Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 20.06.2021

Policja nas podgląda!

Dziś pobujajmy nieco w obłokach i przyjrzyjmy się bezzałogowym statkom powietrznym. Popularny swego czasu gadżet, który jeszcze niedawno był niezbędnikiem każdego szanującego się youtubera dziś pomaga służbom mundurowym i gwarantuje bezpieczeństwo na drogach. Czy jednak wykorzystanie dronów do walki z drogowymi wariatami to dobry pomysł? 

Drogi patrolowane są obecnie nie tylko z poziomu gruntu, ale i z powietrza -  wcale nie potrzebujemy do tego helikoptera! Nowe technologie zapewniają całkiem wygodne rozwiązania. Aby z nich korzystać, niezbedne są jednak specjalne uprawnienia. Jakie? O tym nasz gość Antoni Karaś, instruktor w firmie dron.edu.pl.

Posłuchaj
00:28 1 KARAŚ.mp3 Uprawnienia na drona (Na luzie/PRK)

Specjalistyczne szkolenia, szereg badań lekarskich, zaliczenie kursu i egzamin. Taką drogę przejść musi kandydat, aby otrzymać certyfikat Pilota Operatora Bezałogowych Statków Powietrznych - zaznacza aspirant sztabowy Marcin Jagóra z wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej w Łodzi.

Posłuchaj
00:26 2 JAGÓRA.mp3 Jak wygląda procedura związana ze zdobyciem uprawnień? (Na luzie/PRK)

-


W jaki sposób drony mogą kontrolować stan bezpieczeństwa? Pojazdy użytkowane przez Policję rozwijają zwykle prędkość do aż 80 km/h. Drogi składają się w dużej mierze z (bardziej lub mniej) ostrych zakrętów. Dron może lecieć „na skróty”, co gwarantuje naprawdę dobre rezultaty.

Posłuchaj
00:25 3 KARAŚ.mp3 Drony są naprawdę szybkie! (Na luzie/PRK)

Wbrew opinii wielu z nas, głównym celem pracy statków powietrznych nie jest kontrolowanie prędkości, a wyłapywanie niebezpiecznych sytuacji na drodze – m.in. przejeżdżania na czerwonym świetle, niewłaściwego zachowania kierowców wobec pieszych czy przechodzenia w niedozwolonych miejscach.

Drony wykorzystuje się również do poszukiwania osób zaginionych – z uwagi na łatwość wymiany baterii, okazują się znacznie bardziej wydajne niż helikoptery!

Posłuchaj
00:42 4 JAGÓRA.mp3 Drony to nie są latające radary! (Na luzie/PRK)

Dron wychwycił, że kierowca osobówki złamał jeden z dziesiątek przepisów drogowych. Co dalej? W jaki sposób funkcjonariusze informują kierowcę o popełnionym wykroczeniu? Interwencja w przypadku wykroczeń jest podejmowana niemal natychmiastowo.

Dodatkowo skuteczność dronów jest bardzo wysoka. Dla przykładu: 30 maja w ciągu trzygodzinnej obserwacji policjanci z grupy SPEED ujawnili aż 24 kierujących, którzy przejechali przez jedno ze skrzyżowań w Zgierzu na czerwonym świetle. Przyznacie, że to naprawdę dobry wynik!


- W całej tej dronowej „zabawie” chodzi o jak najszybsze zatrzymanie kierowcy, którego wykroczenie zaobserwowane zostało z powietrza - zauważa młodsza inspektor Joanna Kącka, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Według niej taki sposób działania potęguje przekonanie o nieuchronności kary, co ma równie duże znaczenie, jak sam mandat.

 

Czy spotkaliście się już z „powietrznymi policjantami”? Jakie są Wasze opinie na ten temat? Podzielcie się nimi w naszej aplikacji mobilnej lub zostawiając wiadomość na naszej stronie internetowej!

 

K. Choroszucha 


CZYTAJ TAKŻE: