X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Wysocki z Kaczmarskim w Górach Stołowych!

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2012 18:00
Twórczość rosyjskiego barda nie traci na aktualności, a wręcz przeżywa renesans. W sobotę zapraszamy na II Spotkanie "Wołodia pod Szczelińcem". Zabrzmią też piosenki Jacka Kaczmarskiego.
Audio

"Wołodia pod Szczelińcem” to pierwsza, cykliczna (odbywająca się po raz drugi) impreza muzyczna w Polsce poświęconą twórczości Włodzimierza Wysockiego. Jej inicjator i dyrektor artystyczny Janusz Kasprowicz chciał, by nie odbywała się ona w miejscu popularnym, dużym mieście, czy znanym kurorcie. - Może dlatego, żeby na festiwalu nie znalazła się przypadkowa publiczność, ale prawdziwi miłośnicy twórczości Wysockiego - mówił Kasprowicz w "Muzycznej Jedynce", pomtysłodawca i dyrektor artystyczny.. Wybrał małą wioskę u podnóża Gór Stołowych - Gajów położonej miedzy Radkowem i Tłumaczowem niedaleko Kłodzka. Dojechać tam można jadąc drogą do Kudowy Zdroju. Są drogowskazy.

Gajów liczy około 50 mieszkańców, a zimą dymy z kominów unoszą się tu z zaledwie 10 gospodarstw. Rozpościera się z niego widok na całe pasmo Gór Stołowych i Masyw Śnieżnika. Gajów leży poza głównymi szlakami turystycznymi, ale jest wspaniałą bazą wypadową do pobliskich atrakcji turystycznych: Szczelińca, Wambierzyc, Polanicy, Kudowy i Dusznik Zdroju

W tak pięknych okolicznościach w sobotę 28 lipca z dorobkiem Włodzimierza Wysockiego zmierzą się: Projekt Volodia, Evgen Malinowski, Michał Konstrat, Triada Poetica oraz Antek Kamiński. Całość poprowadzi, podobnie jak w ubiegłym roku, wrocławski aktor i konferansjer - Stanisław Wolski.- W tym roku wzbogacany festiwal o twórczość Jacka Kaczmarskiego - mówi Janusz Kasprowicz. Oficjalne otwarcie tego wydarzenia o godz. 16:00. Wstęp wolny.
Słuchaj kanału "Rosja Niepokorna" na moje.polskieradio.pl.

Okazuje się, że pieśni "Wołodii" pozostają nad Wisłą niewyczerpanym źródłem inspiracji dla ludzi teatru i muzyki, przedstawicieli bardzo różnych pokoleń. Regularnie wykonują je, takie znakomitości, jak Alosza Awdiejew, Marian Opania, Maciej Maleńczuk, Mirosław Baka, czy zespół Raz Dwa Trzy - ci artyści staną się gośćmi kolejnych edycji Spotkań z Twórczością Włodzimierza Wysockiego.

Źródłem niesłabnącego zainteresowania spuścizną rosyjskiego barda mogą być już jej monumentalne rozmiary. - On napisał prawie 700 piosenek, a umarł w wieku 40 lat, więc były lata, kiedy pisał po sto piosenek! Musiał pisać i poprawiać bez przerwy! - nie krył zachwytu Maciej Maleńczuk w jednym z wywiadów promujących jego bestsellerową płytę pod wiele mówiącym tytułem "Wysocki Maleńczuka".

Bogactwo dorobku "Wołodii" ma jednak przede wszystkim wymiar jakościowy, wbrew stereotypowi pieśniarza tylko i wyłącznie "politycznego". - Owszem, „chowałem się" na Wysockim, przybliżył mi go Młynarski swoimi przekładami w latach 70. Ale to były głównie te piosenki „sportowe" i słuchając ich, pękałem ze śmiechu. Wydawał mi się wtedy jednym z najśmieszniejszych poetów - wspominał Maleńczuk. - Jego tragizm dotarł do mnie dużo później...

- Wybitny talent poetycki i reporterski w jednej osobie - podsumował z kolei fenomen Włodzimierza Wysockiego przywoływany już Wojciech Młynarski w specjalnej audycji dla Programu Drugiego Polskiego Radia . Faktycznie poezja "Wołodii" łączyła w sobie buntowniczą zadziorność z aktorską pewnością interpretacji, podwórkową swadę z językowym wyrafinowaniem zakorzenionym w wielkich tradycjach literatury rosyjskiej.

Oczywiście nie bez znaczenia pozostawała też wyjątkowa sceniczna charyzma pieśniarza. - To był wielki aktor, ale wielkich aktorów widziałem w życiu wielu. A takiego pieśniarza już nigdy wcześniej, ani nigdy później nie spotkałem - zadeklarował na radiowej antenie Daniel Olbrychski .

Artystyczna tajemnica Wysockiego bez wątpienia wyrasta z jego nietuzinkowej osobowości, ukształtowanej przez trudną biografię. Był potomkiem inteligenckiej rodziny, ale wychowała go wojenna zawierucha oraz podejrzane moskiewskie zaułki. Miał zostać inżynierem, ale ostatecznie - wbrew rodzinie - postanowił zrealizować swoje największe marzenie, którym było aktorstwo. Tylko po to, by przejść do historii muzyki oraz literatury jako jeden z najwybitniejszych pieśniarzy naszych czasów.

Życie i twórczość Wysockiego postrzegać można jako drogę utkaną ze sprzeczności jego nadwrażliwej osobowości albo jako owoc szczególnej epoki w politycznych dziejach Rosji oraz świata. Tak na prawdę "Wołodia" był jednak przede wszystkim ucieleśnieniem tęsknoty - często zgubnej i tragicznej - za osobistą wolnością oraz prawdą. I stąd wynika chyba uniwersalny, intrygujący, pomimo upływu dekad, smak jego twórczości.

O tym, jak dziś brzmieć mogą pieśni Włodzimierza Wysockiego, przekonacie się Państwo, odwiedzając 28 lipca Gajowo koło Radkowa. Patronem medialnym I Spotkania z Twórczością Włodzimierza Wysockiego "Wołodia pod Szczelińcem" jest portal www.polskieradio.pl.

Natomiast historycznych nagrań wybitnego barda posłuchać można już dziś w naszym specjalnym kanale internetowym "Rosja Niepokorna" . Zebraliśmy w nim 600 utworów takich autorów, jak Dina Vierny, Bułat Okudżawa, Aleksander Malinin, Aleksander Rozenbaum oraz, last but not least , Włodzimierz Wysocki.

Czytaj także

Maciej Maleńczuk: mamy z Rosjanami podobny styl życia

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2011 00:10
Maciej Maleńczuk w wywiadzie dla "Wprost" opowiada o tym, dlaczego zaśpiewał dla prezydentów Polski i Rosji oraz co myśli o Bronisławie Komorowskim i Donaldzie Tusku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Młynarski o Włodzimierzu Wysockim

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2011 10:00
- Czy potrafimy patrzeć na otaczającą nas rzeczywistość z przenikliwością właściwą rosyjskiemu mistrzowi? - pytał Wojciech Młynarski na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspominamy Włodzimierza Wysockiego poetę gitary

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 11:49
Autor około 600 pieśni, znanych dziś już nie tylko w Rosji, ale i na całym świecie, za życia nie doczekał się wydania swoich wierszy.
rozwiń zwiń