Raport Białoruś

Anna Maria Anders uczciła w Kuropatach pamięć ofiar stalinowskich represji

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 06:00
Pełnomocnik premiera do spraw dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders spotka się w sobotę w Mińsku z przedstawicielami niektórych instytucji zajmujących się polsko-białoruskim dialogiem historycznym.
Audio
  • Anna Maria Anders w Kuropatach. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Anna Maria Anders i ambasador RP na Białorusi, Konrad Pawlik
Anna Maria Anders i ambasador RP na Białorusi, Konrad PawlikFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Anders wraz z ambasadorem RP na Białorusi Konradem Pawlikiem najpierw złożyła wieńce i zapaliła znicze pod krzyżem upamiętniającym pomordowanych Polaków, gdzie zmówiono modlitwę, a następnie pod trzema krzyżami poświęconymi wszystkim ofiarom stalinowskich represji, spoczywającym w tym miejscu. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele mniejszości polskiej na Białorusi oraz polscy dyplomaci.

- Jestem tutaj, żeby oddać hołd wszystkim, którzy zginęli jako ofiary stalinowskiego reżimu, represji stalinowskich – podkreśliła Anders w wypowiedzi dla dziennikarzy. Jak zaznaczyła, to jej pierwsza wizyta na Białorusi. - Emocje są nieprawdopodobne. Naprawdę czuje się, że tutaj są duchy tych osób - powiedziała.

Anders, która spotkała się jeszcze na Białorusi z przedstawicielami Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego i Instytutu Historii Białoruskiej Akademii Nauk, zaznaczyła, że Polska i Białoruś mają bardzo wiele wspólnej historii i jest ważne przekazanie jej młodzieży.

Z Białorusi pełnomocnik udałała się do Rosji, gdzie przewodniczyła delegacji polskich władz państwowych, która w niedzielę wzięła udział w Katyniu i Smoleńsku w uroczystościach związanych z 76. rocznicą zbrodni katyńskiej oraz z obchodami 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

- Katyń jest mi bardzo drogi. Mój ojciec czekał na tych oficerów – zaznaczyła córka generała Władysława Andersa, podkreślając, że jednym z celów jego życia po wojnie było dowiedzenie się, co się z nimi stało. Nawiązując do tragedii smoleńskiej podkreśliła zaś, że znała osobiście prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonkę, jak również ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

Historycy szacują, że w Kuropatach spoczywa od 30 do 250 tys. ofiar sowieckich represji z lat 1937-1941, w tym Polacy. Do tej pory przeprowadzono tam bardzo nieliczne ekshumacje.
Według polskich oraz niezależnych białoruskich historyków Kuropaty są najprawdopodobniej jednym z miejsc pochówku ofiar zbrodni katyńskiej i to właśnie tam należałoby zbudować ostatni, brakujący cmentarz katyński.

PAP/IAR/agkm

bialorus.polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef polskiego MSZ na Białorusi. Upamiętnił ofiary stalinowskich zbrodni w Kuropatach

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2016 11:23
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski odwiedza Białoruś. To pierwsza wizyta szefa polskiej dyplomacji w tym kraju od 2010 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSZ: Polska gotowa pomagać Białorusi. Do Mińska ma pojechać wicepremier Morawiecki

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 05:00
Sprawy historyczne, sytuacja Polaków na Białorusi, modernizacja wspólnej granicy, a także kwestie gospodarcze były tematami wtorkowych rozmów w Mińsku szefów dyplomacji Polski i Białorusi, Witolda Waszczykowskiego i Uładzimira Makieja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruska prasa: nowe czasy w stosunkach z Polską

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2016 10:00
Białoruskie media, w tym prasowe organy rządowe, dobrze przyjęły wizytę w Mińsku ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. Niektórzy niezależnie publicyści na marginesie tej wizyty zastanawiają się, jaka przyszłość czeka Białoruś.
rozwiń zwiń