Raport Białoruś

Abp Kondrusiewicz: wizyta papieża na Białorusi bliska jak nigdy

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2016 08:00
Przyjazd papieża na Białoruś jest bliski jak nigdy po piątkowym spotkaniu patriarchy Cyryla i papieża Franciszka na Kubie – ocenił metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz.
Audio
  • Białoruś liczy na wizytę papieża. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz  jest metropolitą mińsko-mohylewskim od 2007 roku. W latach 20022007 był  arcybiskupem metropolitą moskiewskim
Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz jest metropolitą mińsko-mohylewskim od 2007 roku. W latach 2002–2007 był arcybiskupem metropolitą moskiewskimFoto: Włodzimierz Pac/Polskie Radio

- Chciałbym wierzyć, że to spotkanie doprowadziło do jeszcze większego ocieplenia stosunków między naszymi Kościołami i dało nową możliwość dla przyjazdu papieża na Białoruś – powiedział metropolita.

Abp Kondrusiewicz ocenił, że relacje pomiędzy Kościołami katolickim i prawosławnym są dobre. - Dobrze współdziałamy w dziedzinie charytatywnej. Jest bardzo wiele projektów, w których uczestniczy i Kościół katolicki, i Kościół prawosławny – zaznaczył.

- Ale dzisiaj jestem przekonany, że to spotkanie da nowy impuls do dalszego polepszenia stosunków między naszymi Kościołami i podniesienia ich na wyższy stopień - zaznaczył.

Wśród dziedzin, w których współpraca dwóch Kościołów na Białorusi mogłaby się pogłębiać, wymienił obronę życia i ewangelizację.

- Teraz mamy pozwolenie od ministerstwa zdrowia, żeby w niektórych klinikach aborcyjnych mieć punkty konsultacyjne, gdzie dyżuruje i przedstawiciel Kościoła katolickiego i przedstawiciel Kościoła prawosławnego. Nie za wiele jest w świecie miejsc, gdzie w ogóle są takie punkty, w których różne wyznania zajmują się tą samą sprawą - zaznaczył.

Jak podkreślił, również problem nowej ewangelizacji dotyczy nie tylko Kościoła katolickiego, ale i prawosławnego. Zwrócił uwagę, że ewangelizacja ma miejsce m.in. podczas modlitw o jedność chrześcijan. - Widzę, że coraz więcej ludzi jest w katedrze podczas tej modlitwy. To świadczy o potrzebie takiego dialogu – podkreślił.

Białoruscy biskupi katoliccy przekazali oficjalne zaproszenie do odwiedzenia Białorusi papieżowi Benedyktowi XVI w grudniu 2009 roku. Wcześniej w tym samym roku Aleksander Łukaszenka oficjalnie zaprosił papieża do odwiedzenia Białorusi podczas swej wizyty w Watykanie.

Większość mieszkańców Białorusi to wyznawcy prawosławia. Według szacunków metropolity mińsko-mohylewskiego abp. Tadeusza Kondrusiewicza katolicy stanowią około 15 proc. spośród około 9,5 mln mieszkańców kraju.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: Kościół odpowiada na zarzuty władz

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2016 02:00
- Sprawa przygotowania duchownych do posługi jest wewnętrzną sprawą Kościoła katolickiego – podkreśliła Konferencja Episkopatu Białorusi.
rozwiń zwiń