X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Białoruś: zamek w Holszanach będzie odnowiony? Na razie brak funduszy

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2014 10:00
Zamek w Holszanach może się stać atrakcją turystyczną Białorusi. Muszą się jednak znaleźć fundusze na prace konserwatorskie budowli wzniesionej 404 lata temu.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): zamek w Holszanach mógłby odzyskać dawną świetność
Ruiny zamku w Holszanach
Ruiny zamku w HolszanachFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Niegdyś zamek ten był uważany za jedną z najładniejszych tego typu budowli w Wielkim Księstwie Litewskim.
Holszany były początkowo siedzibą rodu Holszańskich, z którego pochodziła księżna Zofia, czwarta i ostatnia żona króla Władysława Jagiełły. Z czasem miejscowość przeszła w ręce Sapiehów. I to właśnie na zlecenie Pawła Stefana Sapiehy zbudowany został zamek. Do dzisiejszych czasów w stanie częściowej ruiny przetrwała połowa budowli.
Lokalny historyk sztuki Siarhiej Wieramiejczyk powiedział Polskiemu Radiu, że jest planowana konserwacja ruin zamku z częściową restauracją wieży, gdzie powstanie muzeum. - Ogólna koncepcja przewiduje powstanie kompleksu pałacowo parkowego, z którego mogliby korzystać miejscowi mieszkańcy i turyści - powiedział historyk.
Trzy lata temu rozpoczęto porządkowanie terenu i podjęto prace archeologiczne. Odsłonięto między innymi fragmenty fundamentów nieistniejącej części zamku. Dalsze prace będą uzależnione od funduszy.
W ostatnich latach na Białorusi odbudowano siedziby rodowe Adama Mickiewicza w Zaosiu i Tadeusza Kościuszki w Mereczowszczyźnie oraz przeprowadzono restaurację pałacu Radziwiłłów w Nieświeżu. Należy więc mieć nadzieję, że zamek w Holszanach przynajmniej częściowo również odzyska dawną świetność.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: odkryto ruiny zamku w Brześciu. W nim Jagiełło zdecydował o wojnie z Krzyżakami

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 07:25
Cenne odkrycie białoruskich archeologów. Odkopali fragmenty historycznego zamku w Brześciu. Kiedyś rezydowali w nim Władysław Jagiełło i książę Witold. Zamek został zburzony w XIX wieku przez cara Mikołaja I, który kazał na jego miejscu wybudować twierdzę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: hetman Ostrogski upamiętniony na monetach

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2014 20:00
Narodowy Bank Białorusi wprowadził do obiegu pamiątkową monetę, na której widnieje książę Konstanty Ostrogski. Niezależne mińskie media widzą w tym pewną symbolikę.
rozwiń zwiń