Raport Białoruś

George Clooney wspiera Ukraińców. "To będzie długa walka"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2014 23:00
Aktor George Clooney wyraził swoją solidarność z protestującymi na Majdanie Ukraińcami podczas festiwalu Berlinale.
George Clooney
George ClooneyFoto: YouTube

George Clooney był pytany przez ukraińską  dziennikarkę, dlaczego zdecydował się poprzeć Ukraińców, czy może przyczyną jest znajomość z braćmi Kliczko, czy może ma na Ukrainie rodzinę.

Aktor powiedział, że zna braci Witalija i Wołodymyra Kliczko od czasu, gdy współpracowali przy filmie (Ocean's Eleven). Powiedział, że ich lubi i pozostają w kontakcie.  Wytłumaczył jednak, że głównym motywem była sytuacja na Ukrainie. Clooney zaznaczył, że jest świadomy losu Julii Tymoszenko, która jest więźniem politycznym, a informacje o niej przepadają w natłoku innych. Chciał o niej przypomnieć.

- Wiem, że protestujący są teraz w bardzo trudnym momencie – mówił. - To będzie długa walka –zaznaczył. Jak mówił, ważne jest to, iż ludzie mają nadzieję i chcą decydować o swoim losie.

Wcześniej w grudniu Clooney nagrał film z wyrazami wsparcia dla Ukraińców, walczących o swoje prawa i o demokratyczne wartości w kraju. Życzył im, aby patrzyli w przyszłość, a nie do tyłu. Podkreślił, że nie może być prawdziwej demokracji, gdy pokojowe demonstracje są pacyfikowane, a Julia Tymoszenko, będąca oponentką władz, przebywa w więzienia. Aktor życzył Ukraińcom siły i wytrwania.

Aktor wcześniej wyrażał wcześniej wsparcie również dla niezależnego Białoruskiego Wolnego Teatru, który nie może działać na Białorusi.

 

agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: kibice BATE ukarani za wsparcie dla Majdanu

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 11:53
Grupa białoruskich kibiców wsparła ukraiński Majdan. Teraz ma problemy z miejscowym wymiarem sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: grupa intelektualistów poparła Majdan i ściganych kibiców BATE

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 15:00
Dwadzieścioro znanych przedstawicieli białoruskiej inteligencji wyraziło poparcie dla ukraińskich protestów oraz dla kibiców najsłynniejszego białoruskiego klubu BATE-Borysów, ściganych za poparcie Majdanu przez białoruską milicję.
rozwiń zwiń