Raport Białoruś

Białoruś: grupa intelektualistów poparła Majdan i ściganych kibiców BATE

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 15:00
Dwadzieścioro znanych przedstawicieli białoruskiej inteligencji wyraziło poparcie dla ukraińskich protestów oraz dla kibiców najsłynniejszego białoruskiego klubu BATE-Borysów, ściganych za poparcie Majdanu przez białoruską milicję.
Protesty w Kijowie
Protesty w KijowieFoto: PAP/EPA/IGOR KOVALENKO

Uczestnicy akcji sfotografowali się z hasłami: "Trzymaj się Ukraino! Jesteśmy z wami", "Chwała bohaterom" oraz "Kibice BATE - to zuchy!".

Pod koniec stycznia 23 kibiców BATE wrzuciło do internetu fotografię, na której trzymają transparenty z dwoma pierwszymi hasłami, a także z biało-czerwono-białą flagą, która była oficjalnym symbolem państwowym Białorusi w okresie niepodległości w latach 1918-1919 oraz 1991-1995, a teraz jest wykorzystywana przez białoruskie środowiska opozycyjne. Twarze na zdjęciu zostały całkowicie wyretuszowane, ale dwóch kibiców mimo to zostało zidentyfikowanych przez milicję i skazanych na kary aresztu. Poszukiwanie pozostałych trwa.

Przedstawiciele inteligencji nie ukryli swoich twarzy. Na zdjęciu widać m.in. znanych piosenkarzy Lawona Wolskiego i Źmiciera Wajciuszkiewicza, pisarkę Natalkę Babiną, scenarzystę Andreja Kurejczyka, historyka Alesia Paszkiewicza oraz poetę i malarza Michaiła Aniempadystaua.

- To prosty gest ludzkiej solidarności - oświadczyła Babina, autorka wydanej także w Polsce powieści "Miasto ryb", cytowana na stronie internetowej niezależnego tygodnika "Nasza Niwa". - Popieram hasła, z jakimi wystąpili borysowscy chłopcy. Jednocześnie współczuję im i ich podziwiam - powiedziała.

Kurejczyk podkreślił, że jest nie tylko kibicem BATE, ale także z wykształcenia prawnikiem i uważa sposób działania sądów na Białorusi za hańbę. - Po trzecie, ludzie mają prawo popierać to, co im się podoba - zaznaczył.

23 stycznia zatrzymano w Mińsku kilkanaście osób za akcję solidarności z Ukraińcami demonstrującymi na Majdanie Niepodległości. Wyszli oni z portretem zabitego w Kijowie Białorusina, 25-letniego Michała Żyznieuskiego, i ze zniczami przed budynek ukraińskiej ambasady w Mińsku oraz przed pomnik ukraińskiego poety Tarasa Szewczenki na pobliskim skwerze. Wszystkich zwolniono jednak jeszcze tego samego dnia.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Nasza
Nasza Niwa, print screen (nn.by)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Media – zagraniczni agenci. Takie prawo szykują w Rosji

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 12:27
Projekt ustawy o mediach finansowanych z zagranicy został odesłany z Dumy rosyjskiej, by uściślono sformułowania – informuje ”Echo Moskwy”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś i Rosja: zatrzymania za akcję solidarności z Majdanem

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 07:22
W Mińsku zatrzymano kilkanaście osób. Przyszły one przed budynek ukraińskiej ambasady z portretem Białorusina zabitego podczas protestów na Majdanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraina: w Czerkasach pobito dziennikarzy Biełsatu. Nocne pacyfikacje

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 16:45
Pobici przez ukraińską milicję dziennikarze Telewizji Biełsat przejdą w kijowskim szpitalu badania - powiedziała szefowa kanału Agnieszka Romaszewska-Guzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pogrzeb Białorusina zabitego podczas protestów na Majdanie

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 15:59
25-letni Michał Żyznieuski zginął 22 stycznia na ulicy Hruszewskiego w Kijowie od kuli, która trafiła w okolice serce. Pochowano go na Białorusi, pod Homlem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: kibice BATE ukarani za wsparcie dla Majdanu

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 11:53
Grupa białoruskich kibiców wsparła ukraiński Majdan. Teraz ma problemy z miejscowym wymiarem sprawiedliwości.
rozwiń zwiń