Raport Białoruś

Białoruś: wystawa w domu lat dziecięcych Adama Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2015 05:50
Wystawę XIX-wiecznych rycin ilustrujących utwory Adama Mickiewicza otwarto w Domu-Muzeum jego imienia w Nowogródku w obwodzie grodzieńskim Białorusi, gdzie poeta spędził dzieciństwo – poinformował dyrektor muzeum Mikałaj Hajba.
Portret Adama Mickiewicza w  jednej  z publikacji Księgarni G. Gebethnera i R. Wolffa (Warszawa, 1861 r.)
Portret Adama Mickiewicza w jednej z publikacji "Księgarni G. Gebethnera i R. Wolffa" (Warszawa, 1861 r.)Foto: Biblioteka Narodowa w Warszawie/polona.pl

- Na wystawie przedstawiono 16 rycin z XIX wieku. Są to ilustracje do zbioru wydanego w Poznaniu w 1863-64 r. do utworów Mickiewicza: "Pani Twardowskiej", "Grażyny" i "Konrada Wallenroda" - powiedział Hajba.

Zwiedzający mogą również obejrzeć osiem medalionów z podobiznami poety, wypuszczonych w 1898 r. z okazji 100. rocznicy jego urodzin. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Adama Mickiewicza w Paryżu.

Na wystawie zaprezentowano także kopię portretu pianistki Marii Szymanowskiej, namalowanego w oryginale przez Walentego Wańkowicza. Mickiewicz poznał Szymanowską w 1829 r. w Moskwie i pięć lat później ożenił się z jej młodszą córką Celiną.

Ekspozycję uzupełniają książki z prywatnej kolekcji ambasadora Białorusi we Francji Pawła Łatuszki, m.in. wykłady Mickiewicza w College de France.

Wystawę zorganizowały ambasada Białorusi we Francji, Muzeum Adama Mickiewicza w Paryżu oraz białoruskie władze lokalne. - Będzie ją można oglądać do 7 grudnia - powiedział Hajba.

Stała ekspozycja muzeum

Jak podkreślił Mikałaj Hajba, w stałej ekspozycji muzeum znajduje się wiele eksponatów związanych z paryskim okresem życia Mickiewicza.

- Mamy brązowy model pomnika Mickiewicza w Paryżu, kupiony dla Nowogródka w 1937 r. Prezentujemy też eksponaty obrazujące jego życie w Paryżu, np. kopie paryskiego stolika i fotela, na których pisał "Pana Tadeusza", czy portrety jego żony i dzieci - zaznaczył.

Wśród innych prezentowanych przedmiotów są zbiory jego wykładów literackich oraz portrety osób, z którymi stykał się w Paryżu, m.in. Fryderyka Chopina, George Sand, malarza Napoleona Ordy czy Michała Kleofasa Ogińskiego.

Mickiewicz przyszedł na świat 24 grudnia 1798 r. Badacze przychylają się obecnie do opinii, że urodził się z Zaosiu, gdzie jego stryj Bazyli Mickiewicz miał folwark. Poeta do końca życia pozostał związany z Nowogródkiem, gdzie jego rodzice mieli dworek i gdzie został w miejscowym kościele ochrzczony.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Narodowe czytanie Pana Tadeusza: zobacz wideo! >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: państwowa gazeta przekonuje o białoruskości Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 05:00
Adam Mickiewicz należy także do kultury białoruskiej, gdyż urodził się na terenie obecnej Białorusi i w wielu utworach opisuje ziemię nowogródzką (na zachodzie kraju) - przekonywał państwowy dziennik białoruski "Zwiazda".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: trwa dyskusja o rekonstrukcji ruin zamku w Nowogródku

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 19:06
Budowla, wzniesiona w XV wieku na polecenie wielkiego księcia litewskiego Witolda, od XIX wieku jest w stanie ruiny.
rozwiń zwiń