Raport Białoruś

Kula spod Maciejowic w muzeum Kościuszki na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 11:00
Muzeum Tadeusza Kościuszki w miejscu jego urodzenia w Mereczowszczyźnie na terenie obecnej Białorusi odwiedzają goście z całego świata.
Muzeum Kościuszki w Mereczowszczyźnie
Muzeum Kościuszki w MereczowszczyźnieFoto: Wikipedia/CC/Оксана Кирсанова

- Co roku odwiedza muzeum ponad 18 tys. osób. Przyjeżdżają z całego świata, ale najczęściej z Białorusi, Polski, Ukrainy, Litwy i USA - powiedziała pracownica muzeum Iryna Barysik.

Muzeum działa w odbudowanym dworku Kościuszków w Mereczowszczyźnie (stanowiącej dziś administracyjne część miejscowości Kosów Poleski) od 2004 r. Krytą strzechą drewnianą budowlę odtworzono na podstawie fotografii głównie wysiłkiem finansowym władz białoruskich, przy wsparciu Stanów Zjednoczonych. Spośród ośmiu pomieszczeń zwiedzającym udostępnianych jest sześć.

Muzeum
Muzeum w Mereczowszczyźnie, fot. Wikipedia/CC/Scorpius.vd

 

W sieni wiszą zdjęcia wykonane przez fotografa Józefa Szymańczyka w latach 30. XX w., gdy w dworku mieściło się przedwojenne Muzeum Kościuszki. Pokoje - w tym gabinet ojca - wyposażono w meble z epoki, a kuchni nadano wygląd odpowiadający połowie XIX wieku.

Zwiedzający mogą także obejrzeć pokój matki Tadeusza, gdzie według niektórych badaczy przyszedł on na świat. Powieszono w nim kopie portretów Kościuszki w wieku 9 lat oraz jego matki, a także dziadka i babki ze strony ojca. Stojące w pokoju łóżko pochodzi z położonego w pobliżu, restaurowanego właśnie pałacu rodu Pusłowskich.

Na ścianach można obejrzeć m.in. kopie prac plastycznych samego Kościuszki i fotografie jego pomników na całym świecie. Muzeum pokazuje filmy o Kościuszce w języku polskim i białoruskim. W jednej z gablot wystawiono kopie siermięgi i sukmany, noszonych przez uczestników insurekcji kościuszkowskiej z 1794 r. W sali poświęconej samej siedzibie zaprezentowano miedzy innymi fragmenty naczyń z dworku znalezione podczas prac archeologicznych.

Prezenty na dzień urodzin Kościuszki, 4 lutego

Co roku 4 lutego, czyli w dzień narodzin Kościuszki, muzeum odwiedzają goście, którzy przywożą tu dary. W tym roku placówka wzbogaciła się o płaskorzeźbę przedstawiającą Kościuszkę od ambasady USA w Mińsku, a także kulę spod Maciejowic od Fundacji Kościuszkowskiej.
Niewielka kula spod Maciejowic, gdzie 10 października 1794 wojska powstańcze poniosły klęskę w bitwie z armią rosyjską, ma na sobie ślad zęba. W komentarzu do eksponatu napisano, że z powodu braku środków znieczulających żołnierzom kazano podczas operacji na polu bitwy zagryzać zęby na kuli.

Jan
Jan Bogumił Plersch: Tadeusz Kościuszko pada ranny w bitwie pod Maciejowicami, 1794 Wikipedia//www.wawel.net


Wśród wcześniejszych darów kadetów z West Point - amerykańskiej uczelni wojskowej, którą współtworzył Kościuszko - są m.in. sztandar generalski, historyczna czapka kadeta i kamień z budowanych przez Kościuszkę fortyfikacji.
Z oryginalnej siedziby, w której Kościuszko przyszedł na świat w 1746 r., zachowała się jedynie kamienna podłoga i ściany piwnicy, gdyż drewniany dom spłonął podczas II wojny światowej. Sklepienie piwnicy zostało odbudowane i jest ona obecnie udostępniana zwiedzającym.
Z domu rozciąga się malowniczy widok na niewielkie jeziora z wysepkami. W miejscu, gdzie stał kiedyś dom ekonoma, znajduje się dziś restauracja "U Tadeusza". Po przeciwnej stronie drogi wznosi się natomiast wzgórze z neogotyckim pałacem hrabiów Pusłowskich. Od kilku lat w muzeum lub na wyspie młode pary mogą zawrzeć związek małżeński.
Kościuszko przyjechał do Ameryki w 1776 roku, w miesiąc po ogłoszeniu Deklaracji Niepodległości, która zapoczątkowała wojnę o wyzwolenie kolonii amerykańskich spod panowania brytyjskiego. Zaprojektował forty w West Point, późniejszą Akademię Wojskową, a także odegrał kluczową rolę w bitwie pod Saratogą - jednej z przełomowych bitew w wojnie. Uznawano go za najbardziej utalentowanego inżyniera w armii rewolucyjnej. W 1783 roku uchwałą Kongresu został awansowany na stopień generała brygady. Otrzymał także obywatelstwo amerykańskie.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Wystawa o powstaniu styczniowym w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2013 14:20
Ponad 100 książek i rękopisów zgromadzono w Mińsku na wystawie poświęconej powstaniu styczniowemu. Ekspozycja mieści się w Centralnej Bibliotece Naukowej Białoruskiej Akademii Nauk
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski Marzec 1968 roku - na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 22:06
Wystawa zatytułowana "Marzec 1968 roku w Polsce” została otwarta w stolicy Białorusi. Ekspozycję przygotował warszawski oddział IPN przy wsparciu Instytutu Polskiego w Mińsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pogoń" uczciła rocznicę pierwszego białoruskiego państwa

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2013 09:00
W Mińsku otwarto wystawę malarską poświęconą powstaniu styczniowemu i rocznicy proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej (BRL). Białoruscy malarze zrzeszeni w niezależnej grupie artystycznej ”Pahonia” (Pogoń) prezentują swoje prace w siedzibie opozycyjnego Białoruskiego Frontu Ludowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wieczór pamięci powstania styczniowego w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2013 14:00
W filharmonii prezentowano twórczość artystów z czasu powstania styczniowego, w tym utwory Konstantego Kalinowskiego i Stanisława Moniuszki. Wieczór zorganizował Instytut Polski w Mińsku.
rozwiń zwiń