Raport Białoruś

Białoruś: zamek w Holszanach będzie odnowiony? Na razie brak funduszy

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2014 10:00
Zamek w Holszanach może się stać atrakcją turystyczną Białorusi. Muszą się jednak znaleźć fundusze na prace konserwatorskie budowli wzniesionej 404 lata temu.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): zamek w Holszanach mógłby odzyskać dawną świetność
Ruiny zamku w Holszanach
Ruiny zamku w HolszanachFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Niegdyś zamek ten był uważany za jedną z najładniejszych tego typu budowli w Wielkim Księstwie Litewskim.
Holszany były początkowo siedzibą rodu Holszańskich, z którego pochodziła księżna Zofia, czwarta i ostatnia żona króla Władysława Jagiełły. Z czasem miejscowość przeszła w ręce Sapiehów. I to właśnie na zlecenie Pawła Stefana Sapiehy zbudowany został zamek. Do dzisiejszych czasów w stanie częściowej ruiny przetrwała połowa budowli.
Lokalny historyk sztuki Siarhiej Wieramiejczyk powiedział Polskiemu Radiu, że jest planowana konserwacja ruin zamku z częściową restauracją wieży, gdzie powstanie muzeum. - Ogólna koncepcja przewiduje powstanie kompleksu pałacowo parkowego, z którego mogliby korzystać miejscowi mieszkańcy i turyści - powiedział historyk.
Trzy lata temu rozpoczęto porządkowanie terenu i podjęto prace archeologiczne. Odsłonięto między innymi fragmenty fundamentów nieistniejącej części zamku. Dalsze prace będą uzależnione od funduszy.
W ostatnich latach na Białorusi odbudowano siedziby rodowe Adama Mickiewicza w Zaosiu i Tadeusza Kościuszki w Mereczowszczyźnie oraz przeprowadzono restaurację pałacu Radziwiłłów w Nieświeżu. Należy więc mieć nadzieję, że zamek w Holszanach przynajmniej częściowo również odzyska dawną świetność.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: odkryto ruiny zamku w Brześciu. W nim Jagiełło zdecydował o wojnie z Krzyżakami

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 07:25
Cenne odkrycie białoruskich archeologów. Odkopali fragmenty historycznego zamku w Brześciu. Kiedyś rezydowali w nim Władysław Jagiełło i książę Witold. Zamek został zburzony w XIX wieku przez cara Mikołaja I, który kazał na jego miejscu wybudować twierdzę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: hetman Ostrogski upamiętniony na monetach

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2014 20:00
Narodowy Bank Białorusi wprowadził do obiegu pamiątkową monetę, na której widnieje książę Konstanty Ostrogski. Niezależne mińskie media widzą w tym pewną symbolikę.
rozwiń zwiń