X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Tomek Lipiński: Nie nazywajcie mnie legendą, chcę jeszcze trochę pożyć!

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2011 17:00
Nowa płyta Tiltu w drodze - zdradził muzyk w "Prywatnej Kolekcji".
Audio

Bardziej niż przeszłością interesuję się tym, co dopiero zrobię – powiedział Tomek Lipiński w programie Artura Orzecha – dlatego gdy ktoś nazywa mnie legendą, czuję jakbym był uśmiercany
Nie da się jednak zaprzeczyć, że Lipiński znalazł się w centrum rockowego boomu sprzed 25 lat. Grał w kilku najważniejszych grupach polskiego rocka lat 80., choćby Brygadzie Kryzys i Tilcie czy przez moment nawet w reggae'owym zespole Izrael.

W audycji Lipiński opowiedział o przeszłości Brygady Krzyzys. Przyznał, że wiele faktów ginie w pomroce dziejów polskiego punk rocka. Np., to, jak na okładce słynnego "czarnego albumu" Brygady znalazła się informacja "słuchać głośno": - Jak się pracuje tak intensywnie jak ja z Robertem Brylewskim, to ciężko stwierdzić, kto wpadł na jaki pomysł. Weźmy choćby "Centralę".

 

- Ten riff narodził się przypadkiem jako tony składowe wydobyte przez phaser, efekt gitarowy, który nagle z dźwieków składowych wydobył melodię, którą niemal że dosłownie zastosowałem jako riff do utworu - opowiada Lipiński - Ciężko powiedzieć, czyjego autorstwa jest ten riff. Może urządzenia elektronicznego? Zawsze jest tak, że ktoś coś dorzuca – ktoś wymyśli motyw gitary, drugą melodię, przejście. Gdy po latach wspominamy wczesne dzieje Brygady, to zawsze jest tak, że ja pamiętam te wydarzenia, których Robert nie pamięta.

Artysta kojarzony z punk rockiem nie zaprezentował żadnego utworu w tym stylu. - Punk rock pojawił się, gdy byłem już gotowy, żeby wyjść na scenę, ośmielił mnie. Ale zawsze słuchałem bardzo różnej muzyki – przyznaje. Lider Tiltu zaskoczył słuchaczy m.in. utworem Arethy Franklin. - To była muzyka w Polsce w ogóle nieznana, poza jakimiś bardzo wąskimi kręgami. Mieszkałem kilka ulic od Radiostacji Harcerskiej, która nadawała na falach krótkich i jako jedyna stacja w Polsce prezentowała aktualną muzykę z całego świata, nie tylko rocka, ale też "czarną muzykę", np. soul – opowiedział.  

Jakie są plany Tiltu? Wydane niedawno DVD koncertowe ma się ukazać w formie audio. Zespół myśli o nagraniu kolejnego albumu studyjnego. Ale jest problem – płyty się słabo sprzedają. A koszt nagrania rockowego zespołu w studio jest bardzo wysoki. - Łatwo się nie poddamy - obiecuje Lipiński. 

(kow)

Aby odsłuchać rozmowy Tomka Lipińskiego z Arturem Orzechem, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku znajdującą się po prawej stronie w ramce "Posłuchaj".

Lista utworów zaprezentowanych w audycji:

The Animals – Don’t Bring Me Down    

Aretha Franklin – You Make Me Feel

Mory Kantѐ - Yekke Yekke

Shocking Blue - Venus

Steppenwolf – Born To Be Wild

Czytaj także

Rock w PRL - o paradoksach współistnienia

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2008 14:51
W 1982 roku z powodu stanu wojennego nie odbyły się festiwale w Opolu i Sopocie, a Jarocin się odbył. Jak to się stało? "Może artyści, którzy mieli wystąpić na tych festiwalach nie mieli nic ciekawego do powiedzenia" - powiedział Lech Janerka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie kontynuacja kinowej historii polskiego rocka lat 80.?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2011 19:47
W audycji "TuBaron" gościli muzycy zespołu Tilt, Tomek Lipiński i Wojciech Konikiewicz.
rozwiń zwiń