X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Jerzy Giedroyc

Polska

12.07.2011 17:57
Sensem istnienia "Kultury" był Kraj – mówił Józef Czapski. W rozwijaniu stałego kontaktu z Krajem, Redaktor i ludzie z jego kręgu widzieli jedyną drogę do wpływania na opinię publiczną w PRL.
Jerzy Giedroyc, zdjęcie z 1996 roku
Jerzy Giedroyc, zdjęcie z 1996 rokuFoto: Instytut Literacki
Posłuchaj
05'25 Polska - dekomunizacja, wypowiedź z 1999 roku
01'37 Polska - 10 lat wolności, wypowiedź z 1999 roku
więcej
Audio

W Maisons-Laffitte reagowano na wszystko, co działo się w komunistycznej Polsce i szerzej - za żelazną kurtyną.  Każdy kolejny "polski miesiąc", począwszy od Czerwca 1956, był żywo analizowany i komentowany. Podparyska siedziba redaktora była zawsze otwarta dla przybyszów z kraju.

Giedroyc był gotów rozmawiać z każdym, nawet z komunistami, bo jak podkreślał, walczyć trzeba z ideologią, a nie z ludźmi. Ta otwartość połączona z dogłębną analizą sytuacji, pozwoliła mu na długo przed narodzinami "Solidarności" przewidzieć, że nie zbrojne powstanie, ale wielki ruch robotniczy może w Polsce zmieść rządy komunistów. 

W latach 1977-90 podziemne oficyny wydawnicze wydały w Polsce blisko 1100 pozycji Instytutu Literackiego.  Jerzy Giedroyc wielokrotnie podkreślał, że było to jedno z największych osiągnięć "Kultury". W 1976 Juliusz Mieroszewski pisał: "W określeniu naszego stanowiska nie kierujemy się taką czy inną ideologią, tym mniej polityką takiej czy innej partii – lecz wyłącznie niepodległościowymi interesami Polski". 

Nagrania archiwalne

Jerzy Giedroyc wielokrotnie oceniał sytuację społeczną i polityczną w kraju. O Polsce wypowiadał się m.in. na antenie polskiej sekcji radia BBC.

Posłuchaj
06:14 Giedroyc - Polska perspektywa wschodu BBC Polska - prespektywa Wschodu wypowiedź z 1999 roku

Posłuchaj
06:19 Giedroyc Polska - Kościół i przyszłość wypowiedź z 1999 roku BBC Polska - Kościół i przyszłość wypowiedź z 1999 roku

Posłuchaj
05:25 Giedroyc Polska - dekomunizacja wypowiedź z 1999 roku BBC Polska - dekomunizacja, wypowiedź z 1999 roku

Własne sprawy przełożone nad interesy państwa – taką postawę włodarzy Polski krytykował Giedroyc. Liczył na to, że zbliżające się wybory samorządowe zmienią tę postać rzeczy:

Posłuchaj
01:40 Giedroycia z 1990 Polska RFI Wypowiedź Jerzego Giedroycia z 1990 roku o sytuacji politycznej w kraju

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak