X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Hity spod kciuka Sułtana Swingu

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2011 06:00
W trójkowych porankach Piotr Metz rozpoczął prezentację najważniejszych piosenek z repertuaru Dire Straits.
Audio
Mark Knopfler
Mark Knopfler

W poniedziałek (25 lipca) ruszył cykl prezentujący nagrania znanej i niezwykle cenionej przez słuchaczy Trójki grupy Dire Straits. W sumie odbędzie się 12 spotkań z twórczością legendy brytyjskiego rocka. Każdą z piosenek poprzedzi komentarz Marka Knopflera.

Poranny kącik Dire Straits w Trójce zainaugurował jeden z najważniejszych utworów, które wyszły spod kciuka  lidera zespołu – "Sultans of Swing" (Mark Knopfler jest jednym z najsłynniejszych gitarzystów, który nie używa kostki podczas gry na gitarze). Pochodząca z wydanej w 1979 roku debiutanckiej płyty "Dire Straits" piosenka ukazała się na singlu w październiku 1978 roku.

Ku zaskoczeniu muzyków stała się przebojem najpierw w Stanach. Radio BBC początkowe niechętne nadawaniu utworu ze względu na zbytnią obfitość słów w nim zawartych zaczęło grać "Sultans of Swing" pod wpływem amerykańskiego sukcesu kompozycji. Do napisania nieco ironicznego tekstu o ożywczej mocy starej muzyki Knopflera zainspirował jazz band grający w jednym z opuszczonych pubów w Południowym Londynie. Piosenkę ozdobiło solo, do dziś pojawiające się w zestawieniach najciekawszych gitarowych motywów wszech czasów.

Poza tym utworem w pierwszym tygodniu poranków z Dire Straits mogliśmy usłyszeć anegdotę związaną z kawałkiem "Lady Writer". Piosenka znalazła się na drugim krążku Dire Straits zatytułowanym "Communiqué" (1979r). Bezpośrednią inspiracją do jej napisania była rozmowa z ‘jakąś’ pisarką obejrzana przez Knopflera w telewizji: - To była taka typowa telewizyjna paplanina, zacząłem sobie wtedy zdawać sprawę, że mogę pisać o wszystkim. Duży wpływ miał na mnie Bob Dylan. On śpiewa o czym chce i to w piosenkach pop – informował słuchaczy Trójki Mark Knopfler.

W kolejnym wejściu lider Dire Straits przedstawił utwór "Twisting by The Pool": - To była reakcja na płytę "Love Over Gold" z wyszukaną produkcją, tutaj chciałem trochę poluzować, nagranie trwało może z pięć minut.

Z kolei pochodzącą z krążka "Brothers In Arms" – pierwszej płyty kompaktowej sprzedanej w ponad milionie egzemplarzy – piosenkę "So Far Away", Knopfler skwitował zwięźle: - To po prostu utwór o życiu w trasie.

Piosenek Dire Straits opatrzonych komentarzem Marka Knopflera słuchać można w Trójce, od poniedziałku do czwartku około godz. 7:35.

Zobacz więcej na temat: BBC Bob Dylan Londyn Rock
Czytaj także

Wyniki Topu Wszech Czasów 2010

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2011 16:23
Jak co roku, słuchacze Programu Trzeciego wybrali największe przeboje w historii muzyki. Oto zwycięska setka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

33 lata z Sułtanami Swingu

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2011 07:00
19 maja 1978 roku Dire Straits wydali swojego debiutanckiego singla. Piosenka "Sultans of Swing" jest hołdem dla odchodzącego w niepamięć jazzowego Londynu lat 50. i 60.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trójkowe pobudki z Dire Straits

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2011 18:00
Po utworach Beatlesów, Genesis, Queen i AC/DC kolejne poranki na antenie Trójki umilą Państwu piosenki zespołu Dire Straits.
rozwiń zwiń