X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Białoruś: odkryto ruiny zamku w Brześciu. W nim Jagiełło zdecydował o wojnie z Krzyżakami

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 07:25
Cenne odkrycie białoruskich archeologów. Odkopali fragmenty historycznego zamku w Brześciu. Kiedyś rezydowali w nim Władysław Jagiełło i książę Witold. Zamek został zburzony w XIX wieku przez cara Mikołaja I, który kazał na jego miejscu wybudować twierdzę.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): wykopaliska na terenie zamku w Brześciu
Urbs et Castellum Brestzie Litewski [...] Dahlbergh, Erik (1625-1703). Ryc. z dzieła: Pufendorf Samuel, De Rebus a Carolo Gustavo Sveciae Rege Gestis, Norymberga 1696
Urbs et Castellum Brestzie Litewski [...] Dahlbergh, Erik (1625-1703). Ryc. z dzieła: Pufendorf Samuel, De Rebus a Carolo Gustavo Sveciae Rege Gestis, Norymberga 1696Foto: polona.pl (Bibiloteka Narodowa)

Budowla położona u zbiegu rzek Bug i Muchawiec została zbudowana w drugiej połowie XIII wieku i do XVI wieku była drewniana.

Białoruscy archeolodzy mówią, że to historyczne wydarzenie. Archeolog Piotr Łysienka powiedział, że teraz można będzie ocenić poszczególne etapy rozwoju zamku. - To będą wykopaliska miasta z XIII wieku i część umocnień z XVI wieku - powiedział.

Prace są prowadzone na terenie muzealnego kompleksu twierdzy brzeskiej. Obecny Brześć jest położony w trochę innym miejscu niż znajdował się kilka wieków temu. To z powodu decyzji rosyjskiego cara. Mikołaj I w 1834 roku polecił na miejscu starego miasta w Brześciu zbudować twierdzę. Na jej potrzeby został zburzony zamek i stare miasto. Obecny Brześć powstał trzy kilometry od historycznej osady.

W 1409 roku w zamku w Brześciu spotkali się: król Władysław Jagiełło, książę Witold, sułtan - wódz Tatarów i arcybiskup Mikołaj Trąba i tam zdecydowali o wojnie z Zakonem Krzyżackim.

polona.by
polona.pl

 

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzeum poświęcone Żydom w białoruskim Brześciu

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2011 12:57
Eksponaty zaczęto zbierać od 2009 roku. Większość pochodzi od mieszkańców oraz emigrantów z Brześcia, żyjących teraz w USA, Izraelu i Argentynie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: obchody napaści Niemiec na ZSRR w twierdzy brzeskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2013 14:00
Na Białorusi w sobotę odbyły się uroczystości upamiętniające 72. rocznicę napaści Niemiec hitlerowskich na Związek Radziecki, czyli rocznicę tzw. Wielkiej Wojny Ojczyźnianej
rozwiń zwiń