rzeszowskiej grupy.
Audio

Dziś poeta nie pamięta już, kiedy dokładnie poznał się z młodymi big bitowcami. Był rok 1964, może 65’.

- Do mnie jako do prezesa klubu literackiego przyszedł młody człowiek, skromny, nieśmiały. To był Stanisław Guzek, czyli Stan Borys z wierszykami swoimi i tak zaczęliśmy rozmawiać. Zorientowałem się, że ten chłopak jest tak oczytany, że wie co to jest "Dialog", co to jest "Twórczość", czego nie wiedzieli niektórzy moi koledzy po piórze w Rzeszowie – wspominał w audycji "Trójkowy Wehikuł Czasu", Bogdan Loebl.

O tym, że młody pracownik rzeszowskiej poczty i recytator wierszy, śpiewa także w lokalnej grupie beatowej Blackout, doświadczony literat dowiedział się na ulicy. Guzek najpierw zaprosił Loebla na próbę, a wkrótce poprosił go pomoc przy pisaniu tekstów do piosenek.

- Pewnego razu przybiegli, że mają być krajowe targi piosenki w Rzeszowie, że oni maja trzy melodie i czy bym im napisał teksty bo oni sobie z tym za bardzo nie radzili. Przynieśli je nagrane na wielkim szpulowym magnetofonie. Posłuchałem i tak zacząłem pisać do muzyki - opowiadał poeta Jerzemu Sosnowskiemu.

Pierwszą piosenką Tadeusza Nalepy (gitarzysty Blackoutu), do której Loebl napisał tekst był utwór „Boję się psa”. Grupa nie wygrała swojego pierwszego przeglądu, ale wpadła w oko jednemu z najważniejszych promotorów big beatu w Polsce, Mateuszowi Święcickiemu. Co więcej między Loeblem, a Nalepą zawiązała się autorska komitywa, która w przyszłości zaowocowała serią wspaniałych piosenek pisanych przez duet najpierw dla Blackoutu, później zaś do Breakoutu.

Starszy o 11 lat od ojca polskiego bluesa, Loebl pisał teksty wyróżniające zespoły Nalepy na tle innych grup rockowych dojrzałością przemyśleń. Gorzkie opowieści literata określanego w środowisku mianem mizerabilisty, czyli skupionego na nędzy świata, znakomicie zażarły z melancholią i czarną tonacją bluesów Nalepy. Jak młody gitarzysta czuł się śpiewając piosenki o ludziach bezkresnie samotnych, po przejściach?

- Nalepa był zazwyczaj mocno zaskoczony moimi tekstami, nawet protestował w pierwszej chwili. Potem, jak zaczynał śpiewać, tak się zżywał z tekstami, że uważał je za swoje. Jest nawet jedna płyta gdzie na moich tekstach jest podpisane Tadeusz Nalepa...

Aby wysłuchać rozmowę Jerzego Sosnowskiego z Bogdanem Loeblem, w której ten ostatni zdradza gdzie w rzeczywistości płynie legendarna rzeka dzieciństwa wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie „Posłuchaj”.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Msza, która przyciągnęła nastolatków do kościoła

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2010 13:28
Na cztery, od murów świątyni w Podkowie Leśnej odbiła się salwa gitarowych dźwięków – tak w styczniu 1968 roku Czerwono Czarni rozpoczęli pierwszą w historii polskiego rocka mszę beatową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Początek ery muzyki łupanej

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2011 10:00
Moment, w którym big beatowcy zamienili się w rockmanów, w audycji "Trójkowy Wehikuł Czasu" próbowali ustalić Jerzy Sosnowski i Mariusz Gradowski.
rozwiń zwiń